2016-06-25T13:44:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Tragiczny bilans półrocza na drogach Ostrołęki i powiatu

REKLAMA
REKLAMA
Policja alarmuje - już 112 osób zginęło do końca maja tego roku na drogach Mazowsza. 28 ofiar to piesi, pozostali to kierujący i pasażerowie.  Niestety, na drogach Ostrołęki i powiatu od początku roku zginęło już 9 osób. Jest wzrost o 5 ofiar w porównaniu do tragicznego roku 2015.

Każde z tych zdarzeń niesie dodatkowo za sobą ogromne tragedie najbliższych, rodzin. W wypadkach giną dorośli i dzieci, ludzie starsi i młodsi, bywają sytuacje gdzie po zdarzeniu drogowym dzieci zostają same.  Do takiej tragedii doszło pod Siedlcami. Zginęło dwoje dorosłych, przeżyła 10-letnia dziewczynka, ich córka.

112 ofiar śmiertelnych, to bilans 5 miesięcy tego roku. Z analiz prowadzonych przez policjantów wynika, że do wypadków, w których giną ludzie dochodzi najczęściej poza obszarem zabudowanym – jest to blisko 74% ofiar. Z czego może wynikać taka sytuacja? W obszarze zabudowanym większość kierowców jedzie znacznie wolniej. Wymuszają to przepisy, ale i świadomość, że jest większe natężenie ruchu i częściej może dojść do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. W takich miejscach, gdy dochodzi do zderzenia prędkości są mniejsze, a to bezpośrednio przekłada się za zagrożenie dla życia.  Poza obszarem zabudowanym większość pozwala sobie na duże prędkości. Bardzo często prędkość jazdy nie jest dostosowana do warunków drogowych, czyli: natężenia ruchu, konfiguracji terenu (zakręty, wzniesienia) i otoczenia drogi (drzewa, rowy, słupy, zabudowania). W ciągu minionych 5 miesięcy na Mazowszu 1125 osób straciło prawa jazdy za zbyt szybką jazdę.

Inne dane, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi fakt, że sprawcami 90% wypadków drogowych na Mazowszu są kierujący, a blisko połowa zdarzeń, w których zginęli ludzie to efekt niedostosowania prędkości samochodów osobowych. Ponad 60 % tych zdarzeń miało miejsce w weekendy. Jeśli przyjrzeć się tym danym, łatwo wysunąć wniosek, że większość wypadków powstaje na skutek zbyt szybkiej i nierozważnej jazdy kierowców samochodów osobowych. Wiele osób uważa, że ilość ofiar to efekt stanu dróg. Jednak, jeśli kierowca dostosuje prędkość do stanu drogi, jeśli potrafi przewidywać sytuacje z jakimi może się spotkać, wówczas ryzyko jest minimalizowane.  W przeciwnym wypadku dochodzi do utraty panowania nad pojazdem i do tragedii.

Policjanci przypominają o „skrzynce”, na którą można przesyłać informacje o: niebezpiecznych zachowaniach kierowców na drodze - stopagresjidrogowej.kwp@ra.policja.gov.pl oraz niebezpiecznych miejscach na drogach -  wrdinzynieria@mazowiecka.policja.gov.pl.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1