2019-04-06T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Ten list wójta gminy Kadzidło robi furorę w sieci. Chodzi o sytuację nauczycieli

REKLAMA
REKLAMA
9
6
55

"Nie pozwólmy poniżać pracy nauczycieli" - napisał 19 marca w liście otwartym w mediach społecznościowych wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

List, jaki napisał Łukaszewski, spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zareagowało na niego ponad 300 osób, ponad 150 osób udostępniło go na swoich profilach i stronach. Jesteśmy ciekawi, co państwo sądzą na temat tego listu. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Poniżej treść listu, jaki zamieścił wójt Dariusz Łukaszewski:

Szanowni Państwo dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice.

Przez piętnaście lat pracowałem w szkole. Starałem się. Oddawałem moim uczniom czas, zdolności, swoją radość, życzliwość, optymizm. Jestem nauczycielem z powołania. Malowałem szkolne ściany. Żebrałem o pieniądze na ławki, krzesła, biurka, pomoce szkolne. Po skończonych studiach nie zostałem w Warszawie. Pragnąłem wrócić. Podjąć pracę w szkole. Wiedziałem, że ta przestrzeń jest istotna, często decydująca, nie tylko dla losów poszczególnych uczniów, ale również dla wspólnoty, tej mniejszej, kurpiowskiej, i tej większej, państwowej, europejskiej, ludzkiej.

Od dwunastu lat pełnię zaszczytną funkcję wójta. Również się staram. Wspólnie z radnymi wszystkich kadencji zderzamy się z problemami, bolesnym ubytkiem uczniów w naszych szkołach, zbyt niską subwencją, którą otrzymujemy od kolejnych rządów na utrzymanie szkół. Przez trzy ostatnie kadencje samorządowe, każda szkoła straciła połowę oddziałów, bądź połowę uczniów. Zamknięcie szkół było bolesnym doświadczeniem. Ale nawet wówczas nie przekroczyliśmy czerwonej linii. Namowy do zablokowania powstawania szkół stowarzyszeniowych uznaliśmy za pomysł błędny. Samorząd gminy miał wolę, potrafił, podjął decyzje, dzięki którym nikt z nauczycieli nie stracił pracy. Nikt. Także w szkołach stowarzyszeniowych. Cena takiej polityki jest wysoka. Wierzyliśmy jednak, że warto ponieść, pozornie wygórowany, koszt. Wspieranie oświaty nie powinno być nigdy nazwane stratą pieniędzy. Przeciwnie. Wymaga jednak rozsądnej, odpowiedzialnej, odważnej polityki państwa, której nauczyciele oczekują od wielu lat. Szkoły traktowaliśmy jako dobro najwyższe, warte coraz trudniejszych wydatków. Samorządy nie udźwigną już skutków demografii, fatalnej deformy, ministerialnych improwizacji. Czas na systemową naprawę oświaty, debatę programową, debatę o organizacji polskich szkół, także o wynagrodzeniach nauczycielskich i pracowniczych. Nie ma prawdziwej niepodległości bez mocnych szkół, dobrze opłacanych nauczycieli i pracowników oświaty. Nie ma prawdziwej wolności bez świadomości, że edukacja musi być priorytetem i jest najlepszą inwestycją w przyszłość, przyszłość naszych dzieci i przyszłość wspólnoty. Nie istnieją silne państwa i narody, które nie potrafiły stworzyć mocnych fundamentów pod swój rozwój, i dobrze wiemy, że tymi fundamentami są oświata, edukacja, kształcenie wiedzy, realizacja śmiałych wizji, nauka, intelektualna ciekawość, rozbudzona wyobraźnie.

