2019-09-13T15:25:56+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Tężnia solankowa w Rzekuniu coraz bliżej [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2320
zdjecie 2320
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
10
0
93

Kolejny krok do budowy tężni solankowej w Rzekuniu wykonany. Dziś wójt gminy Bartosz Podolak i wicemarszałek Ewa Orzełowska podpisali umowę na dofinansowanie inwestycji przez samorząd województwa mazowieckiego kwotą 1,8 miliona złotych. Swój wkład w budowę tężni ma też miasto Ostrołęka, finansowe wsparcie deklaruje starosta ostrołęcki.

Spotkanie, podczas którego podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji budowy tężni solankowej odbyło się w piątek, 13 września. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa mazowieckiego - Ewa Janina Orzełowska, wójt gminy Rzekuń – Bartosz Podolak, Stanisław Kubeł – starosta ostrołęcki, Maciej Kleczkowski – wiceprezydent Ostrołęki, wójtowie i przedstawiciele gmin powiatu ostrołęckiego, radni z Gminy Rzekuń oraz przedstawiciele rzekuńskich sołectw.

Tężnia solankowa powstać ma w pobliżu kościoła w Rzekuniu. Całość inwestycji opiewać będzie na kwotę około 3 milionów złotych. Dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego wynosi 1,8 miliona złotych, kwotą 250 tysięcy zadanie to wsparł samorząd Ostrołęki. Swoją cegiełkę – nie mniejszą niż miasto – zadeklarował także starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Z tężni solankowej korzystać będzie nie tylko licząca około 10 tysięcy społeczność gminy Rzekuń, ale też mieszkańcy Ostrołęki oraz sąsiednich gmin. To duża szansa do powstania nowej ścieżki rozwoju gminy w oparciu o turystykę.

- Przyznam szczerze, że wam zazdroszczę – mówiła podczas uroczystości wicemarszałek Orzełowska – Zazdroszczę wam, że będziecie mieli tężnię. Mam nadzieję, że będę mogła tu przyjechać i odpocząć. Decydując się na przekazanie (gminie Rzekuń – przyp. red.) środków pochodzących z budżetu województwa, chcieliśmy dać impulsy prorozwojowe. I ten projekt świetnie się w tę inicjatywę wpisuje – podsumowała wicemarszałek.

Na budowie tężni solankowej samorząd gminy nie poprzestaje. O ambitnych planach inwestycji w turystykę i rekreację jeszcze w obecnej kadencji mówił podczas dzisiejszego spotkania wójt Rzekunia Bartosz Podolak.

- Obecnie trwają rozmowy z prezydentem Ostrołęki dotyczące połączenia miasta i gminy Rzekuń ścieżką pieszo-rowerową, tzw. „czarną dróżką” - mówił wójt Podolak -  Chcielibyśmy, żeby obok tężni powstała fontanna gejzerowa i przestrzeń rekreacyjna dla dzieci, dla osób starszych, tak żeby można było usiąść i odpocząć, ale przede wszystkim skorzystać z walorów tężni solankowej – dodał wójt.

W planach jest także budowa tzw. „pumptracku”, ścieżki rowerowej od Rzekunia do Czarnowca i dalej do Dzbenina, miejscowości Korczaki i Kamianki. Przy realizacji tych inwestycji rzekuński włodarz będzie sięgał nie tylko do gminnej kasy, ale także chce zwrócić się o wsparcie do samorządu województwa, powiatu czy do sąsiadującej z Rzekuniem Ostrołęki.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×