eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Tu rodziła się Solidarność” – oficjalne otwarcie wystawy w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Ostrołęka jest dziś jednym z 17 miast na mapie Polski, gdzie oficjalnie o godzinie 11:00 otwarto wystawę „Tu rodziła się Solidarność” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystym wernisażu wzięli udział świadkowie wydarzeń z sierpnia 1980 roku, uczestnicy protestów i strajków, które w tamtym okresie odbywały się również w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim.

Ekspozycja „Tu rodziła się Solidarność” zorganizowana została w 40. rocznicę powstania „Solidarności”. Jest to część ogólnopolskiego cyklu, który ma utworzyć w całym kraju „Biało-czerwony szlak: „Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw, które będą prezentowane w 51 miastach całej Polski mają połączyć się 28 sierpnia w Warszawie.

W Ostrołęce wystawę zwiedzić można przy ulicy Fieldorfa Nila 15, tuż obok pomnika Armii Krajowej. Są to plansze zawierające najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem „Solidarności”, strajkami i protestami, które odbywały się latem 1980 roku i były początkiem ustrojowych zmian w naszym kraju. Ekspozycja, którą od dziś zobaczyć można w Ostrołęce prezentuje ogólnopolskie tło wydarzeń z 1980 roku oraz lokalne aspekty związane z historią Solidarności.

O tym, dlaczego twórcy wystawy zdecydowali się wyróżnić Ostrołękę organizując w naszym mieście jedną z oficjalnych inauguracji ogólnopolskiej akcji związanej z rocznicą 40-lecia powstania „Solidarności” mówił Krzysztof Kierski, specjalista ds. badań historycznych olsztyńskiego IPN-u.

Jest to miasto, które zasłużyło się w historii powojennej Polski. Ja przypomnę, że mieliście tu państwo bohaterów podziemia zbrojnego, antykomunistycznego z lat1945 – 1948, jeden z najsilniejszych okręgów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w Polsce. Wasi mieszkańcy stawali też do protestów roku 1950, byli obecni na protestach w grudniu 1970 roku oraz w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca.

mówił Krzysztof Kierski.

Ostrołęka była jednym z miast, które dołączyły do fali protestów spowodowanych nieoczekiwaną podwyżką cen na produkty mięsne, którą władze PRL zdecydowały się wprowadzić od 1 lipca 1980 roku. Do akcji protestacyjnej 15 lipca dołączyły Zakłady Mięsne Ostrołęka. Takie same decyzje o przyłączeniu się do strajków podjęto także m.in. w MZK Ostrołęka, ówczesnym Przedsiębiorstwie Wojewódzkim Energii Cieplnej.

Ostrołęka ma tradycje patriotyczne, ma tradycje historyczne o zabarwieniu i charakterze antykomunistycznym i powinniście być państwo dumni, nie tylko z tego roku 80-ego
– dodał Krzysztof Kierski.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli oprócz przedstawicieli władz samorządowych także świadkowie pamiętnych wydarzeń z 1980 roku i lokalni działacze ówczesnej i obecnej Solidarności.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×