2019-04-25T12:37:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W. Zarzycki o strajku nauczycieli: "Nie patrzcie na ten hejt, my znamy swoją wartość"

REKLAMA
REKLAMA
3
13
64

Przewodniczący rady miasta Wojciech Zarzycki na dzisiejszej sesji rady miasta zabrał głos w sprawie trwającego strajku nauczycieli. On sam wciąż trwa w strajku i apeluje do wszystkich: "nie patrzcie na hejt". Dodaje, że w sporze z władzami państwa nie chodzi tylko o niskie płace.

"Jestem osobą, która trwa w tym zbiorowym sporze, w strajku.Walczymy o wspólne dobro. Jest po reformie pani minister edukacji wielki chaos w szkołach. Myślę, że nie teraz pora, żeby narzekać, ale przepełnione sale, brak możliwości prowadzenia zajęć w normalnych warunkach. Nie chodzi tylko o niskie płace, ale tych spraw, które nas nurtują, jest wiele. To nie jest polityka, bo do protestu przyłączyli się przede wszystkim nauczyciele nie zrzeszeni w żadnych związkach, też nauczyciele zrzeszeni w związku Solidarności. W mojej szkole taki związek działa i tylko jedna osoba nie podjęła protestu. Pozostali związkowcy Solidarności utożsamiają się z nauczycielami" - powiedział przewodniczący rady miasta.

Jak dodał, nie należy zwracać uwagi na osoby, które wytwarzają negatywne opinie o nauczycielach.

"Jestem w sytuacji, że siedzą naprzeciwko mnie koledzy i koleżanki, ale siedzi też mój uczeń. Dostaliśmy wsparcie od uczniów, od rady rodziców. Mogę podziękować przewodniczącej rady rodziców pani Marcie Dziełak. Nie patrzcie na ten hejt, my znamy swoją wartość, my kształtujemy pokolenia jako nauczyciele. Wspólnie protestujemy w słusznej sprawie" - zakończył.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 12:40 25-04-2019,   74%
co on pieprzy?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:43 25-04-2019,   68%
Że nie należy zwracać uwagi na rzeczywistość. Klapki na oczy i robić co Broniarz karze.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:56 25-04-2019,   64%
Wojtuś czy ty masz świadomość że podpalacie Polskę!
Jesteście tak pazerni i beszczelni w swoich żąda niach ze aż przykro na was patrzeć
No i jeszcze ten gł.upi uśmieszek.
Z czego ci tak wesoło?
Z tego że Rodzice mają problemy ze swoimi dziećmi bo muszą albo brać urlopy albo płacić opiekunkom?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:05 25-04-2019,   68%
A Pan Zarzycki wspomniał o tym, że początkowo faktycznie nie strajkowała tylko jedna osoba, ale po tym jak się zachowali jej koledzy i koleżanki wobec niej (szykany, obrażanie, itp.) kolejne osoby rezygnowały ze strajku by nie identyfikować się z tym bydłem pseudo nauczycielskim i teraz już nie strajkuje w jego szkole ponad 30 osób...
Ciekawe czy Pan Wojtek o tym nie wie, czy udaje głupiego...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:26 25-04-2019,   67%
5185zl brutto za jest wg Ciebie Bóg zapłać dla nauczyciela WF?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gosc, 14:33 25-04-2019,   43%
Polskie to podpalił PiS i rozwalił oświatę służbę zdrowia sady aby misiewicze byli szczęśliwi nauczyciele tak trzymać  nie dać się tej holocie pisowskiej i kleru
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:40 25-04-2019,   82%
@~Gosc KASY NIE MA I NIE BĘDZIE DLA NAUCZYCIELI,,,,ministrowa Kluzikowa z PO >< nawet dziobów nie otworzyli tylko spuścili główki i poszli w siną dal >< pozamykali Szkoły i nikt z ZNP głosu nie zabrał >< Polecam olej kujawski,,pomaga myśleć i to logicznie >< głowa pusta to i same banialuki w niej,
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:33 26-04-2019,   -
Na 130 osób kadry to chyba niewiele...
odpowiedz   •   oceń :  
~A, 09:25 27-04-2019,   -
Szkoły nie były zamknięte. Były osoby, które się dziećmi opiekowały. Nikt nikomu nie zabraniał przyprowadzić, czy posłać dziecko do szkoły. Nikt nikomu nie kazał brać urlopu. Powtarzam, w szkołach były osoby, które się dziećmi zajmowały.
odpowiedz   •   oceń :  
~J, 12:46 25-04-2019,   38%
Brawo! Popieram w 100%
odpowiedz   •   oceń :  
~Wiola, 12:53 25-04-2019,   64%
Sorry ,,nie popieram ,polityka i tyle ,,a dzieci w domach siedza. ,,dobro dzieci gdzie??
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:50 25-04-2019,   34%
@~Wiola Od kiedy ty dbasz o swoje dzieci? Wracaj do garów i nie marudź.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ala, 12:54 25-04-2019,   78%
Jak im nie pasują warunki i płacą do to innej pracy niech idą droga wolna, u prywatnego przedsiębiorcy dawno by im drzwi pokazali!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Rodzic, 12:55 25-04-2019,   79%
Każdy chce godnie żyć..zarabiać dużo więcej niż zazwyczaj zarabia..Mam serdecznie dość słuchania i czytania tego, że rodzice popierają nauczycieli..NIE POPIERAM!! Teksty, że jak się rodzicom nie podoba to mogą przenieść dzieci do prywatnej szkoły jest żałosny i śmieszny.  Większość dzieci korzysta z korepetycji...więc poniekąd rodzice po zajęciach w państwowej szkole posyłają dzieci do "prywatnych szkół " bo dzieci mają duże braki w nauce. A najlepsze jest to, że te dzieci na takich korepetycjach radzą sobie dobrze i bardzo dobrze...Czegoś tu nie rozumiem..czy dzieci są tak tępe na lekcji czy nauczyciel taki nieporadny w przekazywaniu wiedzy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:20 25-04-2019,   27%
@~Rodzic Większość Polaków strajk popiera. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam nauczał swoje dzieci, a państwo Ci jeszcze dopłaci.