Szanowni Państwo, chciałbym jak najmocniej i jak najwyraźniej, bez względu na ocenę mojej deklaracji, oświadczyć, że zdecydowanie popieram żądania płacowe nauczycieli oraz pracowników szkół. Oświadczam, że dzisiaj, w tej trudnej sytuacji, niespokojnej, pozostaję nauczycielem z krwi i kości, solidaryzuję się z moimi koleżankami i kolegami, brzydzę się każdą nagonką na środowisko nauczycieli, każdą potwarzą, każdą pogardą, skierowaną w stronę ludzi, od których zależy przyszłość mojej Ojczyzny. Nauczyciele i pracownicy szkół zasłużyli na ogromny szacunek. Nie chcą szczególnych przywilejów. Nie pragną krociowych pensji i intratnych posad. Chcą jedynie szacunku i godnych warunków pracy. Chcą nadal poświęcać się naszym dzieciom, wspierać każde ich staranie, współtworzyć ciekawą rzeczywistość, być wzorcem dla swych uczniów. Moi oświatowi przyjaciele, nauczycielki i nauczyciele, nie marzą o rezydencjach, luksusowych samochodach, odległych podróżach. Pragną jednak spokoju dla swych rodzin, stabilizacji finansowej, szacunku. Pragną kupić, bez nerwowego liczenia pieniędzy, potrzebną książkę, album, bilet do teatru, kina, opery, muzeum. Pragną zaprenumerować specjalistyczną prasę, zobaczyć na własne oczy wartościowe zabytki, odwiedzić ważne miasta, skanseny, parki narodowe, spełniać swoje pasje i podtrzymywać ciekawe hobby. Nie znam nauczycieli, którzy cieszą się ze strajku. Dla wielu z nich strajk był i jest perspektywą niezwykle dramatyczną, być może jednak jedyną, by wstrząsnąć sumieniami i obnażyć słabość finansowania polskich nauczycieli.

Szanowni Państwo, nie pozwólmy poniżać pracy nauczycieli. Bez względu na nasze osobiste doświadczenia, uznajmy, że oświata, szkoły, edukacja, są częścią dziedzictwa narodowego, ale również warunkiem dalszego awansu cywilizacyjnego, każdego z nas, także wspomnianych wspólnot, z których wszyscy wyrastamy. Nie pozwólmy, aby ktokolwiek zbyt lekkomyślnie przypisywał nauczycielom złą wolę, egoistyczne intencje, niechęć do ciężkiej pracy. Pogotowie strajkowe nie płynie z kaprysu, nie jest igraszką, stanowi natomiast dramatyczny apel, upomina się o dobro uczniów, naszych dzieci, i kolejnych pokoleń młodych mieszkańców naszej Ojczyzny. Środowisko szkolne potrzebuje naszej, samorządowej, rodzicielskiej, wspólnotowej, pomocy, serdecznego odruchu, gestu sympatii, odrobiny zrozumienia i ludzkiego ciepła, także ostrej świadomości, że brak solidnej edukacji, klarownego systemu szkolnego, nauczycieli-mistrzów, zaprzepaści pracę i trud wielu pokoleń, marzących o nowoczesnej Polsce i nowoczesnej szkole.

Szanowni Państwo, drodzy nauczyciele, pracownicy szkoły, chciałbym złożyć i potwierdzić osobiste świadectwo mojej bezwarunkowej wobec Was solidarności i lojalności. Jestem przekonany, że Wasza, a właściwie nasza, desperacja, ale również chłodna ocena rzeczywistości, przyniesie długo oczekiwane owoce i zdecydowaną poprawę losu oświatowej rodziny. Unikajmy polityki. Fatalny stan oświaty nie ma swoich źródeł w jednej tylko, tej, czy innej partii. Jesteśmy ofiarami wieloletnich zaniedbań. Ale to dzisiaj nauczycielska desperacja jest wyjątkowo wysoka, i to dzisiaj nadszedł czas na konkretne działania.

Szanowni Rodzice, dzisiejsza sytuacja, coraz bardziej napastliwa polityka wobec środowiska szkolnego, coraz ostrzejsza retoryka, napawa mnie ogromną troską, bólem, niepewnością. Jeśli szkoła zostanie przełamana, potraktowana bez należnego szacunku, przedstawiona w złym świetle, pozbawiona etosu, niezależności, zbrukana pomówieniami, na długo zatraci swoje autentyczne powołanie i swoją autentyczną wyjątkowość. Nie wolno milczeć! Milczenie jest nieetyczne. Milczenie jest jedynie kunktatorstwem. Tak, to prawda, zawód nauczycielski to misja, ale tę misyjność należy mocno przedefiniować. Oznacza ona rzetelność, absolutne oddanie swoich talentów uczniom, zdecydowane poświęcenie, bezkompromisową miłość do swoich obowiązków, zadań, ludzi. Ale misyjność od lat mylona jest z wolontariatem, półdarmową pracą, rezygnacją z własnego rozwoju, marzeń, możliwości realizowania najzwyklejszych zawodowych, duchowych, intelektualnych potrzeb. To nie nauczyciele biorą zakładników. To oświata staje się od lat zakładniczką kolejnych wyborów, politycznych gier, mylnych wizji, ekstrawaganckich pomysłów kolejnych reformatorów, którzy za nic nie odpowiadają. Powtórzmy: milczenie jest przyzwoleniem na dewastowanie przestrzeni oświatowej. Pozostaje niezgoda! Solidarna niezgoda nauczycieli ( także katechetów), pracowników oświaty, włodarzy, rodziców, włodarzy, wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych. Proszę o troskliwy, mocny, szczery, bezkompromisowy głos polskiego Kościoła. I jest to sprawa nie tylko herbertowskiego smaku, ale również elementarnej przyzwoitości.

