eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

To oni zdobyli doroczne nagrody starosty ostrołęckiego. Kim są laureaci? [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2122
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

Poznajcie sylwetki i działalność laureatów tegorocznych nagród starosty ostrołęckiego. Są one przyznawane w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o szczególnym znaczeniu dla powiatu ostrołęckiego oraz za szczególne osiągnięcia sportowe dla osób fizycznych, trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej.

Każdego roku laureaci otrzymują nagrodę pieniężną, która wręczana jest podczas sesji Rady Powiatu w Ostrołęce. Nagroda ta stała się bardzo ważna w środowisku. Pozwala Staroście Ostrołęckiemu podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują. W tym roku Zarząd Powiatu przyznał 5 nagród, w tym jedną z inicjatywy własnej. Niestety, ze względu na pandemię Covid-19, w tym roku, podobnie jak rok temu, nie odbędzie się uroczyste wręczenie nagród. Zapraszamy jednak do obejrzenia krótkich prezentacji laureatów w specjalnie przygotowanym filmie.

Decyzją Zarządu Powiatu w Ostrołęce, Doroczne Nagrody Starosty Ostrołęckiego w 2021 roku otrzymali:

Stefania Dawid – w uznaniu dorobku i twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Urodziła się w 1946 roku w Lipnikach. W 1966 roku wyszła za mąż i od tego czasu mieszka w Jeglijowcu. Swoje umiejętności twórcze i manualne pani Stefania wyniosła z domu rodzinnego w Lipnikach, gdzie obrabiała len, tkała na krosnach i obserwowała, jak jej mama zajmuje się szyciem strojów regionalnych. Z samego gospodarstwa ciężko było się utrzymać, więc podjęła pracę w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Kadzidle. Wykonywała tam tkactwo, chodniki, obrusy, serwety, narzuty, bieżniki. Perełką w jej twórczości było i jest szycie strojów ludowych dla dorosłych i dzieci, a także dla lalek (spódnice, gorsety, kaftany). Od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich.

Twórczyni udziela się również w różnego rodzaju warsztatach, m.in. „Ginące Zawody”, konkursach, wystawach i kiermaszach sztuki ludowej, imprezach folklorystycznych („Niedziela Palmowa” w Łysych, „Miodobranie Kurpiowskie” w Myszyńcu, „Wesele Kurpiowskie” w Kadzidle). Poza tym jest zapraszana do przedszkoli i szkół na różnego rodzaju lekcje, pogadanki, pokazy, na których przybliża dzieciom i młodzieży bogaty folklor kurpiowski. Przez wiele lat swojej pracy twórczej pani Stefania otrzymywała różnego rodzaju podziękowania, odznaczenia i dyplomy. Są to m.in.: Medal 65-lecia Cepelii Warszawa, Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego „Pro Masovia”, odznaczenie honorowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, order „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Maria Mieczkowska – w uznaniu dorobku i twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Jest mieszkanką gminy Rzekuń. Od najmłodszych lat interesowała się życiem i twórczością artystów polskich, lecz tak naprawdę dopiero w dorosłym życiu mogła rozwijać swój talent i szlifować technikę. Mimo iż malarstwem zajmuje się amatorsko, to wieloletnie doświadczenie i wiedza zdobyta z książek pozwoliły wypracować szlif i technikę. Artystka tworzy ikony z wizerunkami świętych, anioły na postarzałych deskach. Najchętniej tworzy kopie ukochanych Kossaków oraz martwą naturę.

Z wielkim zaangażowaniem działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Susku Nowym, prowadziła warsztaty malarskie w domach środowiskowych i dla dzieci z SP w Rzekuniu. Wielokrotnie brała udział w wydarzeniach organizowanych na terenie Powiatu Ostrołęckiego, gdzie można było zobaczyć jej prace. Uczestniczyła m.in.: w III Goworowskich Targach Przedsiębiorczości, Miodobraniu Kurpiowskim, Dożynkach Kurpiowskich w Lelisie czy Czerwinie.

Adam Murach – w uznaniu dorobku i twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Urodził się 23 lipca 1962 roku w Płoszycach, gmina Lelis. Jest jedynym żyjącym, czynnym garncarzem w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Nauczył się tego rzemiosła w wieku dorosłym i zajmuje się nim od kilkunastu lat. Jest samoukiem. Własnoręcznie zrobił koło garncarskie, na którym pracuje, zbudował piec, kupił walce do przerobu gliny. Początkowo jego celem było zainteresowanie garncarstwem gości gospodarstwa agroturystycznego, które prowadzi wraz z żoną w Płoszycach. Wkrótce jednak garncarstwo stało się jego głównym zajęciem. Na przestrzeni lat opracował własne wzory. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz w Muzeum Regionalnym w Pieckach. Artysta prezentuje swoje wyroby na jarmarkach, festynach na terenie całego kraju. Swoimi umiejętnościami chętnie dzieli się z dziećmi i młodzieżą, prowadząc pokazy garncarstwa m.in. podczas warsztatów etnograficznych „Ginące Zawody”. Prowadzi warsztaty z osobami niepełnosprawnymi w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Uczestniczy w cyklicznych imprezach folklorystycznych tj. „Miodobranie Kurpiowskie” w Myszyńcu, „Niedziela Kadzidlańska” i innych. Jest zapraszany na pokazy do szkół. Z powodzeniem bierze udział w konkursach sztuki ludowej, w których zajmuje wysokie miejsca. Adam Murach jest garncarzem, który wciąż rozwija swoje umiejętności, tworząc różnorodne formy, wzory i zdobienia zgodnie z tradycją regionu.