http://wiecejnizedukacja.pl/jak-rozpoczac-edukacje-domowa-formalnosci-krok-po-kroku/
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:34 25-04-2019,   75%
Czego mogłam to dzieci nauczyłam, w czym mogłam to pomogłam.  I tak się składa, że wychowuje sama dwoje dzieci i Państwo do niczego mi nie dopłacało bo zawsze o parę złotych przekraczały moje dochody próg jaki był ustalony. Nie pouczaj mnie co mogę. Na szczęście przygoda ze szkołą u nas się kończy. O z tą Większością Polaków popierających strajk też bym tak nie szalała.  
Miłego dnia życzę.  
Pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:52 25-04-2019,   100%
A zaczyna przygoda z problemami ze znalezieniem pracy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:53 25-04-2019,   16%
I czego ich nauczyłaś? Pisania podań do MOPS?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:55 25-04-2019,   100%
@~Rodzic Co należy zrobić, aby Twoje dziecko mogło uczyć się w trybie edukacji domowej?

Mówiłyśmy o tym w drugim odcinku naszego podcastu WNE 002: Co to jest edukacja domowa? Kwestie prawne i formalności. Poniżej jeszcze raz zbieramy te informacje w formie mini -poradnika.

W Polsce istnieje obowiązek edukacji, jednakże można go spełniać poza szkołą. Takie rozwiązanie jest w naszym kraju możliwe od 1991 roku. Aby dziecko mogło uczyć się w trybie edukacji domowej, należy zapisać je do wybranej przez nas szkoły, gdzie co roku przystępuje do egzaminów klasyfikacyjnych. Kwestia egzaminów może początkowo wywoływać pewne obawy (szczególnie dla nas – rodziców) jednakże doświadczenie wielu rodzin uczących swoje dzieci w domu pokazuje, że dzieci cieszą się mogąc podzielić się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami. Ten temat poruszymy niejednokrotnie w odcinkach naszego podcastu.

Wróćmy jednak do kwestii formalnych. Co należy zrobić, aby dziecko mogło rozpocząć naukę w trybie edukacji domowej?UWAGA!!! ZMIANY W USTAWIE O SYSTEMIE OŚWIATY DOTYCZĄCE EDUKACJI DOMOWEJ. ZMIANY DOTYCZĄ DECYZJI DYREKTORÓW UDZIELANYCH NA PODSTAWIE WNIOSKÓW  SKŁADANYCH OD 1.09.2017 R.  WNIOSKI WYPEŁNIANE PRZED TĄ DATĄ MOGĄ BYĆ SKŁADANE NA STARYCH ZASADACH (BEZ REJONIZACJI, DOWOLNA PORADNIA PUBLICZNA LUB NIEPUBLICZNA)