Z wyrazami szacunku oraz podziwu

Dariusz Łukaszewski - Wójt Gminy Kadzidło oraz przedstawiciel NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Terminator, 09:10 06-04-2019,   70%
I to pisze człowiek za którego kadencji zlikwidowano , lub przekształcono połowę szkół w gminie, przez co znacznie pogorszyły się warunki pracy nauczycieli.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Matka, 11:33 06-04-2019,   32%
@~Terminator Wylecz sobie mózg bo to ogarnia grzybica .
odpowiedz   •   oceń :  
~Terminator, 20:17 06-04-2019,   77%
@~Matka Prawda w oczy kole. Nie da się zaprzeczyć , że Łukaszewski zlikwidował lub przekształcił najwięcej szkół spośród wójtów. A Ty lecz się sam komentatorze od 7 boleści.
odpowiedz   •   oceń :  
~Rodzic, 09:38 06-04-2019,   71%
Jeśli nauczyciele mają być tak dobrze wynagradzani, to może  powinni też podnieść poziom wykształcenia swoich podopiecznych. Dlaczego, jeśli są tak dobrze wykształceni , tak słabe są wyniki egzaminów? Może należałoby przeegzaminować niektórych pedagogów i wówczas porozmawiać o wyższym wynagrodzeniu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Marta, 10:11 06-04-2019,   50%
@~Rodzic Rodzicu, słabe wyniki egzaminów to wina dzieci, które sie nie uczą. Na siłę do głowy wiedzy nikomu się nie włoży. Rośnie nam niestety w głównej mierze pokolenie patologiczne, dla którego szkoła to wróg.
odpowiedz   •   oceń :  
~Do rodzica, 11:20 06-04-2019,   71%
@~Rodzic Matury i zawodowe są słabe bo wami i waszymi dziećmi rządzą pieniądze. Pozwalacie swoim dzieciom już w początku edukacji w technikum pracować. Jako pomoc w kuchni, kelner, barman, a oni tylko patrzą czy mają 50% frekwencji.  idą do średniej szkoły z ocenami 2,3 ledwo co a ty bądź mądry żeby zdali trudny egzamin zawodowy i lżejsza maturę. Dajcie już spokój z obrażaniem nauczycieli.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Też rodzic, 11:35 06-04-2019,   56%
@~Rodzic Co zrobiłeś rodzicu,  aby Twoje dziecko zdalo z wysoką notą.
odpowiedz   •   oceń :  
~Nauczyciel, 14:03 06-04-2019,   58%
@~Rodzic Jako nauczyciel mogę wycisnąć z dzieci co najlepsze, ale musi być chęć po stronie ucznia i rodzica. A niestety Ci ostatni tylko narzekają że za często kartkówki, sprawdziany i klasówki. Że ich dzieci nic tylko w książkach. A ja powtarzam: albo więcej dzieciństwa albo bardzo dobre wyniki dziecka na egzaminach.
odpowiedz   •   oceń :  
~abituabsolwent, 18:04 06-04-2019,   67%
@~Nauczyciel Żeby po tych dobrych wynikach na egzaminach jeszcze praca była, a tak niestety nie jest, szczególnie w Ostrołęce.
odpowiedz   •   oceń :  
~Figon, 22:46 06-04-2019,   100%
@~Rodzic Wykształecenia nauczyciela to jedno, program nauczania to drugie, mozliwości edukacyjne ucznia to trzecie. Jesli te trzy elementy będą na najwyższym poziomie to i efekt końcowy, dobrze wykształocony uczeń bedzie na najwyższym poziomie. Inaczej się nie da. Ni wińcie tylko nauczycieli.
odpowiedz   •   oceń :  
~MJ, 06:53 08-04-2019,   -
@~Marta A nie da slyszy się ile to zadane ma.do domu,m jak tłumaczy i jak odwala. Dzieci dziećmi ale głupie nie są i co widzą i wiedza to powiedzą.
