2017-03-16T14:28:14+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uczniowie „metalówki” na stażu w Portugalii [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 7318
fot. archiwum szkołyfot. archiwum szkoły
REKLAMA
zdjecie 7318
9
1
0

33 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce odbywało staż zawodowy w Portugalii. Dwutygodniowe zajęcia dały młodzieży możliwość poznania warsztatu pracy w portugalskich zakładach, ciekawej historii i kultury tego kraju oraz zobaczenia wielu ciekawych miejsc.

Staż zawodowy w Portugalii zorganizowany został w ramach projektu „Kompetencje zawodowe z fotowoltaiki to wyższe szanse na zatrudnienie i lepsze perspektywy kariery zawodowej”. W dniach od 19 lutego do 4 marca 33 uczniów z klas II A i III A poznawało portugalskie zakłady pracy oraz zwiedzało ciekawe zakątki.

Wyjazd młodzieży z ostrołęckiej „metalówki” możliwy był dzięki organizatorom: portugalskiej organizacji Associacao Intercultural Amigos da Mobilidade Rua da Estrada oraz Agencji Rozwoju Regionalnego Spółki z o.o.

Po przybyciu na miejsce uczniowie zamieszkali w kampusie przy Rua Loteamento do Jardim w sąsiedztwie uroczego miasta Barcelos. Oprócz uczniów zakwaterowani zostali nauczyciele - opiekunowie: Maciej Masztalerz, Robert Otczyk, Adam Kuskowski i Dominik Mydłowski. Na terenie kampusu młodzież spożywała śniadania i kolacje, oddana do dyspozycji stołówka oferowała bardzo dobre posiłki. W wolnym czasie uczniowie korzystali z różnych rozrywek jak: gra w piłkę na boisku, w bilard w miejscowej sali, w dni weekendowe organizatorzy uatrakcyjnili staż wycieczkami do wielu interesujących miejsc.

Uczniowie z opiekunami odwiedzili więc miasto Barcelos, ponadto przepiękne miasto nad oceanem Porto, gdzie zatrzymaliśmy się w winiarni "Offley" oraz odbył się rejs stateczkiem po rzece Duoro. Stałym punktem odwiedzin jest też wczesnośredniowieczny zamek w Guimaraes-pierwsza stolica Portugalii za czasów króla Alfonsa I. Duże wrażenie zrobiła też swoista religijna, duchowa stolica tego kraju - Braga, gdzie odwiedziliśmy sanktuarium Dobrego Jezusa.

Oczywiście najważniejszym zadaniem uczniów było podpatrzenie pracy w portugalskich zakładach, które przodują w produkcji i zastosowaniu fotowoltaiki. Młodzież sprawnie podzielona na grupy, rozwożona była do poszczególnych zakładów. Tam mogła poznać rytm codziennej pracy, jaką w przyszłości zapewne każdy z młodych ludzi będzie wykonywał. Zakończenie stażu uświetnione zostało wizytą ambasadora RP w Portugalii - Jacka Junosza Kisielewskiego i uroczystą kolacją. Prezes fundacji organizującej staże, pan Nuno Barbosa, wręczył uczniom certyfikaty ukończenia stażu oraz pamiątkowe figurki koguta-symbol miasta Barcelos.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×