Szkoła

Dziecko należy zapisać do wybranej przez siebie szkoły (WEDŁUG NOWEJ USTAWY SZKOŁA TA MUSI ZNAJDOWAĆ SIĘ NA TERENIE WOJEWÓDZTWA, W KTÓRYM ZAMIESZKUJE DZIECKO). Istnieje wiele szkół „przyjaznych edukacji domowej”, które przygotowują specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci uczących się poza szkołą. Przyciągają one do siebie rodziny z różnych regionów Polski przede wszystkim przyjazną atmosferą i otwartą postawą.
Dokumenty

Do wybranej przez nas szkoły należy złożyć komplet wymaganych dokumentów i uzyskać zgodę dyrektora tej placówki. Potrzebne dokumenty to:

    Podanie do dyrektora szkoły WEDŁUG NOWEJ USTAWY DZIECKO BĘDZIE MOŻNA ZAPISAĆ DO DOWOLNEJ SZKOŁY ZNAJDUJĄCEJ SIĘ NA TERENIE WOJEWÓDZTWA, W KTÓRYM DZIECKO ZAMIESZKUJE *
    Opinia z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej publicznej lub niepublicznej (opinia dotyczy rozwoju dziecka w danym momencie, nie jest ona zgodą na edukację domową, nie określa też predyspozycji rodziców czy dziecka do spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą) WEDŁUG NOWEJ USTAWY OPINIĘ DOTYCZĄCĄ WYDANIA ZGODY PRZEZ DYREKTORA NA EDUKACJĘ DOMOWĄ BĘDZIE MOŻNA UZYSKAĆ TYLKO W PUBLICZNYCH PORADNIACH PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNYCH – dotyczy to wniosków składanych po 1.09.2017 r.
    Oświadczenie dotyczące egzaminów, w którym rodzice zobowiązują się do przystępowania przez ich dziecko w każdym roku szkolnym do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych
    Oświadczenie dotyczące zapewnienia warunków do kształcenia, które umożliwią realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia

Warto przypomnieć, że od 2014 roku istnieje możliwość przejścia na tryb edukacji domowej w dowolnym momencie roku szkolnego.

Wiele szkół na swoich stronach zamieszcza gotowe wzory dokumentów. Komplet dokumentów można znaleźć np: tutaj lub tutaj
Kto i kogo może uczyć w domu?

Jeśli jesteś rodzicem lub prawnym opiekunem i zastanawiasz się czy możesz uczyć swoje dziecko w domu, odpowiedź brzmi: tak. Nie musisz mieć ukończonych żadnych specjalistycznych kursów, studiów pedagogicznych, a nawet wyższych studiów. W trybie edukacji domowej dzieci mogą spełniać swój obowiązek szkolny od edukacji przedszkolnej, poprzez edukację wczesnoszkolną, szkołę podstawową, gimnazjalną oraz ponadgimnazjalną.Masz jakieś pytanie związane z kwestiami formalnymi i uzyskaniem zgody na edukację domową? Zadaj je w komentarzu!

