2022-06-16T18:28:18+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Tour de Konstytucja z sędzią Tuleyą w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i obywatele spotkali się na wspólnym wydarzeniu pod nazwą "Tour de Konstytucja". Do Ostrołęki przyjechał m.in. znany sędzia Igor Tuleya. Konstytucja, jak podkreślano na spotkaniu, ma łączyć wszystkich - nawet osoby o różnych poglądach. 

Gośćmi specjalnymi Tour de Konstytucja w Ostrołęce byli:

  • Danuta Przywara - przewodnicząca rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka;
  • Marzanna Piekarska-Drążek - sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie;
  • Igor Tuleya - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie;
  • Ewa Siedlecka - dziennikarka tygodnika "Polityka"
  • Kinga Dagmara Siadlak - wiceprezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych;
  • Robert Hojda - prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

- Weźcie ze sobą egzemplarz Konstytucji, koniecznie dla kogoś jeszcze jeden i to dla takiej osoby, z którą nie rozmawialiście, gdzie ten kontakt się uciął i spróbujcie podjąć dialog - zachęcał Hojda. - Zacznijmy ze sobą rozmawiać. Podczas Tour de Konstytucja były bardzo różne sytuacja, przychodziły osoby, które czasami chciały nam zakłócić wydarzenie, ale kiedy emocje ostygły, nasze rozmowy kończyły się podaniem ręki i mimo różnic w oglądzie sytuacji, jaka jest w kraju, okazało się, że nam wspólnie zależy na dobru kraju i naprawdę możemy ze sobą rozmawiać. Ale to w naszych rękach. Przestańmy się dawać dzielić - zachęcał Hojda. 

Telefonicznie z ostrołęczanami połączył się sędzia Waldemar Żurek z Krakowa, który twierdził, że sędziowie mają obowiązek stawać na straży praworządności. - Jeżeli jest pożar biegnie strażak, jeżeli trzeba ratować ludzkie życie, to lekarz, nauczyciel ma obowiązek edukować dzieci, a sędzia w czasie kryzysu konstytucyjnego, w czasie próby, ma obowiązek walczyć o zapisy tego prawa. Do tego nas państwo nas tego umocowało i składaliśmy przyrzeczenie: stać na straży prawa - powiedział sędzia Żurek.

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek, która przez lata orzekała w ostrołęckich sądach, wskazała, że w sądach wydawane są "fantastyczne wyroki na rzecz obywateli". - Ponad 95 procent tych spraw, które policja i prokuratura skierowała do sądów po demonstracjach Strajku Kobiet, w obronie Konstytucji, po różnych demonstracjach ulicznych, 90-kilka procent tych spraw policja i prokuratura przegrała w sądach. Są to fantastyczne orzeczenia, uzasadnienia, gdzie przeczytamy o prawach obywatelskich, o Konstytucji, o konwencjach międzynarodowych chroniących obywateli - dodała.

Sędzia Igor Tuleya zwrócił uwagę, że sędziom często zarzuca się, że "zaczynają uprawiać politykę", jeżeli biorą udział w debacie publicznej. - Natychmiast politycy, zwłaszcza politycy, którzy są u władzy, nadają sędziom etykietę polityków. Ale to nie jest prawda. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli zabieramy głos w debacie publicznej, nie mówimy o tym, na kogo państwo macie głosować. Mówimy o konstytucji, sądownictwie, prawie - powiedział Tuleya.

Z kolei redaktor Ewa Siedlecka powiedziała, że problemem współczesnych mediów związanych z prawem są pozwy cywilne o ochronę dóbr osobistych czy karne z art. 212 Kodeksu karnego. - To zawsze jest z tyłu głowy wydawców, właścicieli mediów. Nigdy mnie nie spotkała uwaga, że mogłabym bardziej uważać, ale też mam prawo sądzić, że redakcja nie jest zachwycona sytuacją, w której dziennikarz ma ileś procesów - powiedziała.

Najbardziej znanym z gości TdK w Ostrołęce był oczywiście sędzia Tuleya, do którego ustawiały się długie kolejki po egzemplarz Konstytucji RP... z autografem. Wydarzenie zgromadziło całkiem sporą publikę, co pokazuje, że jest potencjał, jeżeli chodzi o konstytucyjne dyskusje.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×