eOstroleka.pl
Polska,

Wacław Karolak: "Jaki offset jest najcenniejszy dla Ostrołęki" ?

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

W Ostrowie Wlkp. przy ul. Poznańskiej powstaje galeria handlowa Muszkieterów o wartości ok. 100 mln. Inwestorami są lokalni przedsiębiorcy. Na pytanie o offset dla miasta tak odpowiedzieli:
Najlepszym offsetem dla Ostrowa jesteśmy my sami. Od lat tu mieszkamy i tu inwestujemy, dając pracę i płacąc podatki i, co więcej, nie zamierzamy stąd nigdzie się wynosić. Mamy zasadę, że raz kupiona ziemia zostaje w posiadaniu grupy Muszkieterów, więc na pewno nie budujemy obiektu na sprzedaż, tylko chcemy tu dobrze prowadzić handel, z korzyścią dla ostrowian.

Z kolei Prezydent Nowego Sącza tak odpowiada na zarzut, że inwestorzy nowo budowanej Galerii w tym mieście wyłożyli tylko 400 tys. złotych na remont ulicy Modrzejewskiej przy Galerii: To są zadania samorządu /chodzi o budowę dróg-przyp./. Nie ma czegoś takiego jak pewnego rodzaju umowa offsetowa. Jeśli ktoś podnosi publicznie ten temat i wytyka, że to inwestor powinien budować nam drogi, to analogicznie trzeba sobie postawić pytanie: czy to może siostry z klasztoru powinny remontować ul. Królowej Jadwigi a mieszkańcy ul. Lwowską, to absurd – oburza się prezydent.

Powiedziane dobitnie i celnie. W pełni zgadzam się z tymi opiniami przedsiębiorców i przedstawicieli samorządu. Przedsiębiorcy i firmy zatrudniają pracowników, płacą podatki, z których tworzy się między innymi budżet Ostrołęki. Najwięcej płacą te firmy, które mają siedzibę w Ostrołęce gdyż budżet miasta oprócz podatku od nieruchomości i udziału w podatku PIT ma także przychód/udział/ w podatku dochodowym CIT. To przedsiębiorcy najwięcej ryzykują prowadząc działalność gospodarczą - powstają, upadają i znów powstają - bo taki jest wymagający rynek. TO ONI SĄ NAJLEPSZYM OFFSETEM DLA OSTROŁĘKI Niektórzy otrzymują dotacje z Unii Europejskiej. Są to kwoty od kilkudziesięciu tysięcy do milionów złotych. Jest to rodzaj offsetu – państwo daje pieniądze, w zamian przedsiębiorstwo musi zatrudnić ludzi i rozszerzyć lub unowocześnić działalność. To rodzaj interwencjonizmu państwowego opisanego prawem. Wydawałoby się, że jest to jasne dla ogółu obywateli i nie potrzeba o tym się rozpisywać. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Dla Tygodnika Ostrołęckiego nie jest to jednak oczywiste. Redaktorzy TO forsują ideę wprost rewolucyjną: to przedsiębiorcy powinni dawać offset gminie/państwu/ a nie odwrotnie. Do takiego wniosku można dojść czytając serię artykułów w w/w tygodniku na temat offsetu Galerii Bursztynowej dla Ostrołęki. Według TO, kwota przeznaczona przez Galerię na rozbudowę komunikacyjną jest zbyt niska i… Gazeta robi z tego aferę. Jednocześnie podawane są z,, sufitu”, niby utracone korzyści miasta. W taki oto sposób nasz lokalny tygodnik pomaga lokalnym przedsiębiorcom naruszając ich wizerunek.

W Ostrołęce i okolicach dziesiątki przedsiębiorców i firm otrzymało pomoc od państwa lub gmin chociażby w strefie gospodarczej Białe Kruki, w ostrołęckiej podstrefie ekonomicznej czy w formie bezpośrednich dotacji. Pojawia się pytanie: CZY TYGODNIK OSTROŁĘCKI UWAŻA, ŻE TE OFFSETY(MOŻNA TO TAK NAZWAĆ) SĄ NIESŁUSZNE?A MOŻE WEDLUG REDAKTORÓW WSZYSTKIE TE FIRMY POWINNY DAWAĆ OFFSET SAMORZĄDOM A NIE UZYSKIWAĆ OD NICH POMOC? Gdyby jakiś inwestor z zewnątrz pragnący zainwestować w naszym mieście czytał tylko wydumane "ekspertyzy" i "afery" Tygodnika Ostrołęckiego to myślę, że nie pojawiłby się w Ostrołęce i okolicach. Na szczęście są jeszcze inne media.

Wacław Karolak
Przewodniczący Stowarzyszenia przedsiębiorców Ostrołęckie Forum Gospodarcze

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×