2021-12-11T09:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

W Baranowie nie powstanie miejsce do rekreacji. "Urzędnicy w Warszawie wiedzą lepiej"

REKLAMA
fot. UG Baranowofot. UG Baranowo
REKLAMA
0
0
3

- Niestety stwierdzam, iż urzędnicy w Warszawie "lepiej wiedzą" co jest dobre dla naszych miejscowości - pisze sołtys Baranowa, który wraz z mieszkańcami starał się o to, by jedna z działek na terenie Baranowa przeznaczona została na cele rekreacyjne. Inwestycja nie może zostać zrealizowana.

Jak wynika z pisma udostępnionego przez sołtysa wsi Baranowo Waldemara Grabowskiego, w sierpniu 2021 r. został złożony wniosek do wójta o zagospodarowanie na cele rekreacyjne jednej z działek w Baranowie o powierzchni ponad 4 hektarów. Inwestycja miałaby polegać na uporządkowaniu istniejącego lasu, wykopaniu stawu o powierzchni ok. 1 hektar, postawienie kilku ławek, wyznaczenie miejsca na ognisko i grilla oraz zamontowanie kilku latarni solarnych.

W odpowiedzi wójt gminy Baranowo podkreślił, że samorząd jest przychylnie ustosunkowany do tych propozycji, ale "niestety nie będzie to w pełni możliwe". - Pomimo, iż przedmiotowa działka w dotychczasowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Baranowo z 2005 roku była przeznaczona pod tereny oczek wodnych i stawów, zbiorników retencyjnych, to w nowym planie, który jest obecnie opracowywany, nie ma możliwości utrzymania dotychczasowego przeznaczenia działki - podkreślił Henryk Toryfter.

W ocenie wójta, uniemożliwia to aktualne zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, które nakłada na działkę, jak i tereny przyległe, plan zadań ochronnych, który wyklucza zmiany aktualnego użytkowania rolniczego tego gruntu na inne użytkowanie, także rekreacyjne.

- Zapisy planu zadań ochronnych dla tego terenu są jednoznaczne i nakładają ekstensywne użytkowanie kośne, kośno-pastwiskowe lub pastwiskowe zgodnie z wymogami wzajemnej zgodności w celu zachowania siedlisk gatunków stanowiących przedmioty ochrony - wskazał wójt Toryfter.

Wójt dodał, że inwestycja we wskazanym kształcie, w związku z brakiem możliwości realizacji, nie będzie prowadzona.

Do odpowiedzi odniósł się też sołtys - na stronie sołectwa Baranowo:

Z przykrością informuję wszystkich mieszkańców Baranowa, że złożony wniosek o zagospodarowanie działki gminnej na cele rekreacyjne nie będzie realizowany. Z przyczyn niezależnych od Urzędu Gminy. Dziękuję mieszkańcom za wielkie poparcie tego wniosku lecz niestety stwierdzam iż urzędnicy w Warszawie "lepiej wiedzą" co jest dobre dla naszych miejscowości. Przykro jest bardzo że mając piękną działkę gminną nie możemy jej urządzić po swojemu tylko żeby tam rosły chwasty.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×