eOstroleka.pl
Region, O TYM SIĘ MÓWI

Tumak-21. Ćwiczenia 16. Dywizji Zmechanizowanej w Nowogrodzie [ZDJĘCIA, WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
Tumak-21. Ćwiczenia z 16. Dywizji Zmechanizowanej w Nowogrodzie, fot. MONTumak-21. Ćwiczenia z 16. Dywizji Zmechanizowanej w Nowogrodzie, fot. MON
REKLAMA

Wojsko Polskie ćwiczy na wschodzie. Wojsko Polskie szkoli się, podnosi swoją gotowość bojową i dzięki temu Polska jest bezpieczna. Chcę bardzo mocno podkreślić również, że ćwiczą żołnierze z 16. Dywizji Zmechanizowanej. To żołnierze, którzy na co dzień bronią naszej granicy, odpierają ataki hybrydowe dokonywane przez reżim Łukaszenki, a więc bronią granicy Polski, jednocześnie broniąc granicy Unii Europejskiej. Jesteśmy im za to wdzięczni - zaznaczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Tumak-21.

W piątek 26 listopada 2021 r. w miejscowości Nowogród szef MON obserwował główny epizod ćwiczenia pk. Tumak-21 obejmujący forsowanie przeszkody wodnej przez pododdziały 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz jednostki zagraniczne z batalionowej grupy bojowej eFP. Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom Wojsko Polskie doskonali interoperacyjność z wojskami sojuszniczymi oraz rozwija umiejętności współdziałania poszczególnych rodzajów wojsk.

Wojsko Polskie - obok służby na granicy polsko-białoruskiej oraz silnego zaangażowania w walkę z epidemią - skutecznie realizuje bieżące zadania szkoleniowe na terenie całej Polski i konsekwentnie wzmacnia zdolności bojowe.

"Warto podkreślić, że dopiero od roku to miejsce wróciło, jako miejsce do ćwiczeń Wojska Polskiego, po wielu latach, kiedy było opuszczone. To jest też taki bardzo mocny, silny znak tego, że wojsko wraca do wschodniej części Polski. Przez lata wojsko miało ograniczone możliwości ćwiczenia właśnie w tej części naszego kraju. Jednostki wojskowe były likwidowane"

– przypomniał szef MON Mariusz Błaszczak.

Głównym celem ćwiczenia było sprawdzenie stopnia przygotowania jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej do prowadzenia działań taktycznych oraz przemieszczenie do rejonu operacyjnego przeznaczenia. To także sprawdzian gotowości do prowadzenie działań we współdziałaniu z sojusznikami z batalionowej grupy bojowej eFP oraz żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak zaznaczył minister, taka współpraca i wsparcie sojusznicze są niezwykle istotne właśnie dziś, kiedy Polska, ale także Litwa, Łotwa zmagają się z zagrożeniami hybrydowymi. Minister przypomniał, że sytuacja na granicy polsko – białoruskiej była jednym z tematów wczorajszego spotkania ministrów obrony grupy B9 w Rumunii.

"Ta informacja została odebrana z dużym zrozumieniem. Informujemy naszych sojuszników zarówno z NATO, jak i z Unii Europejskiej na ten temat"

– mówił minister.

Spotkanie szefa MON z żołnierzami 16. Dywizji Zmechanizowanej biorącymi udział w ćwiczeniu Tumak-21 było także okazją do podziękowania im za codzienną służbę na granicy. Żołnierze, którzy wykazali się odwagą podczas wykonywania tam zadań otrzymali medale Wojska Polskiego. Szef MON wręczyl także awanse na wyższe stopnie wojskowe oraz decyzje o wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej wyznaczeni zostali: płk Jerzy Kwika – na stanowisko Dowódcy 3. Brygady Radiotechnicznej, płk Zbigniew Targoński na stanowisko Dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Andrzej Lis – na stanowisko Dyrektora Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, płk Mirosław Kobryń na stanowisko Szefa Zarządu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk Witold Bartoszek na stanowisko Dowódcy 1. Brygady Logistycznej.

Od 17 do 26 listopada jednostki 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wraz z wydzielonymi siłami innych jednostek Wojska Polskiego oraz grupy bojowej eFP (Wzmocniona Wysunięta Obecność) brały udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami TUMAK-21. Ćwiczenie jest głównym przedsięwzięciem szkoleniowym 16. Dywizji i stanowi podsumowanie rocznego cyklu szkolenia dowództw i wojsk. Szkolenie odbyło się na obszarze województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

W ramach „Tumaka-21”,  mieszane pododdziały z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii wykonywały marsze, działania patrolowe po drogach publicznych oraz zadania ogniowe na poligonie. Głównym epizodem ćwiczenia było forsowanie rzeki Narew w rejonie Nowogrodu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×