eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Tu rodziła się Solidarność” – oficjalne otwarcie wystawy w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 895
Ostrołęka jest dziś jednym z 17 miast na mapie Polski, gdzie oficjalnie o godzinie 11:00 otwarto wystawę „Tu rodziła się Solidarność” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystym wernisażu wzięli udział świadkowie wydarzeń z sierpnia 1980 roku, uczestnicy protestów i strajków, które w tamtym okresie odbywały się również w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim.

Ekspozycja „Tu rodziła się Solidarność” zorganizowana została w 40. rocznicę powstania „Solidarności”. Jest to część ogólnopolskiego cyklu, który ma utworzyć w całym kraju „Biało-czerwony szlak: „Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw, które będą prezentowane w 51 miastach całej Polski mają połączyć się 28 sierpnia w Warszawie.

W Ostrołęce wystawę zwiedzić można przy ulicy Fieldorfa Nila 15, tuż obok pomnika Armii Krajowej. Są to plansze zawierające najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem „Solidarności”, strajkami i protestami, które odbywały się latem 1980 roku i były początkiem ustrojowych zmian w naszym kraju. Ekspozycja, którą od dziś zobaczyć można w Ostrołęce prezentuje ogólnopolskie tło wydarzeń z 1980 roku oraz lokalne aspekty związane z historią Solidarności.

O tym, dlaczego twórcy wystawy zdecydowali się wyróżnić Ostrołękę organizując w naszym mieście jedną z oficjalnych inauguracji ogólnopolskiej akcji związanej z rocznicą 40-lecia powstania „Solidarności” mówił Krzysztof Kierski, specjalista ds. badań historycznych olsztyńskiego IPN-u.

Jest to miasto, które zasłużyło się w historii powojennej Polski. Ja przypomnę, że mieliście tu państwo bohaterów podziemia zbrojnego, antykomunistycznego z lat1945 – 1948, jeden z najsilniejszych okręgów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w Polsce. Wasi mieszkańcy stawali też do protestów roku 1950, byli obecni na protestach w grudniu 1970 roku oraz w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca.

mówił Krzysztof Kierski.

Ostrołęka była jednym z miast, które dołączyły do fali protestów spowodowanych nieoczekiwaną podwyżką cen na produkty mięsne, którą władze PRL zdecydowały się wprowadzić od 1 lipca 1980 roku. Do akcji protestacyjnej 15 lipca dołączyły Zakłady Mięsne Ostrołęka. Takie same decyzje o przyłączeniu się do strajków podjęto także m.in. w MZK Ostrołęka, ówczesnym Przedsiębiorstwie Wojewódzkim Energii Cieplnej.

Ostrołęka ma tradycje patriotyczne, ma tradycje historyczne o zabarwieniu i charakterze antykomunistycznym i powinniście być państwo dumni, nie tylko z tego roku 80-ego
– dodał Krzysztof Kierski.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli oprócz przedstawicieli władz samorządowych także świadkowie pamiętnych wydarzeń z 1980 roku i lokalni działacze ówczesnej i obecnej Solidarności.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1  2  3 dk4 dk5 dk6
 7  8 dk9  10 dk11 dk12  13
 14  15 dk16  17  18 dk19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×