Zdzisław Ścibek – za działalność na rzecz upowszechniania i ochrony kultury.

Miłośnik kultury kurpiowskiej i całej Kurpiowszczyzny. Urodzony na Kurpiach, dzieciństwo spędził w Białusnym Lasku. Współtwórca Stowarzyszenia na Rzecz Osób Sprawnych Inaczej z siedzibą w Środowiskowym Domu Samopomocy w Białusnym Lasku, współzałożyciel i wieloletni przewodniczący Komisji Rewizyjnej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy, współzałożyciel i wiceprezes Oddziału Związku Kurpiów w Myszyńcu, wieloletni członek i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Myszyńca, organizator i wieloletni kierownik Zespołu Folklorystycznego Kurpiaki, członek i wieloletni kierownik zespołu folklorystycznego Kurpiowszczyzna, współzałożyciel Koła Przewodników po Kurpiach, certyfikowany przewodnik po Kurpiach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Za swoją działalność społeczną i kulturalną uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi. Laureat Kurpika 2010 w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego. Od 2007 roku dyrektor Myszynieckiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji – obecnie Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej. Inicjator wielu wydarzeń i działań promujących kulturę kurpiowską, m.in. pomysłodawca wydarzenia kulturalnego pn. „Spotkania na Kopańskim Moście”, w ramach którego od 14 lat organizowany jest „Przegląd Kurpiowskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej”, pomysłodawca bicia rekordu Polski w kategorii „Największe zgromadzenie osób w strojach kurpiowskich”, który udało się osiągnąć wspólnie z mieszkańcami Kurpiowszczyzny, angażując w zadanie 487 osób. Jest pomysłodawcą nadania imienia Anny Kordeckiej konkursowi „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej”, nadania imienia Stanisława Sieruty „Jarmarkowi Kurpiowskiemu” oraz obchodów roku ks. Wł. Skierkowskiego w gminie Myszyniec w 2021 roku. Zawsze pełen energii i dobrych pomysłów, nawet w czasie trwającej pandemii i zawieszenia działalności wielu instytucji kultury. Zdzisław Ścibek mimo wszystko dążył do rozpowszechniania kultury i dotarcia z kulturą do mieszkańców Kurpiowszczyzny. W grudniu 2020 r. włączył do oferty RCKK internetowy program kulturalny KIERC (K – kultura, I – informacja, E – edukacja, R – rozrywka, C – ciekawostki), emitowany raz w miesiącu na kanale RCKK w YouTube.

Z inicjatywy własnej Zarządu: Kapela Kurpiowska z Kadzidła – za wspieranie i promocję działalności istotnej dla twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury.

Kapela istnieje od 1947 roku, powstała przy miejscowej świetlicy i występowała z okazji świąt państwowych i uroczystości środowiskowych.

Członkowie kapeli byli współtwórcami pierwszego programu ZPiT „Mazowsze”. W 1995 roku Kapela otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga, a w 1996 i 1997 roku kapela zajęła II miejsce w konkursie w Kazimierzu Dolnym. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Brała udział w Krajowym Kongresie Kultury Wsi w Częstochowie, XXI Festiwalu Folkloru Ludów Północy w Gdańsku, spotkaniach dyplomatów w Senacie RP, w XXIV Międzynarodowych Spotkaniach Kapel Ludowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, kilkukrotnie w Cepeliadzie w Sopocie oraz w Tygodniu Kultury Beskidzkiej i wielu innych. Przygrywając Zespołowi Kurpianka z Kadzidła brała udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Belgii, Niemczech, na Białorusi, Węgrzech, Litwie, Ukrainie, Cyprze, Tunezji, Dubaju i innych. Kapela od kilku lat bierze udział w warsztatach etnograficznych „Ginące zawody” w Kadzidle. Nie sposób pominąć dorobku utrwalonego na taśmie filmowej i płytach, udziału w programach telewizyjnych.

Kapela prezentuje autentyczną muzykę kurpiowską oraz wysoki poziom wykonania. Grając, muzykanci zachowują zwyczaje regionalne, używają tradycyjnych instrumentów, czepią z autentycznego folkloru i mocno się angażują w naukę młodszych muzykantów z terenu całej Kurpiowszczyzny. Ich działalność artystyczna jest dobrą wizytówką kurpiowskiej kultury nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Klub Sportowy CK Troszyn – za szczególne osiągnięcia sportowe. Klub powstał w 2006 roku przy Gminnym Centrum Kultury. W sezonie 2020/21 klub uzyskał awans do IV ligi mazowieckiej – jako jedyny klub z Powiatu Ostrołęckiego. Ponadto zakwalifikował się do Okręgowego Finału Polski, w którym ostatecznie zajął II miejsce.

 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14  15 dk16  17
dk18 dk19  20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26  27 dk28 dk29 dk30  1
×