2019-10-25T13:39:36+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Trwa nabór kandydatów do Młodzieżowego Sejmiku. To już ostatni dzwonek

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
1
1

Do dziś, tj do 25 października samorząd Mazowsza czeka na zgłoszenia do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Za nami cykl spotkań informacyjnych, które odbyły się we wszystkich miastach subregionalnych. Jeśli więc lubicie działać, chcecie pracować na rzecz rozwoju swojego regionu weźcie udział w naborze.  

 
Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego to odpowiedź samorządu Mazowsza na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców regionu, którzy chcą brać sprawy we własne ręce. Będą mieli okazję głośno powiedzieć o tym, co ich nurtujących, ale też zdobyć nowe doświadczenie oraz wiedzę na temat samorządu terytorialnego na poziomie województwa.
 
– Współczesna młodzież nie chce biernie przyglądać się temu, co dzieje się wokół nich. Chcą decydować o sprawach dla nich ważnych i mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość i przyszłość ich regionu. My z kolei chcemy poznać ich punkt widzenia. Dlatego nie będziemy dawać młodym radnym gotowych rozwiązań. Liczymy na ich pomysły. Być może niektóre uda się wdrożyć w życie – mówi marszałek Adam Struzik.
 
Inicjatywa ma pobudzić młodych Mazowszan do większej aktywności obywatelskiej oraz włączenia się w działalność społeczną. Radni będą wybierani w siedmiu okręgach wyborczych, ich rekrutację przeprowadzają wojewódzka oraz okręgowe komisje wyborcze. Zasiadają w nich przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego i Fundacji Civis Polonus, która wspiera samorząd Mazowsza w organizacji sejmiku.
 
Spotkania informacyjne
 
W październiku zainteresowani kandydowaniem mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w Siedlcach, Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie, Radomiu, Żyrardowie i Wołominie, a także w wybranych dzielnicach Warszawy – na Pradze, Woli, Mokotowie i w Śródmieściu. Spotkania prowadzili przedstawiciele Fundacji Civis Polonus oraz Biura Dialogu Obywatelskiego urzędu marszałkowskiego. Omówiono ogólny zarys funkcjonowania sejmiku, główne założenia oraz cel jego powstania.
 
Kto może się zgłosić?
 
Kandydatami mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza. Wystarczy chcieć się zaangażować i wiedzieć, po co się kandyduje, a potem wypełnić formularz zgłoszeniowy, zebrać 10 głosów poparcia i wysłać go na adres Fundacji Civis Polonus, która wspólnie z samorządem Mazowsza jest organizatorem sejmiku. Nabór trwa tylko to jutra.  
 
Jak wygląda rekrutacja?
 
Rekrutacja radnych prowadzona jest przez Wojewódzką Komisję Wyborczą oraz Okręgowe Komisje Wyborcze. W ich skład wchodzą przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego i Fundacji Civis Polonus. Zgłoszenia radnych oceniać będzie Wojewódzka Komisja Wyborcza. Najwyżej ocenieni kandydaci (w liczbie maksymalnie 102) przejdą do II etapu – rozmów kwalifikacyjnych z Okręgowymi Komisjami Wyborczymi. Listę radnych poznamy najpóźniej 30 listopada br.
 
Jak będzie wyglądał sejmik młodzieżowy
 
W młodzieżowym sejmiku zasiądzie 51 osób (tyle samo radnych liczy Sejmik Województwa Mazowieckiego).
 
Sejmik będzie pracował zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania", by dać radnym poczucie sprawczości i przekonanie, że działają w imieniu młodzieży z Mazowsza i na jej rzecz. Ponadto będzie miał charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów samorządu województwa mazowieckiego. Będzie partnerem w dostarczaniu trafnych i społecznie akceptowanych rozwiązań.
 
Pierwszą sesję Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego zaplanowano na grudzień. Kadencja potrwa do końca 2021 r.
 
Szczegółowe informacje oraz zasady rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.dialog.mazovia.pl/mlodzi Pytania można również kierować do Fundacji Civis Polonus (tel. 509 725 536 lub 22 827 52 49, e-mail: sejmikmlodziezowy@civispolonus.org.pl)
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~@1, 20:37 25-10-2019,   -
Nie ma już szkół ponadgimnazjalnaych
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  1  2  3  4
Dzisiaj:
Kino JANTAR