2016-10-13T09:01:36+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Ubezpieczenie zdrowotne studenta. Pamiętaj, by zgłosić zakończenie wakacyjnej pracy

REKLAMA
sxc.hu
REKLAMA
1
0
0

Po zakończeniu wakacyjnej pracy studenci powinni zadbać o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przy jednym z rodziców. Bez niego nie mają prawa do bezpłatnego leczenia.

Wakacyjna praca to szansa na zdobycie nowych umiejętności oraz nabranie doświadczenia. W nowym roku akademickim przydadzą się także z pewnością dodatkowe pieniądze. Wraz z nadejściem października student powinien jednak pamiętać, że wraz z ustaniem jego zatrudnienia nie podlega już ubezpieczeniu zdrowotnemu. Najpóźniej 7. dnia od zakończenia pracy pracodawca wyrejestrował go bowiem ze wszystkich ubezpieczeń. Należy wtedy zadbać, aby jedno z rodziców zgłosiło w miejscu pracy potrzebę dodania dziecka do swojego ubezpieczenia. Taką możliwość przepisy prawa dopuszczają m.in. w stosunku do dzieci osoby ubezpieczonej do 26 roku życia – o ile kontynuują naukę. Pracodawca wypełnia wtedy w ZUS specjalny formularz zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego – ZCNA. Dzięki temu studenta nie spotka w przychodni lub szpitalu niemiła informacja o braku ubezpieczenia i konieczności zapłacenia za swoje leczenie. Zamiast tego dalej będzie mógł korzystać z opieki zdrowotnej finansowanej z NFZ.

Jak to sprawdzić?

Może się zdarzyć, że rodzic nie jest świadomy lub nie jest pewien, czy jego dzieci zostały prawidłowo zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez jego pracodawcę. Można to bardzo łatwo sprawdzić zakładając konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl). W zakładce „Ubezpieczony” znajdzie on nie tylko wszystkie informacje o swoim ubezpieczeniu, ale także ubezpieczeniu zdrowotnym członków rodziny.  Wystarczy tylko raz udać się z dowodem osobistym do dowolnej placówki ZUS i już możemy cieszyć się wieloma możliwościami, jakie daje nam PUE. Jeśli posiadasz certyfikat kwalifikowany, profil zaufany EPUAP lub rachunek w serwisie bankowości elektronicznej w wybranych bankach, to w ogóle nie musisz iść do ZUS – wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu. Więcej dowiesz się na www.pue.zus.pl.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6