2022-06-01T09:25:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Trwają prace nad strategią rozwoju ponadlokalnego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5131
REKLAMA
zdjecie 5131
0
0
0

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika, 24 maja, odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin obszaru funkcjonalnego miasta Ostrołęki, czyli: Rzekuń, Lelis, Olszewo-Borki, Goworowo, Kadzidło, Myszyniec oraz przedstawicielami Związku Miast Polskich - Jakubem Pyrzanowskim i Grzegorzem Dziarskim. Głównym celem spotkania było rozpoczęcie prac nad strategią rozwoju ponadlokalnego.

Jest wiele spraw, dziedzin, których miasto czy gmina nie mogą rozwiązać samodzielnie - potrzebne jest porozumienie i wspólne działanie. Dlatego też chcąc zwiększyć szanse miasta i naszych sąsiadów na rozwój, zainicjowaliśmy wspólne działanie. Zamierzamy intensywnie pracować i regularnie omawiać wspólne problemy, potrzeby i cele. Już na pierwszym spotkaniu udało nam się wypracować wstępną wersję planu pracy naszego partnerstwa

- podkreśla prezydent Łukasz Kulik.

Strategia będzie dokumentem, w którym określone zostaną wspólne cele, kierunki działań oraz konkretne zadania, jakie w przyszłości mają być wspólnie realizowane. Będzie nowoczesnym dokumentem politycznym, ale również narzędziem pozyskiwania środków unijnych. A jeżeli chodzi o nabory projektów do dofinansowania w perspektywie unijnej 2021-2027, również ogromne znaczenie odgrywa zintegrowane podejście terytorialne. W wielu przypadkach inwestycje zintegrowane będą dodatkowo punktowane. Niektóre zaś będą mogły otrzymać dofinansowanie tylko wówczas, jeżeli będą realizowane w porozumieniu i ścisłej współpracy z sąsiednimi gminami należącymi do obszaru funkcjonalnego (np. ścieżki rowerowe czy infrastruktura turystyki).

Jest to bardzo innowacyjne podejście samorządów do współpracy - chcemy odejść od stereotypu rywalizacji samorządów, a przejść do realnej współpracy na rzecz nas wszystkich, bo razem możemy więcej

- podkreśla prezydent Łukasz Kulik.

W tworzeniu strategii rozwoju ponadlokalnego będzie nas wspierał Związek Miast Polskich w ramach projektu Centrum Wsparcia Doradczego +, do którego zostaliśmy zakwalifikowani przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, po wcześniejszym zgłoszeniu naszej kandydatury przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×