2016-04-11T14:55:37+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uczniowie ZSZ nr 1 na targach Motor Show i w wytwórni piwa [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2911
fot. archiwum szkołyfot. archiwum szkoły
REKLAMA

Delegacja uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce wzięła udział w tegorocznej edycji targów motoryzacyjnych Motor Show 2016 odbywających się w Poznaniu. Dodatkowo młodzież zwiedziła także fabrykę autobusów miejskich oraz wytwórnię piwa.

Wycieczka do Poznania odbywała się w dniach 1 i 2 kwietnia. Pierwszym punktem bogatego programu była wizyta w fabryce Solaris Bus & Coach S.A. – polskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej, mieszczącej się w Bolechowie-Osiedlu pod Poznaniem. Ta nowoczesna firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji autobusów miejskich, międzymiastowych oraz turystycznych, a w jej ofercie znajdują się również trolejbusy i tramwaje. O innowacyjności produktów Solarisa świadczy opracowany w 2006 r. pierwszy w Europie autobus z napędem hybrydowym, w 2012 12-metrowy autobus elektryczny oraz eksport produktów do 26 państw europejskich, a także wymagającego rynku ZEA. Autobusy tej firmy są również doskonale znane mieszkańcom Ostrołęki, gdyż od lat bezawaryjnie wożą mieszkańców naszego miasta, a od 2015 r. dwa egzemplarze o napędzie elektrycznym dodatkowo dbają o czystość miejskiego powietrza.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Browaru Lech, który jest jednym z zakładów Kompanii Piwowarskiej S.A.. Prześledzenie całego procesu produkcji uświadomiło uczniom „metalówki”, jak skomplikowanym pod względem technicznym, technologicznym i jednocześnie długotrwałym jest proces warzenia piwa.

Wieczór to już tradycyjnie rekreacja w kompleksie basenów Tremy Maltańskie, pozwalająca zrelaksować się po całym dniu i przygotować do kolejnego etapu wycieczki i jej głównego punktu, jakim były największe w tej części Europy targi Motor Show.
Wypełnione po brzegi przez wystawców hale i niezliczone tłumy odwiedzających spowodowały, że tegoroczne targi pod tym względem przebiły zeszłoroczne. Propozycje oferowanych przez wystawców pojazdów obejmowały ich cały przekrój - od miejskich czy kompaktowych aut dla szerokiego grona nabywców, przez limuzyny klasy średniej i modele segmentu premium, aż po samochody z najwyższej półki. Poza samochodami oferowanymi w salonach i premierami można było obejrzeć również unikalne modele koncepcyjne, samochody wyczynowe oraz kampery. Nie zabrakło wystawy najnowszych motocykli i skuterów, które z uwagi na porę roku oraz zmiany w przepisach zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.

Tłumy zgromadziła ekspozycja „ Z ziemi włoskiej do Polski”, stworzona na 85 rocznicę obecności marki Fiat w Polsce. Zaprezentowano modele sprzed licencji, np.  Fiat 509 Sport z 1926 roku, gamę Fiatów z lat 60-tych, w tym Fiat-a 500, 600, Multiplę oraz piękne kabriolety 1200 i 1500 zaprojektowane przez Pininfarinę. Nie mogło oczywiście zabraknąć przepięknie odnowionego Polskiego Fiata 126p z 1975 r., samochodu, który tak naprawdę zmotoryzował Polskę. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa Custom festival, na której zaprezentowano kilkadziesiąt motocykli zmodyfikowanych przez swoich właścicieli. Niektóre z nich to prawdziwe jeżdżące dzieła sztuki, które nie często widuje się na drodze. Pokazy stuntu motocyklowego, driftu, tuningu czy car audio także gromadziły rzesze zwiedzających.

W tym roku równolegle z Targami Motor Show obywały się Targi Techniki Motoryzacyjnej, na których dużo miejsca poświęcono diagnostyce, wyposażeniu warsztatów i stacji diagnostycznych, myjni samochodowych oraz pracowni szkolnych, prezentując sprzęt pomocny w procesie nauczania przedmiotów samochodowych, ułatwiający poznanie budowy i działania poszczególnych układów w tych pojazdach.

Bogaty i ciekawy program imprezy, rzesze wystawców i licznie przybyli zwiedzający stworzyli niezwykłą i niezapomnianą atmosferę tego motoryzacyjnego święta powodując, że powoli zaczynamy myśleć już o przyszłorocznej edycji i niespodziankach, jakie przygotują dla nas organizatorzy i wystawcy.

Opiekę nad młodzieżą podczas wycieczki sprawowali panowie Leszek Szymaniewski, Grzegorz Gałka i Zbigniew Zęgota.

REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11  12 dk13 dk14
 15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×