eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Tragiczny bilans półrocza na drogach Ostrołęki i powiatu

REKLAMA
zdjecie 1253
REKLAMA

Policja alarmuje - już 112 osób zginęło do końca maja tego roku na drogach Mazowsza. 28 ofiar to piesi, pozostali to kierujący i pasażerowie.  Niestety, na drogach Ostrołęki i powiatu od początku roku zginęło już 9 osób. Jest wzrost o 5 ofiar w porównaniu do tragicznego roku 2015.

Każde z tych zdarzeń niesie dodatkowo za sobą ogromne tragedie najbliższych, rodzin. W wypadkach giną dorośli i dzieci, ludzie starsi i młodsi, bywają sytuacje gdzie po zdarzeniu drogowym dzieci zostają same.  Do takiej tragedii doszło pod Siedlcami. Zginęło dwoje dorosłych, przeżyła 10-letnia dziewczynka, ich córka.

112 ofiar śmiertelnych, to bilans 5 miesięcy tego roku. Z analiz prowadzonych przez policjantów wynika, że do wypadków, w których giną ludzie dochodzi najczęściej poza obszarem zabudowanym – jest to blisko 74% ofiar. Z czego może wynikać taka sytuacja? W obszarze zabudowanym większość kierowców jedzie znacznie wolniej. Wymuszają to przepisy, ale i świadomość, że jest większe natężenie ruchu i częściej może dojść do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. W takich miejscach, gdy dochodzi do zderzenia prędkości są mniejsze, a to bezpośrednio przekłada się za zagrożenie dla życia.  Poza obszarem zabudowanym większość pozwala sobie na duże prędkości. Bardzo często prędkość jazdy nie jest dostosowana do warunków drogowych, czyli: natężenia ruchu, konfiguracji terenu (zakręty, wzniesienia) i otoczenia drogi (drzewa, rowy, słupy, zabudowania). W ciągu minionych 5 miesięcy na Mazowszu 1125 osób straciło prawa jazdy za zbyt szybką jazdę.

Inne dane, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi fakt, że sprawcami 90% wypadków drogowych na Mazowszu są kierujący, a blisko połowa zdarzeń, w których zginęli ludzie to efekt niedostosowania prędkości samochodów osobowych. Ponad 60 % tych zdarzeń miało miejsce w weekendy. Jeśli przyjrzeć się tym danym, łatwo wysunąć wniosek, że większość wypadków powstaje na skutek zbyt szybkiej i nierozważnej jazdy kierowców samochodów osobowych. Wiele osób uważa, że ilość ofiar to efekt stanu dróg. Jednak, jeśli kierowca dostosuje prędkość do stanu drogi, jeśli potrafi przewidywać sytuacje z jakimi może się spotkać, wówczas ryzyko jest minimalizowane.  W przeciwnym wypadku dochodzi do utraty panowania nad pojazdem i do tragedii.

Policjanci przypominają o „skrzynce”, na którą można przesyłać informacje o: niebezpiecznych zachowaniach kierowców na drodze - stopagresjidrogowej.kwp@ra.policja.gov.pl oraz niebezpiecznych miejscach na drogach -  wrdinzynieria@mazowiecka.policja.gov.pl.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×