*Jeżeli Twoje dziecko uczy się już w trybie edukacji domowej w szkole, która znajduje się poza województwem, w którym zamieszkuje, będzie mogło kontynuować naukę w tej placówce aż do zakończenia danego etapu kształcenia (a więc do końca szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej). Jeśli na rok szkolny 2017/2018, chcesz zapisać dziecko do szkoły, która znajduje się poza terenem województwa zamieszkania, możesz to zrobić do końca sierpnia 2017 roku.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:22 25-04-2019,   77%
Jeśli chodzi o ścisłość to w naszym mieście jest MOPR nie MOPS. Jedno dziecko pracuje, drugie też od wakacji podejmie pracę..więc nie musisz się martwić o moje dzieci. Najgorsze u ludzi piszących komentarze jest to, że uważają się za mocno inteligentnych i wszystko wiedzących...
odpowiedz   •   oceń :  
~tylko PIC, 14:52 25-04-2019,   34%
Co partia dała pracę? Oni nie potrzebują ludzi wykształconych, a mamusia zapisana do MOPR i cały dzień się udziela, gdy inni pracują. Nawet podpisać się nie umie pod swoimi wypocinami.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:03 25-04-2019,   -
Gnida czyli jajo wszy we włosach lub sierści żywiciela. lub człowiek niepozorny, podstępnie coś knujący, działający na czyjąś szkodę; szuja ...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:40 26-04-2019,   100%
@~Rodzic Niestety dzieci nie potrafia dzis słuchac, tylko komórki i komputery w głowie...
Rodzice chcą zeby kazde dziecko poszeło do liceum i na studia, kiedys  liceum to kończyło 6 - 7 osób z klasy, reszta "robiła" technika i zawodówki. Obecnie rodzice kazdego pchaja na korki i na studia, a dzieci wcale nie sa mądrzejsze od tych  przed laty. Powiedziałabym, ze nawet mniej ambitne i nieumiejace skupic uwagi....
odpowiedz   •   oceń :  
~Zzz, 13:00 25-04-2019,   46%
Zdolne dzieci nie chodzą na korepetycje
odpowiedz   •   oceń :  
~Stefan, 13:42 25-04-2019,   75%
@~Zzz To zależy kto je uczy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Math, 13:02 25-04-2019,   83%
To wchodzimy w oświadczenia majątkowe radnych, zobaczymy ile zarabia taki nauczyciel WF. I co my tu mamy:
2017r 62 228,14zl brutto co daje miesięcznie 5185,67zl
Jak na pracę nauczyciela WF(chyba że się mylę?) To uważam że to jest moim zdaniem bardzo za duża pensja, biorąc pod uwagę ferie, wakacje, etc.
Takie jest moje zdanie, nie wiem co o tym sądzicie? Bo z 4 tys to zarobi i hydraulika, i budowlaniec, i elektryk i kierowca tira, ale musi po 10 godzin dziennie pracować a często i w weekendy...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:23 25-04-2019,   23%
@~Math A kto wykształcił hydraulika, budowlańca, elektryka i kierowce?  sami się wykształcili?

Ci to dopiero zarabiają, a ile pracują?

http://www.eostroleka.pl/oswiadczenia-majatkowe-ile-w-zeszlym-roku-zarobil-posel-czartoryski-i-senator-mamatow,art66835.htmlodpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:24 25-04-2019,   80%
Napewno nie nauczyciel WF :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:31 25-04-2019,   15%
@~Math Mylisz się i przeproś, ponieważ takie zachowanie nie ładnie świadczy o tobie.  
odpowiedz   •   oceń :  
~:), 20:48 25-04-2019,   100%
@~Math Tak, bardzo za duża :P Myślałeś (myślałaś) kiedyś o posadzie polonisty czy przestraszyły Cię zarobki w branży?
odpowiedz   •   oceń :  
~B, 13:05 25-04-2019,   87%
Polityk mowi o tym ze ten strajk nie jest polityczny
odpowiedz   •   oceń :  
~Rodzic, 13:24 25-04-2019,   71%
Panie Zarzycki, jest pan żałosny ,  tak jak wszyscy strajkujący nauczycie. Wypięliście się na uczniów i czekacie na 1000 zł do podstawy. Wstyd. Wasza pazerność, obróci się przeciwko wam.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:29 25-04-2019,   17%
@~Rodzic A ty pracujesz za Bóg zapłać jełopie?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:30 25-04-2019,   59%
@~Rodzic Janusz to ty?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:04 25-04-2019,   80%
5185zl brutto za jest wg Ciebie Bóg zapłać dla nauczyciela WF?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:53 25-04-2019,   23%
Skąd Ci się wzięły takie bzdury? Sam na to wpadłeś? czy ktoś Ci to podsunął?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:18 25-04-2019,   73%
O których bzdurach mowa? Mógłbyś określić?
odpowiedz   •   oceń :  
~Lo, 13:30 25-04-2019,   69%
Brzydko panie zarzeckim. Bardzo brzydko!
odpowiedz   •   oceń :  
~Zulugula, 13:31 25-04-2019,   60%
Chory człowiek
odpowiedz   •   oceń :  
~Zaskoczona, 13:52 25-04-2019,   78%
Panie Zarzycki miałam pana za wzór...jednak po pańskiej wypowiedzi jestem panem rozczarowana,zostawił pan tylko nie smak do swojej osoby.
odpowiedz   •   oceń :  
~kolega n-l, 14:07 25-04-2019,   28%
Brawo Wojciech Zarzycki - PRAWDZIWY Nauczyciel !!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:27 25-04-2019,   67%
Nie każdego stać żeby tygodniami strajkowac.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:28 25-04-2019,   74%
Właśnie ogłosil Broniarz nie ma już strajku, brawo PIS. A Pan Nauczyciel WF niech walczy dalej :) PS czy te oświadczenie majątkowe które widnieje na stronie UM to faktycznie tak małe pieniądze? Czy potrzeba jeszcze kolejnego tysiąca?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:55 25-04-2019,   23%
PIS nic nie wskórał. Nauczyciele postawili ultimatum i czas do namysłu we wrześniu strajk zostanie wznowiony.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:44 25-04-2019,   72%
WĄTPIE ??????? >< CHYBA,ŻE PO DA PODWYŻKĘ ZE SWOICH SKŁADEK TO BĘDĄ BOGACI >< NAMAWIALI A TERAZ PO,,UCIEKALI
odpowiedz   •   oceń :  
~s, 15:16 25-04-2019,   79%
2017r 62 228,14zl brutto co daje miesięcznie 5185,67zl  nie wstyd ci zarzycki? Ile ci jeszcze dać 10 tys? Za mało?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:25 25-04-2019,   38%
Brawo, Panie Przewodniczący
odpowiedz   •   oceń :  
~Magda, 15:27 25-04-2019,   40%
Pozdrawiam Pana Panie Zarzycki ,tak trzymać .
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:28 25-04-2019,   24%
Niestety, ale ciemnym narodem łatwiej manipulować, brawo nauczyciele
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:28 25-04-2019,   24%
.

