2018-05-04T11:06:36+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uczniowie ZSZ nr 1 z wizytą na poligonie w Bemowie Piskim [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. archiwum szkołyfot. archiwum szkoły
REKLAMA
1
0
0

Grupa uczniów z klas elektrycznych z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce miała okazję zwiedzić poligon w Bemowie Piskim. Podczas wizyty młodzież m.in. doskonaliła swoje umiejętności strzeleckie oraz zapoznała się z pracą żandarmerii wojskowej.

W wycieczce do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim uczestniczyli uczniowie klas IIa i IIIa pod opieką nauczycieli Grzegorza Gałki, Macieja Masztalerza i Leszka Szymaniewskiego. Na miejscu na młodzież czekało wiele atrakcji. Na pierwszy ogień – i to dosłownie – poszły ćwiczenia na najnowocześniejszym w Polsce trenażerze strzeleckim – Śnieżniku. Uczniowie zapoznawali się z różnymi rodzajami broni, ich obsługą oraz doskonalili swoje umiejętności strzeleckie. A te jak się okazało wcale nie są małe. Większość mogła się pochwalić naprawdę celnym okiem.

Po ostrej wymianie ognia młodzież udała się na teren jednostki, aby z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu tej nowoczesnej, wielonarodowej struktury. Tu poznali kulisy funkcjonowania żandarmerii wojskowej, powierzonych jej zadań, sposobów ich realizacji i niezbędnego do tego celu sprzętu. Mieli też okazję uczestniczyć w pokazie wykrywania narkotyków przez specjalnie do tego celu wyszkolonego psa. Z zaciekawieniem przyjrzeli się pracy i sprzętowi wojskowej straży pożarnej z nowoczesnymi generatorami prądotwórczymi i urządzeniami zasilanymi za ich pomocą. Chętni mogli założyć kompletny ubiór strażaka i spełnić tym samym marzenia z dzieciństwa.

Następnie młodzież udała się w teren, aby zwiedzić inne obiekty wchodzące w skład Ośrodka, w tym poligon położony na prawie 17 tys. hektarach. Zobaczyli m.in. bojową strzelnicę piechoty, będącą najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i mogli wczuć się w rolę dowódcy obserwującego manewry i sterującego polem walki. Duże zainteresowanie młodzieży wzbudził  zabytkowy tarczociąg, używany jeszcze w latach 70 –tych, a to z uwagi na jego rozmiary i wykorzystanie do napędu jego mechanizmów ogromnych maszyn elektrycznych, pracujących w układzie Leonarda.

Po wrażeniach z jednostki na młodzież czekała kolejna atrakcja, którą było zwiedzanie z przewodnikami Twierdzy Osowiec, która na początku XX wieku zaliczana była do najnowocześniejszych twierdz świata i która nigdy nie została zdobyta. Spośród czterech fortów dwa zachowały się w dobrym stanie, jednak z uwagi na funkcjonującą tam wciąż jednostkę wojskową dla turystów został przeznaczony fragment fortu centralnego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×