eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uczniowie III LO w Ostrołęce jak prawdziwi chirurdzy [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1901
fot. archiwum szkołyfot. archiwum szkoły
REKLAMA

Uczniowie III LO w Ostrołęce wzięli udział w nietypowych warsztatach. W ruch poszedł skalpel, nici chirurgiczne oraz specjalistyczny sprzęt, z jakiego korzystają zespoły lekarskie na salach operacyjnych.

Warsztaty anatomiczno-chirurgiczne w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Europejskiej w Ostrołęce zorganizowano 25 września. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas 3a i 2c1. Młodzież uczyła się zaawansowanej i szczegółowej anatomii.

Zanim jednak udaliśmy się do świata anatomii, w pierwszej części uczyliśmy się jak prawidłowo wykonać cięcie operacyjne, a następnie zszywaliśmy ranę, zakładając szwy chirurgiczne. Całość w żaden sposób nie byłam markowaniem czynności, tylko realnym zadaniem. Musieliśmy założyć fartuchy, rękawiczki i maski ochronne, a następnie sterylnym sprzętem medycznym (czyli wykorzystując skalpel, imadło, igłę z nicią chirurgiczną, pęsetę anatomiczną oraz nożyczki) dokonać precyzyjnego cięcia i zszycia powstałej rany. Naszymi „pacjentami” były świńskie nóżki. Dlaczego akurat taki wybór? Ponieważ świńska skóra do złudzenia przypomina tą ludzką, a zatem mogliśmy przez chwilę poczuć się jak profesjonaliści. W kolejnej części warsztatów poznaliśmy dokładnie budowę i funkcjonowanie układu oddechowego oraz serca. Uczestnicy warsztatów samodzielnie preparowali tkanki, używając skalpela oraz pęsety anatomicznej samodzielnie odsłaniali kolejne struktury anatomiczne. Prawdziwych narządów- również pochodzących od świń (a więc serca, płuc, tchawicy czy krtani) mogliśmy dotykać, odcinać kolejne ich części aby dowiedzieć się co kryje się w środku, jak są zbudowane ww. narządy i jaką pełnią funkcję. Warsztaty dały nam świetną i niepowtarzalną okazję do poznania budowy i funkcjonowania ww. układów u kręgowców, pozwoliły usystematyzować posiadaną już wiedzę oraz pozwoliły oswoić się z widokiem i dotykiem prawdziwej krwi czy tkanki.

- relacjonują uczniowie uczestniczący w warsztatach.

Za prawidłowy przebieg warsztatów, pomoc uczniom w szyciu chirurgicznym oraz ich zorganizowanie odpowiadała nauczycielka biologii naszego LO p. dr Paulina Szczerbo-Sawicka.

Źródło: III LO w Ostrołęce/eOstroleka.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×