eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Trylogia o pograniczu pruskim. Spotkanie z Jerzym Woźniakiem [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4610
REKLAMA

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce odbyła się prezentacja książki „Fatum”, trzeciego tomu trylogii o pograniczu pruskim. Z czytelnikami spotkał się autor trylogii Jerzy Woźniak.

Książki „Mazur”, „Cyrograf” i „Fatum” opisują wydarzenia, które rozgrywają się w pierwszej połowie XX wieku, przede wszystkim w dawnej części południowych Prus Wschodnich oraz na dawnym pograniczu. Niektóre epizody zawarte w powieściach dotyczą takich miejsc jak Szczytno, Wielbark, Rozogi, Chorzele, Przasnysz.

Książki Jerzego Woźniaka to powieści historyczne. - Prawda historyczna czy fikcja? Postaci są fikcyjne, natomiast użyłem takiego zabiegu, że wchodzą w narrację z postaciami historycznymi. Tymi wielkimi postaciami z lat 20. i 30., ale przede wszystkim zależało mi na wydobyciu z mroków historii ludzi, którzy byli związani ze Szczytnem, Pasymiem, Nidzicą. O nich nikt już nie pamięta, a odegrali istotną rolę w historii na tamtym terenie - wskazywał Woźniak podczas spotkania w Ostrołęce.

Jedna z książek, "Mazur", została wydana także w języku niemieckim. Miało to swój cel... Autor wskazywał: - Przyjęto ją z wielką radością, bardzo im się podobało (...) Poszło to na rynek niemiecki w niecałym tysiącu egzemplarzach. Dla mnie to radość, satysfakcja, że Niemcy mogli się z tą historią zapoznać.


Jerzy Woźniak to historyk, archiwista, działacz społeczny i autor książek. Był działaczem podziemia (Konfederacja Polski Niepodległej), pracował w Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Obecnie pracuje w archiwum Poczty Polskiej.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×