2021-05-24T13:48:45+02:00 eOstroleka.pl
Polska, O TYM SIĘ MÓWI

Uważaj, gdy odbierzesz taki telefon. Oszuści atakują metodą "na bank"

REKLAMA
zdjecie 142
REKLAMA
0
1
0

Oszuści coraz częściej atakują, dzwoniąc z... numeru banku. Zachęcają do instalowania aplikacji w telefonie, po czym mają już prostą drogę do kradzieży pieniędzy z konta. Jak wygląda rozmowa z oszustem? Na co zwrócić uwagę? Jak nie dać się okraść?

Tak działają oszuści

Na wyświetlaczu widzimy prawdziwy numer banku, w którym mamy konto. Dzwonią jednak oszuści... Jak to możliwe? Okazuje się, że korzystają oni ze sposobów, by podszyć się pod numer telefonu infolinii (m.in. przez specjalne bramki). Często wyświetla się też nazwa banku. Oszuści mają dane osoby, np. z wycieków, do których dochodzi czasami z baz danych sklepów internetowych. Złodzieje mówią, że bank wykrył podejrzaną transakcję na koncie i jest ona wynikiem zainfekowania smartfona. Nalegają o to, by zainstalować aplikację QuickSupport lub Anydesk.

Jeżeli się zgodzisz, to złodzieje mogą przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym. Wówczas mogą wypłacić wszystkie pieniądze.

Jak wygląda rozmowa?

W sieci pojawiło się nagranie prawdziwej rozmowy z oszutami. Osoba, do której dzwonili, zorientowała się, z kim ma do czynienia i nagrała rozmowę. Uwagę zwraca wschodni akcent "pracownika banku". 

Oszust podaje dane, manipuluje osobą do której dzwoni, zadaje wiele pytań, służy nawet dobrą radą. Następnie prosi o zainstalowanie aplikacji...

Co robić?

Jeżeli odbierzesz telefon, który wyda ci się podejrzany, rozłącz się. Zadzwoń następnie na infolinię banku, na którą numer znajdziesz na stronie internetowej. Jeżeli rzeczywiście dzwonił pracownik banku, to na infolinii będą wiedzieć, o co chodzi. Nie dajmy się oszukać. 

REKLAMA
Więcej o: oszustwo, bank

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2  3 dk4 dk5
dk6  7  8  9 dk10  11 dk12
dk13  14  15 dk16  17  18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×