eOstroleka.pl
Region,

Uważaj nad wodą! - Kolejne utonięcia

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. KWP Radomfot. KWP Radom
REKLAMA

Do kolejnego utonięcia 2 nastolatków doszło w poniedziałek na rzece Narew. Od początku tegorocznych wakacji w regionie utonęło aż 6 osób.

Wczoraj wieczorem w trakcie kąpieli w miejscu niedozwolonym w rzece Narew doszło do utonięcia dwóch młodych (16 i 17 lat), mieszkańców powiatu wyszkowskiego, którzy wspólnie z dwoma kolegami weszli do wody nie umiejąc pływać. W pewnym momencie cała czwórka znalazła się pod wodą. Dwóch nastolatków wyszło z wody o własnych siłach, natomiast dwóch zniknęło pod wodą.

Kilka dni temu na terenie Płońska w wyrobisku powstałym po żwirowisku utonął 15-latek. Nastolatek, według wstępnych ustaleń, prawdopodobnie przypadkowo wpadł do wody z usuwiska przy brzegu. Ratować chciał go kolega, który niestety nie potrafił pływać i nie zdołał mu pomóc. Nastolatek utonął.

Ta sytuacja powinna być przestrogą jak bardzo tego typu miejsca są niebezpieczne. Różnego rodzaju stawy, zbiorniki po wyrobiskach czy tzw. glinianki, które w upalne dni przyciągają amatorów kąpieli, mogą okazać się śmiertelną pułapką. Najczęściej nikt nie zna ich faktycznej głębokości, ukształtowania dna czy rodzaju jego podłoża. Są w nich miejsca gdzie woda ma głębokość 1 m, a dwa kroki dalej może to być 5 m.

Mazowieccy policjanci apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Przyczyny większości wypadków należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności, nieodpowiednim przygotowania się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

Brawura połączona z alkoholem może doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że łączenie kąpieli i alkoholu jest bardzo niebezpieczne. Gdy temperatura powietrza jest wysoka, trunek szybciej uderza do głowy. Ogranicza to naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni.

Jeśli kąpiemy się, gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy po prostu nie poradzić sobie z tym żywiołem i utonąć. Alkohol wbrew pozorom rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Rozszerzają się też pod jego wpływem naczynia krwionośne. Wówczas, jeśli wejdziemy do zimnej wody (zdarza się to nawet przy temperaturze 20-22 stopni) możemy doznać szoku termicznego. U niektórych osób dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca.

Aby uniknąć zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą stosujmy się do kilku zasad, które w znacznym stopniu mogą poprawić nasze bezpieczeństwo: starajmy się korzystać z kąpielisk strzeżonych, stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących kąpieliska i obowiązujących tam regulaminów, unikajmy „dzikich kąpielisk, a jeżeli już decydujemy się na korzystanie z nich nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody, nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, a nawet przebywać blisko wody. Najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej, korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny oraz o tym, aby zwłaszcza osoby, które nie potrafią pływać używały kapoków, absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu, jeżeli już dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętajmy o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujemy aby ułatwić dotarcie na miejsce służbom ratowniczym.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×