2017-11-13T12:32:30+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Trzy samochody dla strażaków ochotników z gminy Baranowo [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
1
0
0

Trzy samochody strażackie zostały poświęcone i oficjalnie przekazane jednostkom OSP z terenu gminy Baranowo.  Uroczystość odbyła się 11 listopada na placu przed kościołem parafialnym. Tam zaraz po mszy w intencji ojczyzny, przemaszerowały poczty sztandarowe, strażacy ochotnicy, goście  oraz mieszkańcy.

Honory gospodarza czynił wójt Henryk Toryfter i to on wszystkich witał i czuwał, by w podziękowaniach nikt nie został pominięty.

- Wszystkie te trzy samochody zostały kupione przez gminę Baranowo jako nowe na przestrzeni ostatnich 13 lat z dofinansowaniem zewnętrznym, w tym jeden został kupiony kilka tygodni temu - mówił wójt.

Trzy średnie samochody ratowniczo-gaśnicze poświęcił ks. Waldemar Heromiński. Zaś przekazania  do docelowego miejsca ich stacjonowania i użytkowania, zgodnie z umowami o dofinansowanie  dokonał wójt.

Man został kupiony w 2014 roku dla OSP w Baranowie, ale przez ostatnie trzy lata był użyczony jednostce OSP w Brodowych Łąkach, aspirującej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co udało się w grudniu 2016 r.  Wóz wrócił teraz do OSP w Baranowie. Najnowszy nabytek, także MAN, kupiony  we wrześniu, będzie służył zaś jednostce z Brodowych Łąk. Trzeci samochód, Star, kupiony przez gminę najwcześniej, bo w 2004 r. został na stałe przekazany jednostce OSP Cierpięta.

- Wszystkie trzy samochody, które rozdysponowujemy, zostały kupione z dofinansowaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ich zakup gmina otrzymała także wsparcie finansowe od starosty ostrołęckiego, marszałka województwa mazowieckiego oraz z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Fundusze zewnętrzne stanowiły do 75 proc. ich zakupu. Montaże finansowe dla każdej z tych inwestycji wyglądały bardzo podobnie - poinformował Henryk Toryfter. -  Przybliżę je na podstawie ostatniego zakupu. Całkowity koszt samochodu to  816.105 zł. Dotacja z WFOŚiGW wyniosła 300 tys. zł, dotacjastarosty ostrołęckiego -  150 tys. zł, marszałka województwa mazowieckiego - 100 tys. zł, dotacja KW PSP w warszawie - 50 tys. zł, udział własny gminy - 216 tys. zł.

- To ogromna pomoc dla gminy. W imieniu samorządu gminy oraz strażaków ochotników chciałbym bardzo serdecznie za te prezenty podziękować. Wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania tak ważnych dla nas inwestycji - mówił wójt.

Podziękował także komendantowi gminnemu OSP Waldemarowi Dębkowi za przygotowanie, pilotowanie i nadzorowanie wszystkich trzech zakupów a także radzie gminy za poparcie tych ważnych dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców inwestycji.

Na terenie gminy Baranowo działa obecnie sześć jednostek OSP.

- Dziękuję wszystkim druhom za zaangażowanie i czas jaki poświęcają sprawom społecznym. Życzę, aby te samochody szczęśliwie dowoziły was na akcje, by jak najlepiej wam służyły - dodał na koniec uroczystości wójt Toryfter.

Następnie przekazał kluczyki i dowody rejestracyjne szefom jednostek OSP. Strażacy zaprezentowali  wozy - włączyli syreny  i wysunęli  maszty oświetleniowe.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1