eOstroleka.pl
Ostrołęka,

TYLKO U NAS: Szczegóły kontroli wicemarszałka Sejmu w MZOS-TiIT w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

W lipcu 2018 roku wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka postanowił skontrolować Miejski Zarząd Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej w Ostrołęce. W odpowiedzi otrzymał wykaz faktur za wynajem obiektów sportowych, a także strukturę zatrudnienia w MZOS-TiIT. W piśmie dyrektor Juchniewicz pisał, że kluby sportowe nie zgłaszały żadnych uwag do MZOS-TiIT i Urzędu Miasta.

Juchniewicz mówi: "Nikt się nie skarżył"

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka zwrócił się do dyrektora MZOS-TiIT z prośbą o udostępnienie wykazu pracowników oraz faktur, wystawianych za wynajem obiektów sportowych w 2017 roku i pierwszym półroczu 2018 roku. To efekt współpracy z obecnym wiceprzewodniczącym rady miasta, Jakubem Frydrykiem.

- Swój wniosek uzasadniam koniecznością sprawdzenia, czy w ramach Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej nie dochodzi do nieprawidłowości finansowych - napisał wicemarszałek Tyszka w piśmie do MZOS-TiIT. Pismo do Ostrołęki zostało skierowane 10 lipca 2018 roku.

15 dni później Stanisław Tyszka otrzymał odpowiedź. Udało nam się dotrzeć do pisma, jakie skierował do niego Robert Juchniewicz, który ostatnio stracił pracę w MZOS-TiIT. Odpowiedź była wyczerpująca, ale... ciężko było wysnuć z niej jakiekolwiek wnioski. Dyrektor Juchniewicz przesłał bowiem dokumenty, w których szczegółów było jak na lekarstwo (m.in. brak danych pracowników, grup dla których wystawiono faktury). Postawił za to na suche fakty, do czego oczywiście miał prawo.

- Cieszę się, że mimo licznych obowiązków parlamentarnych, znalazł Pan czas na podjęcie tego tematu. Jednocześnie, już na wstępie, chciałbym zapewnić Pana o właściwym funkcjonowaniu MZOS-TilT, co mam nadzieję wykażą załączone materiały. Chciałbym też poinformować, że wszystkie kluby i stowarzyszenia sportowe z terenu Miasta Ostrołęki wynajmują obiekty na podstawie wcześniej podjętych ustaleń - pisał Robert Juchniewicz w piśmie do wicemarszałka Stanisława Tyszki.

W załączeniu dyrektor MZOS-TiIT dodał wykaz faktur wygenerowany z programu księgowego oraz informację dotyczącą stanu zatrudnienia we wskazanych komórkach organizacyjnych.

- W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, nie mogę Panu w tym zakresie udzielić bardziej obszernych informacji. Proszę o też o przekazanie w ustawowym terminie informacji, czy załączony wykaz faktur stanowi dla Pana satysfakcjonującą wiedzę w przedmiotowej sprawie. Jeżeli nie, to ze względu na obszerność materiału do przygotowania (co najmniej kilkaset faktur do skopiowania i chronologicznego skatalogowania) oraz trwający okres urlopowy, stosowne dokumenty w postaci kserokopii mogę przekazać Panu także w ustawowym terminie, dokładając jednak wszelkich starań, aby stało się to możliwie jak najwcześniej - napisał Juchniewicz.

Ówczesny dyrektor podkreślił, że nie było żadnych uwag ze strony klubów sportowych na funkcjonowanie MZOS-TiIT.

- Pragnę wyrazić nadzieję, że przekazane przeze mnie teraz informacje, zostaną wnikliwie przeanalizowane i utwierdzą Pana w przekonaniu o właściwym funkcjonowaniu MZOS-TilT. Chciałbym też podkreślić, że na przestrzeni ostatniego roku nie było ze strony klubów sportowych żadnych uwag i zastrzeżeń kierowanych do MZOS-TilT, czy też jednostki nadzorującej, czyli Miasta Ostrołęki. Jednocześnie osobiście chcę wyrazić wielką satysfakcję z faktu otrzymywania od różnych podmiotów, nie tylko sportowych, licznych podziękowań za współpracę i udzielone wsparcie, zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej (materiały do wglądu). Korzystając z okazji zapraszam Pana serdecznie do odwiedzenia Ostrołęki, w szczególności sportowych obiektów zarządzanych przez MZOS-TilT - zakończył (były już) szef miejskiej jednostki.

