2022-04-17T11:32:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

To lotnisko jest najbliżej Ostrołęki. W godzinę dolecimy do najpiękniejszych miast w Polsce

REKLAMA
zdjecie 6394
REKLAMA
zdjecie 6394
3
0
35

Kraków, Wrocław czy Rzeszów w zasięgu godziny - takie możliwości oferuje podróż drogą lotniczą z lotniska położonego ok. 70 km od Ostrołęki. Brzmi jak idealny pomysł na weekendowy city-break.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury położony jest w Szymanach, nieopodal Szczytna. Nazwa może być myląca, bo do Olsztyna jest aż 56 kilometrów, ale to w końcu to miasto jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego i jednoznacznie kojarzy się z tym regionem.

Co ciekawe, najbliżej położonym większym miastem spoza województwa warmińsko-mazurskiego jest Ostrołęka - do lotniska mamy 73 km. Jest to lotnisko pasażerskie położone najbliżej naszego miasta (do Modlina mamy 111 km, do Lotniska Chopina - 137 km).

zdjecie

Lotnisko w Szymanach - historia i teraźniejszość

Początek historii lotniska w Szymanach sięga lat 30. XX wieku. Przez lata było to lotnisko wojskowe. Pierwszy samolot pasażerski w Szymanach wylądował 2 czerwca 1996 roku. Był to ATR72, samolot turbośmigłowy włosko-francuskiej produkcji, mogący zabrać na pokład ok. 70 pasażerów. Loty krajowe były pierwszym etapem pasażerskich przewozów na tym lotnisku. Od 2001 roku w Szymanach mogą już lądować samoloty z tras międzynarodowych, co LOT szybko wykorzystał uruchamiając przed 20 laty loty do Niemiec. Jednak nie było zbyt wielu chętnych do podróżowania i rok później, w 2003 r., loty zostały zawieszone.

W 2010 roku lotnisko przejęły władze województwa warmińsko-mazurskiego i postanowiono stworzyć projekt, którego efekt finalny obserwujemy dziś. Już w 2016 roku odbył się pierwszy lot rejsowy po dłuższej przerwie, z Mazur do Berlina.

Lotnisko ma płytę startową o długości 2500 metrów i szerokości 45 metrów i jest przystosowane do przyjmowania samolotów o rozpiętości skrzydeł do 36 metrów. Dla pasażerów dostępny jest estetyczny terminal, przed budynkiem znajduje się parking, na którym można zostawić samochód także na dłużej.

zdjecie

Olsztyn-Mazury: dokąd można polecieć?

W siatce połączeń portu Olsztyn-Mazury znajdziemy kilka interesujących kierunków, ale warto zdecydowanie postawić na Kraków. W poprzednim sezonie letnim loty obsługiwał PLL LOT używając do tego turbośmigłowych Bombardierów Dash-Q400. Samolot, który pomieści kilkadziesiąt osób, nie należy może do najbardziej komfortowych, ale na krótkie trasy zdecydowanie wystarczy. W trakcie lotu pasażerowie dostawali mini-poczęstunek od LOT: dróżdżówkę i wodę mineralną.

zdjecie

Zobaczyć z góry Warszawę nocą - bezcenne. Kapitan samolotu w tym momencie postanowił zwrócić uwagę pasażerów na to, co widać z lewej strony maszyny. Taki widok ukazał się pasażerom w połowie drogi do stolicy Małopolski.

zdjecie

W końcu po niecałej godzinie samolot dotknął płyty lotniska Kraków-Balice. Mimo późnej pory, bo lot realizowany był o godz. 22.00, pasażerowie mogli jeszcze liczyć na miejski autobus, który dojeżdżał do centrum. O tym, dlaczego warto odwiedzić Kraków, długo opowiadać nie trzeba - przez turystów to miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Godzina lotu i jest w zasięgu ręki.

Również i inne polskie miasta można odwiedzić, startując z Szyman. W rozkładzie lotów znajdziemy także Wrocław i Rzeszów. Kierunki zagraniczne? Z Szyman wyruszymy w podróż do Dortmundu i Londynu.

Jedyny minus, jaki można wskazać w kwestii organizacji podróży, to dojazd: z Ostrołęki na Lotnisko Szymany nie dostaniemy się bezpośrednim autobusem, jak np. z Grajewa czy Mikołajek. Jednak, mimo to, podróż w przestworzach, biorąc pod uwagę wygodę, cenę i oszczędność czasu - warto rozważyć.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×