eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5983

W obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, uroczyście wmurowano dziś kamień węgielny pod budowę pierwszego w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

W poniedziałek, 2 października w Ostrołęce odbyły się uroczystości związane z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Wziął w nich udział m.in. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Beaty Szydło. Na uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli władz centralnych z posłem Arkadiuszem Czartoryskim i senatorem Robertem Mamątowem na czele, wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, władz samorządowych reprezentowanych przez prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego i przewodniczącego Rady Miasta Jerzego Grabowskiego, przedstawicieli duchowieństwa z biskupem łomżyńskim Januszem Stepnowskim na czele, przedstawicieli kombatantów, ich rodzin i organizacji skupiających weteranów wojennych. W uroczystościach udział także wzięły poczty sztandarowe szkół i organizacji działających na terenie miasta.

Zanim podpisano i wmurowano akt erekcyjny, Jacek Karczewski, dyrektor MŻW, przybliżył wszystkim obecnym w uroczystościach historię powstawania muzeum i działań samorządu miasta na rzecz powołania placówki. Zaznaczył przy tym ogromne zaangażowanie samego ministra Glińskiego w proces tworzenia muzeum. Następnie Wojciech Dorobiński odczytał akt erekcyjny, na którym podpisy złożyli uczestniczący w uroczystościach zaproszeni goście. Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez biskupa Janusza Stepnowskiego, minister Gliński i prezydent Kotowski podpisany wcześniej dokument wraz z polskimi monetami i aktualnymi wydaniami gazet ogólnopolskich i lokalnych, oraz z cyfrowym nośnikiem zawierającymi zdjęcia z placu budowy, zapakowali do stylizowanej na pocisk tuby, którą następnie wmurowano w jedną ze ścian zabytkowego budynku.

- Dla nas decyzja o współprowadzeniu muzeum, podjęciu odpowiedzialności za budowę tego muzeum była oczywista. Pytaniem pozostaje fakt, dlaczego dopiero teraz. Dlaczego wolna Polska dopiero teraz buduje pierwsze Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Równocześnie powstaje muzeum przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, jednak tu będzie pierwsze – mówił podczas uroczystości wicepremier Gliński – To jest muzeum, które będzie poświęcone tym bohaterom polskiej historii, którzy podejmowali dramatyczne decyzje. W historii może najważniejsze jest właśnie to, jak pojedynczy ludzie wybierają w okresie próby. To były dramatyczne wybory. Nasze pokolenie nie ma przed sobą takich dylematów. Ale dzięki tym wyborom Żołnierzy Wyklętych, ale także ich poprzedników, nasza wspólnota funkcjonuje. Polska istnieje. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym także dla przyszłych pokoleń – dodał minister.

Podczas uroczystości głos zabrał także prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski.

- Wszyscy zgromadzili się tutaj dla zwykłych ludzi. Dla chłopaków, czasem młodych dziewcząt, którzy niewiele się różnili od tych, którzy są tutaj z nami. To byli ludzie, którzy umieli wybrać w najtrudniejszych sytuacjach. Opowiedzieli się po dobrej stronie. Wybrali to co było wtedy najważniejsze. Co zawsze jest najważniejsze. I choćby byli prości, zwykli, choćby mieli swoje sprawy i więcej marzeń niż my to potrafili zostać wszystko, by wybrać sprawy najważniejsze – mówił prezydent Kotowski.

Pomysł powstania pierwszego w Polsce muzeum poświęconego pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego powstał w głowach ostrołęckich samorządowców kilka lat temu. 28 lutego 2013 roku na mocy uchwały Rady Miasta Ostrołęki powołano do istnienia Muzeum Żołnierzy Wyklętych (w organizacji). Władze samorządowe Ostrołęki przeznaczyły na siedzibę Muzeum kompleks powięzienny. Sfinansowania przebudowy podjęło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone przez Piotra Glińskiego, które przeznaczyło na ten cel 35 milionów złotych. 1 marca 2016 roku nastąpiło uroczyste podpisanie umowy w sprawie prowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych jako wspólnej instytucji kultury.

Projekt przebudowy został wykonany przez pracownię projektową ARCHIBOX z Poznania, a wykonuje go przedsiębiorstwo budowlane Budimex S.A. Zakończenie prac jest zaplanowane na koniec czerwca 2018 roku, a uroczyste otwarcie ma się odbyć w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 roku.

Zadaniem Muzeum jest przywracanie Żołnierzom Wyklętym należytego miejsca w historii poprzez  gromadzenie pamiątek po Niezłomnych, upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy historycznej o ich drodze i dokonaniach oraz prowadzenie różnorodnej działalności edukacyjnej.

Nadzór inwestorski nad inwestycją prowadzą wspólnie Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz WDI.



Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×