2012-07-25T23:59:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W Ostrołęce potrzebni krwiodawcy: „Dziś może nie brakować danej grupy, ale jutro ofiara wypadku zużyje cały jej zapas”

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W wakacje drastycznie zmniejsza się liczba krwiodawców. Czy z tego powodu może dojść do sytuacji, że w ostrołęckim szpitalu zabraknie jakiejś grupy krwi? Okazuje się, że tak. Żeby temu zapobiec warto zostać dawcą cennego płynu. Nie wiadomo, kiedy my lub ktoś z naszych bliskich będziemy go potrzebowali.

Jak powiedziała nam Elżbieta Jakowicka, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrołęce, na razie krwi nie brakuje. Jednak w okresie wakacyjnym zmniejsza się liczba dawców, co w efekcie może doprowadzić do sytuacji, że krwi zabraknie.

- W wakacje brakuje w mieście młodych ludzi - mówi Jakowicka. - Dużo osób wyjeżdża na urlop i drastycznie zmniejsza się ilość oddanej krwi. Dziś może nam nie brakować danej grupy, ale jutro przyjedzie osoba, która miała wypadek i zużyjemy cały jej zapas.

Kobiety mogą oddawać krew co trzy miesiące. Mężczyźni natomiast nieco częściej, bo co dwa miesiące.

- Oddaję krew, ponieważ chciałabym wesprzeć w symboliczny sposób osoby, które nie mogą cieszyć się zdrowiem tak jak ja. Wiem, że kiedyś ktoś z moich bliskich może potrzebować takiej pomocy od innych. Czas oddawania krwi nie jest specjalnie długi. Trawa zaledwie kilka minut. Radość po jej oddaniu trwa znacznie dłużej - mówi 22-letnia mieszkanka Ostrołęki, z którą rozmawialiśmy w punkcie krwiodawstwa.

Decydując się na oddanie krwi warto zastosować się do zaleceń, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia złego samopoczucia po oddaniu krwi. Przed oddaniem krwi pij dużo płynów, najlepiej wodę mineralną (lepsza jest woda bez gazu), nie pal papierosów i nie pij alkoholu (bezpośrednio przed oddaniem krwi i dzień wcześniej), jeśli jest ci za gorąco (przebywałeś w nagrzanym pomieszczeniu, ubrałeś się zbyt ciepło, wykonywałeś wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, długo stałeś lub zbyt szybko się ruszałeś) - zrezygnuj z oddawania krwi i przyjdź następnego dnia. Warto też pamiętać o tym, że osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Bycie honorowym krwiodawcą wiąże się także z przywilejami: zaświadczenie zwalniające z pracy, w dniu w którym oddało się krew, czy bezpłatne korzystanie z parkingu szpitalnego po okazaniu legitymacji honorowego dawcy krwi. Po oddaniu 18 litrów przez mężczyzn i 15 litrów przez kobiety zyskuje się możliwość bezpłatnego korzystania z linii autobusów MPK w Ostrołęce. Ponadto każdy, kto odda krew, otrzymuje słodką nagrodę w postaci zestawu czekolad i batonika.

W Ostrołęce krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Oddział terenowy Ostrołęka, mieszczącym się w budynku nowego szpitala. Punkt działa od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 12:30.  


A. Wilga, J. Pych

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×