2021-02-24T21:12:04+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W planach utworzenie spółki CCGT Ostrołęka. Wpłynął wniosek do UOKiK

REKLAMA
zdjecie 4251
REKLAMA
6
4
18

PKN Orlen, Energa oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie utworzenia CCGT Ostrołęka - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ostrołęce.

Jak czytamy na stronie UOKiK, wniosek w tej sprawie wpłynął 24 lutego, a sprawa jest w toku. Spółka CCGT Ostrołęka miałaby odpowiadać za wybudowanie, a następnie eksploatację elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce.

Planowana koncentracja polega na utworzeniu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. („PKN Orlen”), Energa S.A. („Energa”) oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. („PGNiG”) wspólnego przedsiębiorcy na bazie przedsiębiorcy utworzonego w tym celu przez Energa, tj. CCGT Ostrołęka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ostrołęce („CCGT Ostrołęka"). Utworzenie wspólnego przedsiębiorcy nastąpi poprzez objęcie przez PGNiG 49% udziałów w kapitale zakładowym CCGT Ostrołęka, co nastąpi po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK. CCGT Ostrołęka będzie odpowiedzialna za realizację projektu budowy elektrowni gazowo-parowej, a po jej oddaniu do użytkowania, za jej eksploatację. PKN Orlen jest spółką publiczną, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Podstawowy przedmiot działalności PKN Orlen stanowi przetwarzanie ropy naftowej oraz produkcja paliw i produktów petrochemicznych, a także ich składowanie, transport, dystrybucja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna. PKN Orlen prowadzi sieć stacji paliw, w których dostępne są gazety oraz artykuły konsumpcyjne codziennego użytku, w Polsce, Czechach, na Litwie, w Niemczech oraz Słowacji. PKN Orlen jest również aktywny w ograniczonym zakresie w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce oraz Kanadzie. Energa jest spółką kontrolowaną przez PKN Orlen. Podstawowy przedmiot działalności Energa stanowi wytwarzanie, dystrybucja i obrót energią elektryczną. PGNiG jest spółką publiczną, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. PGNiG prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobywania gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importu, dystrybucji, magazynowania i dostaw gazu ziemnego, dostaw ciepła, wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Planowana koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Planowana koncentracja wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a ponadto wpisze się w trwający proces modernizacji polskiej energetyki

- napisano w skróconym opisie koncentracji.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×