Najwięcej pracowników w... administracji

Pierwszą częścią dokumentów, jakie udostępnił dyrektor MZOS-TiIT wicemarszałkowi Tyszce był wykaz pracowników. Nie był to jednak wykaz imienny, a jedynie nazwy stanowisk. Nie dało się więc zweryfikować plotek o zatrudnianiu zawodników jednego z klubów sportowych w miejskiej jednostce. To, jak przedstawiała się struktura zatrudnienia w MZOS-TiIT, publikujemy poniżej:

I. Administracja
1. Dyrektor
2. Zastępca dyrektora - wakat
3. Główny księgowy
4. Zastępca głównego księgowego
5. Główny specjalista ds. pracowniczych
6. p.o. kierownika działu infrastruktury technicznej
7. Menedżer sportu - 2 osoby
8. Referent ds. obsługi księgowości
9. Starszy specjalista ds. bhp i ppoż.
10. Inspektor ds. bhp
11. Specjalista ds. administracji
12. Kierownik gospodarczy
13. Pomoc administracyjna
14. Sekretarka

II. Kompleks obiektów sportowych przy ul. Witosa 1
1. Kierownik sekcji obsługi obiektów sportowych
2. Starszy konserwator -1 osoba
3. Konserwator urządzeń sportowych - 3 osoby
4. Kierowca ciągnika - 1 osoba
5. Robotnik - 1 osoba

III. Hala sportowa i boiska piłkarskie przy ul. Partyzantów 3
1. Starszy inspektor
2. Konserwator urządzeń sportowych - 3 osoby
3. Sprzątaczka

Podsumowując: Aż 14 pracowników w administracji, 7 na stadionie przy ul. Witosa i 5 w kompleksie sportowym przy ul. Partyzantów.

Ile kluby płacą za wynajem obiektów sportowych?

Kolejną kwestią, jaką przedstawiono, był wykaz faktur za wynajem obiektów sportowych przy ul. Witosa 1 i Partyzantów 3 w całym 2017 roku oraz pierwszym półroczu 2018 roku. Wicemarszałek Tyszka otrzymał wydruk z programu księgowego, zawierający numer faktury, datę jej wystawienia i kwotę. Brak było opisu faktury, tj. dla jakich konkretnie drużyn została wystawiona (młodzieżowych czy seniorskich), tak by można było porównać, czy wszystkie kluby mają takie same stawki za wynajem obiektów.

Poniżej dane, jakie zostały zawarte w zestawieniu:

APN Ostrołęka - 53 faktury, na kwotę łączną 26 877,39 zł;
Złota Ostrołęka - 21 faktur, na kwotę łączną 5245,00 zł;
FK Jantar Ostrołęka - 48 faktur, na kwotę łączną 27 175,42 zł;
UKS Narew Ostrołęka - 12 faktur, na kwotę łączną 3 529,99 zł;
MZKS Narew Ostrołęka - 43 faktury, na kwotę łączną 29 135,18 zł;
Ostrołęckie Stowarzyszenie Tenisowe - 19 faktur, na kwotę łączną 5 467,64 zł;
Ostrołęcki Klub Koszykówki - 1 faktura, na kwotę łączną 3 700,00 zł;
OTS Korona Ostrołęka - 71 faktur, na kwotę łączną 59 805,08 zł;

Mimo tego, że z tego dokumentu nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy stawki za wynajem dla klubów sportowych są równe, to dochodzimy tym tropem do kolejnego problemu. Posłużymy się tu przykładem Ostrołęckiej Akademii Piłki Nożnej, która w 2017 roku otrzymała dotację w wysokości 25 000 zł, a za wynajem obiektów zapłaciła 16 963,61 zł. Ponad 67 procent dotacji zostało więc zwrócone z powrotem do miasta, w formie zapłaty za obiekty.  Czy tak to powinno wyglądać? Przedstawiciele klubów sportowych na niedawnym spotkaniu z władzami miasta jednoznacznie wskazywały, że im to przeszkadza.

Co dalej?

Prezydent Łukasz Kulik tylko dwa miesiące pozostawił na stanowisku szefa MZOS-TiIT. Po jego odwołaniu, przyszedł czas na wybór nowego sternika jednostki zajmującej się m.in. sportem. Podczas niedawnego spotkania z władzami miasta, środowiska sportowe zgłaszały wiele propozycji. Sam Łukasz Kulik mówił m.in. o unormowaniu sytuacji ze "zwracaniem dotacji" przez kluby w formie zapłaty za wynajem obiektów. Krótko mówiąc: oby się udało.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×