2020-09-27T13:36:05+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W Ostrołęce przybędzie budek lęgowych dla ptaków

REKLAMA
zdjecie 6885
zdjecie 6885
REKLAMA
1
0
0

Niewykluczone, że w 2021 roku przybędzie w Ostrołęce budek lęgowych dla ptaków. Z taką inicjatywą wyszła rada osiedla Witosa, a prezydent Łukasz Kulik pozytywnie zareagował na wniosek.

Rada Osiedla Witosa zwróciła się z prośbą do władz miasta o stworzenie na terenie osiedla bezpiecznych siedlisk dla ptaków gatunków już zasiedlających przestrzeń miejską, jak i też reaktywację tych miejsc. Stworzenie bezpiecznej przestrzeni w celu dokarmiania gatunków zimujących w mieście. - Ptaki są ważnym elementem środowiska przyrodniczego miast, sprzyjają ciszy dąjąc możliwość chwilowej ucieczki od gwaru miejskiego poprzez kontakt z przyrodą nawet w centrum miasta - argumentowano.

Kontakt z przyrodą wpływa bardzo korzystnie na układ nerwowy przyspieszając jego regenerację i odstresowanie wynikające z pracy, ciągłego pośpiechu i obciążenia hałasem i gwarem miejskim. Jednocześnie ptaki (głównie jeżyki) bardzo skutecznie zmniejszają liczebność owadów nękających człowieka, takich jak komary, meszki, czy muchy. Obecność ptaków w mieście może być też czynnikiem sprzyjającym turystyce i biznesowi, ponieważ kontakt z nimi pozostawia miłe wrażenie. Obserwowanie życia ptaków pełni funkcję edukacyjną dla dzieci i dorosłych jest przyjemną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu

- czytamy we wniosku rady osiedla, podpisanym przez przewodniczącą rady Joannę Kamińską.

Padały też propozycje konkretnych lokalizacji takich siedlisk:

Na terenie naszego Osiedla znajdują się takie gatunki ptaków jak jeżyk, pliszka, zięba, kos, muchołówka, kopciuszek, krogulec, dzięcioł, sikory jak i inne ptaki śpiewające. Proponujemy lokalizację umieszczenia budek i karmików w „lasku" przy ul. Celnej jak i zamontowanie budek lęgowych dla jerzyków na bloku SM „STRAŻAK" jest to zielona enklawa na naszym osiedlu naturalne siedlisko dla funkcjonowania i rozmnażania się ptaków miejskich. Lokalizacja została wybrana po wcześniejszych uzgodnieniach z KM PSP i SM"STRAŻAK"

Władze miasta pozytywnie zareagowały na taki wniosek. - Pragnę podziękować za podjęcie inicjatywy. Doceniam wszelkie starania mające na celu ochronę przyrody na terenie Miasta Ostrołęki - odpowiedział Łukasz Kulik.

Jednocześnie chciałbym zadeklarować chęć współpracy w zakresie tworzenia na obszarze miasta warunków dla bytowania ptaków, szczególnie jerzyków jako ptaków niezwykle pożytecznych w miastach. W ramach planowanej do przeprowadzenia w 2021 roku akcji wieszania budek lęgowych dla ptaków, będziemy podejmować kooperację w tej płaszczyźnie ze wspólnotami mieszkaniowymi

- zapowiedział prezydent Ostrołęki.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13  14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22  23
dk24  25 dk26  27  28  29  30
dk31  1  2  3  4  5  6
×