2021-12-03T21:33:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uchylono rąbka tajemnicy. To będzie ważna część święta Ostrołęki

REKLAMA
Sztandar MiastaSztandar Miasta
REKLAMA
1
0
10

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik potwierdził, że jedną z form uczczenia rocznicy 650-lecia nadania praw miejskich będzie wznowienie monografii miasta i uzupełnienie jej o dzieje najnowsze. Interpelację w tej sprawie składał radny Paweł Niewiadomski.

- W roku 2023 Miasto Ostrołęka będzie obchodziło okrągły jubileusz 650-lecia nadania praw miejskich. Mając na względzie tę ważną dla naszego miasta rocznicę, uważam za potrzebne zaktualizowanie monografii Ostrołęki, co będzie trwałym śladem dla przyszłych pokoleń naszej „małej ojczyzny" - napisał w interpelacji do prezydenta Ostrołęki radny Paweł Niewiadomski, dodając:

W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Prezydenta o powołanie zespołu naukowego (redakcyjnego) dla opracowania ww. monografii oraz zabezpieczenie częściowych środków finansowych w Budżecie Miasta Ostrołęki na 2022 r. na wydanie nowej monografii Miasta Ostrołęki. Uważam, że tak ważne opracowanie powinno być dziełem pracy całego środowiska naukowego Ostrołęki, dlatego w szczególności istotna byłaby współpraca z lokalnymi organizacjami historyczno - społeczno - kulturalnymi działającymi na terenie naszego miasta, takimi jak np. Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika, Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki, Fundacja Splot Pamięci oraz wiele innych.

Prezydent Ostrołęki w odpowiedzi potwierdził, że jedną z form uczczenia rocznicy 650-lecia nadania praw miejskich będzie wznowienie monografii miasta stworzonej przez Zofię Niedziałkowską oraz dr Jerzego Kijowskiego i uzupełnienie jej o dzieje najnowsze. - Działania w tym zakresie zostały podjęte już kilka miesięcy temu - napisał Łukasz Kulik.

Pomysł został skonsultowany z dwiema lokalnymi organizacjami pozarządowymi —Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym im. Adama Chętnika oraz Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki, które wspólnie opracowały poprzednie wydania publikacji. Zabezpieczono również w budżecie miasta środki finansowe na ten cel, zwiększając w projekcie Programu współpracy Miasta Ostrołęki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 rok pulę przeznaczoną na zadania publiczne z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

- W związku z tą ważną rocznicą powołany zostanie zespół, który koordynować będzie wszystkie działania z tym związane. Do jego składu zaprosimy również przedstawicieli Rady Miasta Ostrołęki - poinformował Łukasz Kulik.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×