eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Test strażaków OSP Kadzidło w komorze dymowej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8155
fot. Archiwum OSP w Kadzidlefot. Archiwum OSP w Kadzidle
REKLAMA
zdjecie 8155

13 strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidle uczestniczyło w teście w komorze dymowej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Celem takiego szkolenia jest przygotowanie oraz sprawdzenie strażaków w zakresie prowadzenia działań ratowniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych przy występowaniu dużych obciążeń psychofizycznych, takich jak wysoka temperatura, zadymienie, minimalna widoczność, ograniczona przestrzeń oraz silny hałas. Strażacy ochotnicy należący do KSRG takie szkolenie muszą przejść raz na 5 lat.

Komora składa się z dwóch elementów. Pierwszy element to specjalny tor, gdzie należało m.in.: wykonać 20 podciągnięć na ergonometrze siłowym, tzw. młocie podciągowym, przejechać odpowiedni dystans na rowerze stacjonarnym, biec na bieżni z prędkością 9 km/h przez 6 minut, wejść po tzw. drabinie "bez końca" na wysokość 20 metrów, na których każdy strażak musi zaliczyć test wydolnościowy. Drugim etapem jest kontener ze specjalnym systemem modyfikowanych krat, przewężeń i korytarzy w formie labiryntu, symulujących trudne warunki, jakie strażak napotkać może podczas pożaru wewnątrz budynku. Dodatkowo w komorze symulowane jest zadymienie występujące przy tego typu pożarach. Podczas ćwiczeń w środku panują ciemności, podwyższona temperatura, słychać ludzkie krzyki, wybuchy - wszystko ma odwzorowywać prawdziwe sytuacje, z którymi strażacy mogą mieć do czynienia. Przeszkody są pionowe i poziome - niektóre są ciasne i mają pewne zabezpieczenia, które utrudniają przejście. Strażak musi się w trudnej sytuacji odnaleźć, znaleźć możliwość przejścia poszczególnych przeszkód. Do tego jeszcze wszystko w ubraniu specjalnym, hełmie, obuwiu specjalnym, rękawicach specjalnych, kominiarce i aparacie powietrznym, który wystarcza na około 20 minut.

Nad bezpieczeństwem strażaków ćwiczących w komorze czuwał ratownik wspomagany przez system czujników i kamer umożliwiających obserwację postępów znajdującego się w kontenerze strażaka.

Na początku każdy uczestnik szkolenia przechodził niezbędne badania medyczne i na podstawie pozytywnego wyniku był dopuszczony do odbycia ćwiczenia. Takie badania strażacy przechodzili po skończonym ćwiczeniu.

Wszyscy uczestnicy zakończyli test pozytywnie, byli zdania że trzeba naprawdę bardzo dobrze nagimnastykować się, aby przejść ten labirynt - z zadowoleniem udali się do domu.

Dziękuję druhom z OSP Kadzidło, którzy mieli odwagę zmierzyć się z komorą dymową:
1. Charucki Grzegorz
2. Dawid Marcin
3. Faderewski Mateusz
4. Filochowski Mateusz
5. Kaniecki Mateusz
6. Kowalski Jakub
7. Kowalski Paweł
8. Krajza Grzegorz
9. Krajza Łukasz
10. Marzewski Kamil
11. Pabich Kamil
12. Parzych Zdzisław
13. Szymański Piotr

Komendant Gminny OSP
Zdzisław Parzych

Źródło: kadzidlo.pl
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×