eOstroleka.pl
Polska,

Uroczystości Pogrzebowe Żołnierzy III Brygady Wileńskiej NZW [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
REKLAMA

W Orłowie (pow. giżycki, gm. Wydminy) w ubiegłą niedzielę - 15 lutego odbyły się Uroczystości Pogrzebowe Żołnierzy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), poległych w lutym 1946 r.

Wśród uczestników była obecna siedmioosobowa delegacja, reprezentująca na Uroczystościach Prezydenta Miasta Ostrołęka - Członkowie Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” i GRH XVI Okręgu NZW „Mazowsze Orzeł Tęcza” oraz przedstawiciel Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Delegacja reprezentowała sztandar Związku Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Mazowsze Północ z Krasnego.

Organizatorami uroczystości w Orłowie, w porozumieniu z diecezją ełcką, był Urząd Gminy Wydminy, Fundacja Niezłomni oraz Stowarzyszenie Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Gajrowskie”. Na pogrzebie byli obecni m.in. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Romuald Rajs, syn dowódcy III Brygady NZW, weterani, władze gminy, samorządu i parlamentarzyści.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się w południe w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Orłowie, odczytem historycznym i prezentacją, którą przygotowała młodzież szkolna. Nabożeństwo celebrował J.E. Ks. Bp Ełcki Jerzy Mazur.
W lutym 1946 r. na kwaterach we wsi Gajrowskie, na skraju Puszczy Boreckiej, przebywało ok. 120 żołnierzy z III Brygady NZW, dowodzonej przez kpt. Romualda Rajsa "Burego". Zostali tam zaskoczeni przez obławę, w której uczestniczyło 1,5 tys. funkcjonariuszy NKWD, UB, KBW i MO.

Jak podają źródła historyczne, w bitwie zginęło od 16 do 22 partyzantów.

Żołnierze polegli w bitwie 16 lutego 1946 roku w miejscowości Gajrowskie koło Orłowa w walce z sowieckim okupantem. Bitwa w Gajrowskich była jedną z największych bitew podziemia niepodległościowego w rejonie Warmii i Mazur z formacjami komunistycznego aparatu terroru.

W kilka dni po bitwie ciała dziewięciu z poległych odnaleźli i pochowali w zamarzniętej ziemi mieszkańcy wsi - Stefania Gazda i jej brat Stanisław Augustynowicz oraz Mazur o nazwisku Klimek. Przez wiele lat miejscowi nosili tam kwiaty i stawiali znicze. W 1994 r. wzniesiono w tym miejscu pomnik, ufundowany przez środowisko kombatantów podziemia narodowego.
Uroczysty pochówek zorganizowały, w przeddzień 69. rocznicy bitwy pod Gajrowskimi władze gminy Wydminy i Fundacja Niezłomni, która w październiku 2014 roku ekshumowała szczątki dziewięciu żołnierzy NZW.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×