zdjecie 8142
zdjecie 8142
2021-10-26T11:38:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, KORONAWIRUS

W szpitalu w Ostrołęce na 15 łóżek covidowych przebywa... 23 pacjentów

REKLAMA
REKLAMA
0
0
2

Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej zapoznała się z sytuacją epidemiczną Covid-19 na terenie województwa mazowieckiego.

Na Mazowszu łączna liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 (potwierdzonym i z podejrzeniem) wynosi 1 040, z czego zajętych było 803 łóżka (stan na 21 października 2021 r.). W tym liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi 85 – zajętych było 75.

Szpitale marszałkowskie w walce z SARS-CoV-2

Sytuacja epidemiczna SARS-CoV-2 na Mazowszu jest – jak podkreślali podczas obrad komisji prezesi i dyrektorzy szpitali marszałkowskich – dość trudna. Ciągły wzrost zachorowań powoduje coraz większe obłożenie szpitali.

Prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach Marcin Kulicki stwierdził, że najbliższa przyszłość budzi ogromny lęk:

– Szpital tymczasowy mamy pełny już od kilku dni i są olbrzymie trudności z przesyłaniem pacjentów covidowych gdziekolwiek. Stworzyliśmy przejściowy oddział do potwierdzania ewentualnych zakażeń, zmniejszając Ortopedię, ale w tej chwili on się w zasadzie wypełnił (to jest ponad 25 łóżek) i nie wiemy, co z tym dalej będzie. Kontaktowałem się dzisiaj z Urzędem Wojewódzkim – są chętni ewentualnie przemianować jakiś oddział na covidowy – poinformował radnych dyrektor.

Liczba pacjentów z Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie również z dnia na dzień jest coraz większa.

– Walczymy o uzyskanie decyzji o zwiększenie liczby łóżek. Mamy decyzję na 12 łóżek, przyjmujemy około 40 osób. Wniosek leży w ministerstwie od 2 tygodni o zwiększenie o 30 łóżek. Wszyscy są zgodni, że trzeba zwiększyć nie tylko o 30, ale jeszcze o następne 20 – podkreśliła dyrektor Agnieszka Kujawska-Misiąg.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce na 15 łóżek covidowych przebywa 23 pacjentów.

– Nawet gdybyśmy chcieli uruchomić dodatkowe moduły przeznaczone pod Covid-19 jesteśmy dosyć mocno ograniczeni i takich możliwości na dzień dzisiejszy nie ma – wyjaśnił dyrektor Paweł Natkowski. Dodał również, że planowane jest przyspieszone uruchomienie szpitala tymczasowego. – Mam nadzieję, że uda nam się go uruchomić w środę [27 października – red.].

O dramatycznej sytuacji mówiła również prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel.

– Mamy trzy łóżka obserwacyjne. Dzisiaj jest 28 pacjentów na tych trzech łóżkach. Z tym, że mamy pięciu pacjentów w obserwacji i pięciu z chorobami współistniejącymi, których będziemy u siebie leczyli. Osiemnastu pacjentów mamy typowo covidowych, których nie mamy gdzie przesłać – nikt nie chce przyjąć, bo wszyscy są obłożeni. W związku z tym już część jednego oddziału wyłączyliśmy z normalnego leczenia pacjentów. To powoduje, że łóżka internistyczne zostały w części zaangażowane do leczenia pacjentów covidowych – powiedziała prezes.

W Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie są 2 łóżka dla pacjentów chorych na Covid-19. Jak wyjaśniła dyrektor Małgorzata Stachurska Turos – problem wzrostu zachorowań na SARS-CoV-2 tutaj nie występuje. Placówka przeżywa natomiast oblężenie spowodowane zakażeniem dolnych dróg oddechowych typu RSV.

W szpitalu psychiatrycznym przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie występuje – jak poinformował dyrektor Cezary Kostrzewa – jedno ognisko zakażeń na oddziale detoksykacji narkotykowej.

Zarządzający marszałkowskimi szpitalami mówili także o problemach związanych z kadrą medyczną, m.in.: brak personelu, nadmierne obciążenie pracą, zmęczenie psychiczne i fizyczne, brak dodatku covidowego.

Liczba łóżek covidowych w szpitalach marszałkowskich

W wojewódzkich podmiotach leczniczych są 74 łóżka covidowe (stan na 21 października 2021 r.). W szpitalach I poziomu jest ich 46:

 • Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym – 5,
 • Szpital Dziecięcy im. prof. J. Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie – 2,
 • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu Sp. z o.o. – 5,
 • Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. w Konstancinie-Jeziorna – 5,
 • Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. w Warszawie ul. Barska – 3,
 • Szpital Kolejowy im. dr med. Roeflera w Pruszkowie – 5,
 • Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o. – 3,
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku – 3,
 • Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. – 3,
 • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie – 3,
 • Międzyleski Szpital Specjalistyczny SPZOZ w Warszawie – 5,
 • Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku – 4.

W szpitalach II poziomu zapewnionych jest 28 łóżek covidowych, w tym 4 na Oddziale Intensywnej Terapii:

 • SPZOZ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie – 13, w tym 1 OIT,
 • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce - 15, w tym 3 OIT .

Szpitale tymczasowe

W województwie mazowieckim, według danych na 21 października 2021 r., działają następujące szpitale tymczasowe:

 • Szpital Południowy, Warszawa (Solec) liczący 260 łóżek, w tym 40 respiratorowych, spośród których 231 łóżek było zajętych, w tym 36 respiratorowych,
 • Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o. liczący 100 łóżek, w tym 10 łóżek respiratorowych, spośród których 100 łóżek było zajętych, w tym 1 respiratorowe,
 • Radomski Szpital Specjalistyczny im. dra Tytusa Chałubińskiego liczący 66 łóżek, w tym 10 łóżek respiratorowych, spośród których 48 łóżek było zajętych, w tym 10 respiratorowych.
 • Szpital Modułowy, Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa liczący 24 łóżka w tym 6 łóżek respiratorowych, spośród których 4 łóżka były zajęte, w tym 1 respiratorowe.

Ponadto w gotowości lecz bez personelu pozostają dwa szpitale pasywne w:

 • Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku w lokalizacji na terenie Centrum Badawczo – Rozwojowego PKN ORLEN S.A. przy ul. Łukasiewicza 35 w Płocku,
 • Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce – w lokalizacji znajdującej się na terenie szpitala macierzystego – od 05.11.2021 r. uruchomiony zostanie 1 moduł tj. 46 łóżek a od 05.12.2021 r. moduł II liczący 42 łóżka.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×