eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Tydzień z teatrem”w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

REKLAMA
zdjecie 6076
zdjecie 6076
REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza na „Tydzień z teatrem” – od 11 do 15 grudnia będzie można obejrzeć u cztery przedstawienia w wykonaniu znanych polskich aktorów i wysłuchać koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wcześniej należy jednak odebrać wejściówkę w kasie Muzeum bądź ją zarezerwować (510 139 061).

W ramach „Tygodnia z teatrem” odbędą się „Pieśń o śnie – koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego” w wykonaniu Kwartetu Proforma, a także cztery przedstawienia.

Na scenie zobaczymy znanych polskich aktorów: Andrzeja Mastalerza, Ewę Błaszczyk, Dominikę Ostałowską, Dariusza Kowalskiego i Jerzego Zielnika.

Obejrzymy spektakle „Walentynowicz. Anna szuka raju” oraz „Powstanie styczniowe”. Dla uczniów szkół mamy przedstawienia „Kołatka”, oparte na wierszach Zbigniewa Herberta, oraz „Norwid: do kraju tego”.

11 grudnia godz. 18.00 - PIEŚŃ O ŚNIE – KONCERT PIOSENEK JACKA KACZMARSKIEGO

wykonanie: KWARTET PROFORMA

Jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce (a być może na świecie!) specjalizujący się w piosence autorskiej i poetyckiej, znany także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim.

Tym razem koncert wyjątkowy, muzycy sięgają do swoich najwcześniejszych inspiracji. W brzmieniu wiernie oddającym ducha oryginału usłyszymy piosenki Jacka Kaczmarskiego oraz tria Przemysław Gintrowski-Jacek Kaczmarski-Zbigniew Łapiński.

Posłuchajmy raz jeszcze niezwykłych piosenek Jacka Kaczmarskiego; tych, które kojarzą się z najnowszą historią Polski, ale też tych sięgających po ponadczasowe inspiracje literackie, filmowe i malarskie

12 grudnia godz. 12.00 - KOŁATKA (dla szkół)

wykonanie: ANDRZEJ MASTALERZ
muzyka: PAULA KINASZEWSKA

„Kołatka”, to kameralny spektakl zbudowany na wierszach Zbigniewa Herberta z różnych okresów jego twórczości, wykonywanych przez Andrzeja Mastalerza i tradycyjnej muzyce ludowej, w nowych aranżacjach i wykonaniu Pauli Kinaszewskiej.

Dominują rozważania Pana Cogito, które i dziś (a pewnie i w przyszłości, jak to z wielką poezją bywa) brzmią, dzięki swojej uniwersalności, niezmiernie aktualnie. W dzisiejszym świecie dominacji popkultury, poezja została zepchnięta na margines. Jej głos staje się zbędny.

Może dlatego że wymaga od nas zatrzymania się, pogłębionej refleksji, słuchania? A jednak : „Tej garstce która nas słucha należy się piękno ale także prawda to znaczy- groza aby byli odważni gdy nadejdzie chwila”.

13 grudnia godz. 18.00 - WALENTYNOWICZ. ANNA SZUKA RAJU

wykonanie:
EWA BŁASZCZYK – Anna Walentynowicz od 1981 r. do 2010 r.
DOMINIKA OSTAŁOWSKA – Anna Walentynowicz od 1920 r. do 1980 r.
IGOR PRZEBINDOWSKI – pianino
PIOTR RATAJCZAK – adaptacja tekstu, scenariusz

Wydarzenie artystyczne oparte zostało na książce pt. „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, która odkrywa przed czytelnikiem wiele nieznanych kart z życia bohaterki „Solidarności”.

Twórcy książki dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny Walentynowicz w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna, Janusza Walentynowicza.

Rozmawiali z jej przyjaciółmi i oponentami: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Walentynowicz z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z opozycją.

„Walentynowicz. Anna szuka raju”, to nie tylko biograficzne śledztwo, ale i wciągająca opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce.

14 grudnia godz. 12. 00 - NORWID: DO KRAJU TEGO (dla szkół)
spektakl poetycko-muzyczny

scenariusz i reżyseria: DARIUSZ KOWALSKI
recytacja: DARIUSZ KOWALSKI
lira korbowa: JOACHIM MENCEL

Tytuł programu nawiązuje do pierwszych słów wiersza Norwida: „Moja Piosnka II” – kanonicznego tekstu polskiej literatury, źródła wielu „skrzydlatych słów”, które na dobre zadomowiły się w polszczyźnie i wrażliwości Polaków.

Na program złożą się utwory Norwida w interpretacji Dariusza Kowalskiego, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, którą dopełni muzyka w wykonaniu wirtuoza liry korbowej, Joachima Mencla.

Spektakl przypomina twórczość wielkiego poety, wrażliwego na sprawy społeczne, przy zachowaniu przezeń ostrości spojrzenia, co w połączeniu daje przenikliwą diagnozę współczesnej Norwidowi rzeczywistości Polski będącej wciąż pod zaborami, obserwowanej z emigracyjnego dystansu.

15 grudnia godz. 18.00 - POWSTANIE STYCZNIOWE
spektakl słowno – muzyczny

słowo i śpiew: JERZY ZELNIK
fortepian: WOJCIECH ŚWIĘTOŃSKI

Jest to montaż tekstów, często mniej znanych, opisujących ten heroiczny trud. A więc mamy poetów takich jak: Konopnicka, Słoński czy współczesny Makowiecki.

Są wspomnienia, odezwy i oceny powstania papieża Piusa IX i prymasa Wyszyńskiego. A wszystko to okraszone muzyką i pieśniami powstańczymi oraz ponadczasowymi, dobrze znanymi pieśniami patriotycznymi.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×