VII Etnosakralia Kurpiowskie już w najbliższy weekend

W Ostrołęce będziemy mieli okazję wysłuchać finałowego koncertu. Odbędzie się on w najbliższą niedzielę 3 lipca o godz.19:00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Fara). Wystąpi duet organowy Colloque des Claviers w składzie: Aleksandra Gawrońska i Mariusz Kozieł. Zespół zbiera laury na międzynarodowych konkursach. Ich ostatnim ogromnym osiągnięciem jest I nagroda na międzynarodowym konkursie we Francji!
Ostatni koncert siódmej edycji Festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie należeć będzie do muzyki organowej... na dwoje wykonawców! Zespół Colloque des Claviers zaprezentuje się w dziełach kameralnych (na cztery ręce i cztery nogi) oraz solistycznych. Zabrzmi muzyka francuska i niemiecka, ale nie zabraknie również akcentu polskiego, a co warte podkreślenia - kurpiowskiego. Podczas niedzielnego wieczoru nastąpi premiera utworu napisanego specjalnie na tegoroczny festiwal. Będą to Wariacje nt. "Uwoz mamo roz" na dwóch organistów, które skomponował jeden z wykonawców - Mariusz Kozieł.
Colloque des Claviers tworzą Mariusz Kozieł i Aleksandra Gawrońska. Występują w różnych konfiguracjach obejmujących instrumenty klawiszowe - jako duet organowy, duet fortepianowy i duet organy-fortepian. Zespół powstał w 2020 roku pod kierunkiem prof. Dagmary Niedzieli i asyst. mgra Daniela Strządały. W kwietniu bieżącego roku zdobyli pierwsze miejsce w Concours Gaston Litaize 2022 we Francji. W grudniu 2021 roku otrzymali pierwszą nagrodę w The 5th International Moscow Music Competition w kategorii "zespoły".
Aleksandra Gawrońska ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Ostrołęce w klasie fortepianu. Jest absolwentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Bierze czynny udział w kursach pianistycznych i organowych. Pracuje jako akompaniatorka w Katedrze Dyrygentury Chóralnej macierzystej uczelni. Oprócz zgłębiania wiedzy związanej z muzyką, realizuje się na polu literackim. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich. W 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki wydało jej tomik poezji zatytułowany Puzzle.
Mariusz Kozieł ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (studia licencjackie w klasie organów prof. Witolda Zabornego, a magisterskie u dra hab. Krzysztofa Lukasa). Otrzymał prestiżowe nagrody na wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Do jego szczególnych osiągnięć należą: II miejsce na Konkursie Interpretacji podczas XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku 2021 i I miejsce w Konkursie Muzyki Organowej podczas XXX Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w 2018 roku. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Juliana Gembalskiego, prof. Pietera van Dijka, prof. Thierry'ego Escaicha, prof. Lorenzo Ghielmiego, prof. Giampaolo di Rosa i dra Adama Tańskiego.
Wstęp na wszystkie koncerty wolny!
Więcej szczegółów dotyczących wydarzeń festiwalowych można znaleźć na profilu Facebookowym Festiwalu „Etnosakralia Kurpiowskie".



Wasze opinie
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Kalendarz imprez
| Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
| 29 | 30 | 1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
1 | 2 |




1
6
13
20