Za moich czasów ten jeden nauczyciel tłumaczył tak a drugi mówił że to źle. To WTF !!! Zmiany zaś na zmiany nie tylko w wynagrodzeniach.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:45 06-04-2019,   69%
To znieniać zawód i pracować gdzie indziej
odpowiedz   •   oceń :  
~Gosc, 09:50 06-04-2019,   74%
Panie Darku, do roboty i podnieść pensje nauczycielom z budżetu samorządu. Czy tylko płacz że subwencje małe. Proszę pokazać i wypracowac te mechanizmy, które pozwolą nauczycielom w Pana gminie lepiej zarabiać. Niech pan będzie pionierem dla całej Polski. Z listu wynika że Pan ma pomysły. Proszę się wykazać.  Co Pan na to?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:01 06-04-2019,   43%
A Kubeł udostępnił szkole pisowskim zadymiarzom żeby jego nauczyciele byli kłakami dla jarusia i mateuszka
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:03 06-04-2019,   59%
Nauczyciele powinni jeszcze żądać: krótszy czas pracy (jedna godzina dziennie), więcej wolnego ( praca przez jeden miesiąc w roku), nauczanie w domu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Marcin, 18:03 07-04-2019,   50%
@~Gość Proszę pomyśleć zanim Pan/Pani zdecyduje się coś stworzyć. Nawet będąc anonimowym należy  pamiętać ze umiejętność myślenia to bardzo ważna cechą każdego człowieka, no chyba że mamy do czynienia z nie człowiekiem .pozdrawiam i proszę wrócić do szkoły nie wszystko stracone.
odpowiedz   •   oceń :  
~Tępiciel obłudy, 10:03 06-04-2019,   79%
Obłuda w czystej postaci. Oddawał szkoły stowarzyszeniom, aby zaoszczędzić na pensjach nauczycieli, a teraz udaje jak On o nauczycieli walczy. Żałosne !
odpowiedz   •   oceń :  
~Paweł G, 10:11 06-04-2019,   67%
Szanowny Panie Wójcie gminy Kadzidło. Dedykuję Panu Wypowiedź innego nauczyciela Łukasza Ługowskiego w dyskusji z Panem Tomaszem Lisem, który był również dyrektorem liceum, szczególnie fragment od 50 min i 30 sekundy. Dla leniwców transkrypcja ze słuchu wypowiedzi pana Ługowskiego: że to jest zawód dla frustratów i nieudaczników, bo taki jest to zawód: jak sie komuś nie uda bycie dobrym dziennikarzem, ucieka do szkoły. Jak sie komuś nie uda bycie dobrym sędzią ucieka do szkoły. Jak sie komuś nie uda być dobrym politykiem ucieka do szkoły..... itd.
Całość audycji Tomasz Lis.: Marek Borowski, Michał Wawrykiewicz, Łukasz Ługowski (1.04)  dostępna na onetowskim VOD.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:20 06-04-2019,   84%
Łatwo sprawdzić czy pan wójt mówi prawdę.
1) Czy nauczyciele w jego gminie mają wysokie dodatki?
2) Czy za kadencji pana wójta nie doszło do likwidacji szkół?
3) Czy uczniowie mają zapewnione zajęcia pozalekcyjne, że nie muszą chodzić na korepetycje?
Itd, itp...
odpowiedz   •   oceń :  
~Ramzes, 12:30 06-04-2019,   58%