Cymbały, które tu komentują porównują nauczyciela do hydraulika... no, przecież mają takie same żołądki...

Lekarz i prawnik tak samo! Toż to kόrwa, PRL!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:04 25-04-2019,   100%
a który lekarz wymieni mi piec c.o.?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:32 25-04-2019,   69%
I co Panie radny???
Przegrana.
Zawieszenie strajku bo się okazało że nie zablokujcie egzaminów, matur itd.

Solidarność wszystko wywalczyła.
ZNP - związek najemników politycznych
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:46 25-04-2019,   71%
Za takie pieniądze to niech Pan Zarzycki pracuje w mieście,  a ja z uczniami pogram w piłkę .Zatrudniać od września na KONTRAKTY ile każdy nauczyciel godzin wypracuje tyle zarobi, opłaci ZUS i US. Jaka praca taka płaca.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:35 25-04-2019,   80%
BRONIARZ DO BRON >< NAUCZYCIELE DO SZKÓŁ >< UCZNIOWIE DO NAUKI,
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:12 25-04-2019,   17%
A PIS DZIELCY GDZIE?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:49 25-04-2019,   50%
to Twoi rodzice jeszcze żyją?!
odpowiedz   •   oceń :  
~Nie popieram, 19:29 25-04-2019,   77%
Nauczyciele wogóle nie hejtują? Prawda? A te teksty o nieukach, baranach, patologii. Tylko oni przecież mają studia wyższe i podyplomówki. Reszta kto nie zgadza się z ich strajkiem to ciemnogród. Widział ktoś kiedyś nieroszczeniowego nauczyciela?
odpowiedz   •   oceń :  
~gość, 20:48 25-04-2019,   15%
@~Nie popieram Widział.
odpowiedz   •   oceń :  
~Inx, 20:23 25-04-2019,   34%
Widzę, że ADHD dalej go trzyma.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:37 25-04-2019,   47%
Gada jak kelner z mikolajek
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:52 25-04-2019,   65%
Panie Zarzycki ten uśmiech to nie na miejscu "Dziś jesteś ty, jutro Ja"
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:42 25-04-2019,   63%
Zawsze zastanawialem sie kiedy i kto moze znalesc wolny czas by wystartowac w IRONMAN .... Już wiem xD
odpowiedz   •   oceń :  
~SZ, 13:38 26-04-2019,   50%
no panie  Zazycki tak pan jest zmeczony ta praca w szkole  ze LAPIE PAN WSZYSTKIE FUCHY GDZIE SIE DA  BO LUDZIE KTORZY PRACUJA PO 8 SIEM GODZIN CIEZKO TO JUZ CHOCIAZ BY CHCIELI ISC NA DODATKOWE TO NIE MAJA SILY NIECHA PAN POROWNA PRACE DO PANA PRACY I O WIELE NIZSZE ZAROBKI  WTEDY PAN ZROZUMIE CO TO JEST CIEZKA PRACA NP NA BUDOWIE  MROZ GORACO W KAZDA POGODE  JAK BY PAN TAKIEJ PRACY SPROBOWAL MOZE BY PAN TAK SIE NIE USMIECHAL
odpowiedz   •   oceń :  
~Kkw, 14:23 26-04-2019,   25%
Bełkocze jak kelner z KISS-u.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
18  19  20  21  22  23  24
25  26  27  28  29  30  31