zdjecie 8850
2015-05-19T09:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

W Siedlcach powstanie Centrum Kształcenia Ustawicznego

REKLAMA
fot. Michał Słaby

Radni województwa podjęli decyzję o powołaniu Centrum Kształcenia Ustawicznego. Jednocześnie powołane zostało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Pod jednym szyldem CKZiU będą działać więc nowa instytucja – CKU, gdzie będą prowadzone różnego rodzaju kursy branżowe oraz dwie istniejące już szkoły – Medyczna Szkoła Policealna i Medyczna Szkoła Policealna dla Dorosłych. Wszystkie będą się mieścić pod tym samym adresem. Placówka zacznie działać 1 września br.

CKU będzie prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, kompetencji ogólnych, a także inne kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy oraz umiejętności. Będą to kursy branżowe, głównie medyczne (np. z pierwszej pomocy) czy kosmetyczne (np. z charakteryzacji). Medyczna Szkoła Policealna i Medyczna Szkoła Policealna dla Dorosłych nadal będą prowadzić kształcenie w zawodach: technik masażysta, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, technik usług kosmetycznych, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa, opiekun medyczny, higienistka stomatologiczna (Medyczna Szkoła Policealna dla Dorosłych dodatkowo w zawodach asystentka stomatologiczna i technik sterylizacji medycznej).

– Jest to nasza nowa oferta edukacyjna dla młodzieży, ale nie tylko. Wiemy, że ministerstwo edukacji narodowej skupia się przede wszystkim na kształceniu zawodowym. Mamy pewność, że dzięki tej nowej ofercie nasi uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę nie tylko z dziedzin medycznych, ale poszerzą ją również o inne umiejętności. Nawiązaliśmy współpracę zarówno z wojewódzkim, jak i powiatowym urzędem pracy. Będzie to naprawdę szeroka oferta z wykorzystaniem środków unijnych –zaznaczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Ten projekt wpisuje się w proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w systemie kształcenia zawodowego oraz realizuje założenia zawarte w Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r. To również możliwość dalszego rozwoju szkół medycznych oraz poszerzenie oferty naukowo-dydaktycznej o różnego rodzaju formy kursowe oraz poradnictwo zawodowe. Ponadto nowa instytucja z nową ofertą edukacyjną daje słuchaczom większe szanse na znalezienie pracy.

Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 8850