Warto zauważyć że mamy niż demograficzny w wioskach i mądrzy ć się o cudze pieniądze podatników to każdy potrafi. Jeśli nie ma dzieci to szkoły mają być otwarte? Za każde dziecko w klasie jest przeznaczana pewna suma. Jak brakuje dzieci to i kasy? Gmina ma z swoich dokładać. Demokracja to zły ustrój bo nawet ludzie z połową mózgu która odpowiada za podstawowe funkcje życiowe mogą głosować. Powinien być test wiedzy lub ludzie bez wyższego nie powinni mieć prawa glosu. Głupich ludzi najprościej manipulować.
odpowiedz   •   oceń :  
~Evi, 10:23 06-04-2019,   52%
Jestem za nauczycielami, to co zarabiają nie przekłada się w ogóle na sytuację finansową normalnej polskiej rodziny. Przy tych cenach co mamy obecnie minimum 3000zł na rękę dla każdego niezależnie od zawodu należy się jak psu buda. Niech rząd obniży w końcu podatki i przestanie nas okradać z 50% dochodów!!! Od poniedziałku moja 3 dzieci zostaje w domu, jestem z Wami!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:30 06-04-2019,   57%
Każdy kto chodził do szkoły wie, że nauczyciele to banda nierobów.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:13 06-04-2019,   75%
To po co puszczasz dzieci do szkoły? Ja nierobom bym nie dał. Nie ma obowiązku edukacji w szkole. Można w domu.
odpowiedz   •   oceń :  
~rodzic, 10:32 06-04-2019,   73%
nauczyciele to poprostu wyzyskiwacze bo jak inaczej nazwać nauczyciela jeżeli każe wziąć korepetycje z historii i to najlepiej u niej. Tak nie mylę się z historii to jak inaczej nazwać takiego nauczyciela.
Druga kwestia to prezenty z okazji wszelkich świat już nie prezenty a bony gdyz sama wybierze sobie upominek a rodzice zaplaco
odpowiedz   •   oceń :  
~zołzikiewiczowa, 11:38 06-04-2019,   67%
@~rodzic Stuknij się w głowę i zasadź swojego dzieciaka do lekcji, to nie bd musiała brać korków. A do składek nikt cię  nie zmusza
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:32 06-04-2019,   67%
Jak nauczycielom się nie podoba, to niech się przeniosą do sektora prywatnego. Siedzą sobie w budżetówce i jeszcze narzekają. Wstydu nie mają.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:37 06-04-2019,   40%
Można pomyśleć o 500+nauczyciele,wytyczne już były
odpowiedz   •   oceń :  
~Nuda, 10:34 06-04-2019,   89%
Drogi Autorze, nastolatki pod zdjęciem kanapki mają więcej reakcji na fb, niż owy list. Popatrz, co naprawdę oznacza "robi furorę" w internecie. Pozdrawiam
odpowiedz   •   oceń :  
~Mynia, 10:35 06-04-2019,   25%
Dziękujemy, wspaniały i wartościowy list mówiący całą  prawdę.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kurp, 11:01 06-04-2019,   87%
Ledwo co przeszedł ostatnie wybory i teraz podlizuje komu się da. Brak honoru i obłuda. Jak Panu tak zależy na nauczycielach to przywróć   Pan szkoły stowarzyszeniowe pod zarząd gminy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Na marginesie, 16:15 06-04-2019,   92%
@~Kurp Panie Darku, jeżeli czuje się pan nauczycielem z powołania dlaczego wybrał pan funkcję wójta? Trzeba było trwać jak Bozowska, a nie teraz rozdzierać szaty z pozycji wójta-wieszcza. Mało to wiarygodne i POlitycznie koniunkturalne, jak aleja Tygodnika Powszechnego w Kadzidle. Może jest pan mistrzem słowa, ale nie prawdy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 11:33 06-04-2019,   83%
Dzień dobry!

Cyt. "W czasach 8 lat rządów PO i PSL pracę straciło ok. 42 tysięcy nauczycieli i zamknięto 1 040 szkół – takie dane przedstawiła podczas pierwszego czytania projektu przepisów wprowadzających ustawę Prawo oświatowe minister edukacji Anna Zalewska.

– Gdzie był wówczas Związek Nauczycielstwa Polskiego? – pyta poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS), odnosząc się do kampanii pomówień, jaka popłynęła w środę z ust opozycji, usiłującej z sejmowej mównicy szkalować twórców reformy, podając nieprawdziwe dane i zadając kłamliwe pytania, na które odpowiedź słyszeli już wielokrotnie".

Panie wójcie Dariuszu! Różne Broniarze i lewacki ZNP!

Dlaczego nie protestowaliście w serdecznej męce, nie darliście koszulin na piersiach, nie zanosiliście skarg i zaklęć, gdy rząd PO/PSL zwalniał 42 tys. nauczycieli z pracy, gdy zamykał ponad 1000 szkół w Polsce?
Teraz protestujecie, lejąc krokodyle łzy, gdy szkolnictwo powoli wychodzi z dołka? Buta, bezczelność i tupet...

Pozdrawiam...
odpowiedz   •   oceń :  
~Do tego czegoś wyzej, 11:51 06-04-2019,   75%
@~Anna - Kurpiowska Panna Chociaż raz pisowski kmio..cię się z toba zgodzę a pan wójcie zero wstydu żałuję że na ciebie  (z małej litery) głosowałem
odpowiedz   •   oceń :  
~Ja, 14:58 07-04-2019,   -
@~Anna - Kurpiowska Panna Wama
odpowiedz   •   oceń :  
~rodzic, 11:57 06-04-2019,   89%
Pani nauczycielko/nauczycielu swoją wiedzę przekazuje uczniom z wielką starannością i sumienność nie będą potrzebne "korki" zaznaczam z historii, nie bierz prezentów nie będą potrzebne skladki
odpowiedz   •   oceń :  
~zołzikiewiczowa, 12:23 06-04-2019,   78%
@~rodzic Nie składaj się- nie będzie prezentów. Jak masz z tym problem, to po prostu może porozmawiaj z owym nauczycielem.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anglistka, 17:07 07-04-2019,   100%
@~rodzic To często rodzice latają i szukają korepetytora, bo nie mogą znieść, że ich dziecko ma złe oceny. Teraz jest przekonanie wśród rodziców, że jak dziecko nie ma 5 i 6 to na pewno wina nauczyciela. Rodzice często też nie wiedzą, że każde dziecko uczy się inaczej, jeden szybko a drugi będzie potrzebował więcej czasu. No ale przecież to wina nauczyciela... Wiele rodziców często ma pretensje, że ich dziecko miało angielski w pierwszej klasie, miało 5 lub 6 a na wakacjach za granicą ani be ani me... No ręce opadają...
odpowiedz   •   oceń :  
~rodzic, 12:29 06-04-2019,   84%
rozmowy były wielokrotnie wiec zamienili prezenty na bony
odpowiedz   •   oceń :  
~pipi, 12:32 06-04-2019,   80%
miła pani wypowiadasz się na temat składek czemu nie mówisz na temat korepetycji a w szczególności korepetycji z historii?
korepetycje z historii to śmiechu warte a nie łez
odpowiedz   •   oceń :  
~j, 13:52 06-04-2019,   62%
Lenie do roboty ,albo na kasę do biedronki.Zobaczycie co to ciezka praca. Nie podoba sie poszli...
odpowiedz   •   oceń :  
~Twoje sumienie, 18:12 07-04-2019,   100%
@~j Tak sobie myślę że te lenie nauczyli Cię człowieku pisać ,  usiłowali nawet wskazać właściwą drogę jak żyć ,myśleć dawali pewnie więcej uczucia niż rodzice, a Ty wypisujesz teraz takie głupoty.A rodzice pewnie się wstydzą i wieczorami modlą się do Boga o choćby odrobinę rozumu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Monika, 14:07 06-04-2019,   70%
Banda nierobów  za 4 lub 5 godzin  dziennie chcą pieniędzy ludzi kurz pracują uczciwie i ciężko  nie mają wakacji płatnych  ferii   i wielu innych  wstyd i bez honoru niby wykształceni  
odpowiedz   •   oceń :  
~belfer, 22:57 06-04-2019,   20%
@~Monika Niechaj Bóg Ci wybaczy!
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 14:12 06-04-2019,   100%
nie nalezy mierzyc jedna miara wszystkich nauczycieli,sa wspaniali, ktorzy nie tylko staraja sie przekazac naszym dzieciom wiedze  przewidziana w programie nauczania ale dbaja tez o ich bezpieczenstwo kiedy znajduja sie w obrebie szkoly, robia to z serdecznoscia.sa jednak i tacy nauczyciele, ktorzy nigdy nie powinni wykonywac tego zawodu, do ktorego trafili tylko przez przypadek,stad t ez przed podwyzkami wynagrodzen dla tej grupy zawodowej nalezaloby sie przyjrzec  kwalifikacjom i osobowosci   i dopiero podniesc  place, bo faktycznie  w niektorych przypadkach sa niskie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:34 06-04-2019,   86%
Przepracowałam w budżetówce 43 lata. Skończyłam studia, póżniej studia podyplomowe.Moje zarobki do 2018 roku - 1900 zł.
Ostatnia podwyżka od "łaskawego" pana wójta to 50 zł brutto. Cieszyłam się i tym. Nigdy bym nie odważyła się żądać 1000 zł. podwyżki.Myślę,że nauczyciele zostali wkręceni w politykę pana Broniarza i wzrosły im apetyty.Szkoda tylko ,że dzieje się to kosztem dzieci.
odpowiedz   •   oceń :  
~Nie nauczyciel, 18:24 06-04-2019,   58%
A ja mam nadzieję, że nauczyciele nie zrezygnują z protestu. Skoro są wg rodziców niepotrzebni, to niech rodzice sobie bez szkoły radzą. A mnie nigdy nikt nie zmuszał do składek, nie dawaj i nie wypominaj, bo to upokarzajace. Każdy zawód powinien być doceniony, bo każdy jest potrzebny i mam nadzieję, że przyjdzie czas, że każdy będzie godnie zarabiać. Czego wszystkim pracującym życzę.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:27 06-04-2019,   100%
DOM NIE JEST FILIĄ SZKOŁY,
odpowiedz   •   oceń :  
~gość, 10:35 07-04-2019,   -
Platfus jeden tfuuu
odpowiedz   •   oceń :  
~Pedagog, 10:49 07-04-2019,   75%
Jestem nauczycielem w szkole średniej i nigdy nie zdarzyło mi się dostać prezentu w postaci bonu. Na zakończenie roku szkolnego rzadko spotykane jest, żeby  uczniowie podziękowali nauczycielom za wspólny rok szkolny  kwiatkiem czy czekoladką- i nigdy tego nie oczekiwałam. Mam dziecko, które uczy się  w podstawówce i jestem zawsze zdziwiona, że to sami rodzice wymyślają na zakończenie roku szkolnego prezenty dla wychowawczyni w postaci biżuterii albo karnetu na usługi SPA! Potem sami narzekają, że takie prezenty robią pedagogom. Czysta hipokryzja!
odpowiedz   •   oceń :  
~Drogomistrz, 13:16 07-04-2019,   67%
Nie wszyscy są "ajnsztajnami", a rynek pracy w większości potrzebuje dobrych i rzetelnych rzemeślnikow. Rodzice podlegają presji i ida na łatwiznę posyłając dzieci na "korki". Zamiast wymagać od dzieci systematycznej pracy, ratuja ich korepetycjami.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:03 07-04-2019,   -
To wszystko to frazeologia... do pracy i nauki...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:50 07-04-2019,   50%
Pan wójt naprawdę wierzy że wyższa płaca nauczyciela będzie miała wpływ na lepsze wyniki? Gdyby stanowisko nauczyciela było tak niewdzięczne to byłoby dużo wakatów a tymczasem. większość obejmuje się dziedzicznie. Dlatego sami zbiorą plon z tego co sieją i 2tysiace podwyżki tego nie zmieni.
odpowiedz   •   oceń :  
~MJ., 06:51 08-04-2019,   50%
Wcześniej za poprzedniej kadencji nikt nie strajkował nikt nie widział problemu ?? Dalej ... Rozumiem że potrzeba zmian w wynagradzaniu jest konieczna że są potrzebne zmiany, one są one nadeszły zmieniają się i co tak nagle dać tyle ile się żąda ... Dlaczego ja jak żądam dostaje połowę tego, a tu wymarzymy sobie ... Ludzie bądźcie ludzcy a nie jak wilki.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:41 08-04-2019,   0%
rodzic .Na świecie nie ma takiego "tworu "jak Karta n-la,urlopy zdrowotne  ja tez chałbym skorzystac z takiego czegoś jak też jechać z dziećmi na wakacje lecz nie moge bo muszę pracować w wakacje i nie po 18 godz. tygodniowo tecz 40 godz .a też jestem po studiach i muszę sie szkolić w swoim zawodzie.Jacy to pedagodzy szkoda gadać,gdzie ich powołania,przez 8 lat nie mieli  podwyżek a teraz  zachciało im sie aż tyle.,czemu nie zwolnią emerytów i tych którzy  nie nadają się a tak wogóle to jeśli im nie pasują zarobki za taka ilość godzin to są chetni którzy będa uczciwie pracować i z powołaniem.Bulwersuje nas  rodziców ta sytuacja i nie możemy pozwolić aby rząd im pozwolił na  takie cuda-nie pozwólcie.
odpowiedz   •   oceń :  
~wiks8991, 20:50 08-04-2019,   0%
Ci nauczyciele wcale tak mało nie zarabiają. Nie wiem o co chodzi z tym strajkiem
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6