eOstroleka.pl
Polska,

Warszawa: Nie dla pomnika Czterech Śpiących

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA
Warszawa: Po raz kolejny przedstawiciele Forum Młodych PiS, samorządowcy oraz mieszkańcy miasta protestowali przeciwko przywróceniu na Pradze pomnika Braterstwa Broni (znanego jako pomnik Czterech Śpiących) upamiętniającego sowieckich żołnierzy.

Michał Prószyński, szef warszawskiego FM PiS, zauważył, że Platforma Obywatelska bardzo dba o sowieckie symbole w Warszawie. - Polityka historyczna Platformy Obywatelskiej zmierza ku coraz gorszemu czego innym przykładem jest składanie kwiatów przez urzędników miejskich pod pomnikiem Zygmunta Berlinga - mówił Prószyński. - Jest to niestety bardzo symptomatyczne, że władze Warszawy promują takie monumenty. My się na to nie zgadzamy - dodał.

Hubert Kossowski, dokumentalista historii Pragi i członek Światowego Związku żołnierzy Armii Krajowej, zaznaczył, że już w samej nazwie pomnika jest fałsz historyczny. - Nie było braterstwa na Pradze, na której ginęły tysiące żołnierzy podziemnego państwa polskiego - powiedział Kossowski. Dodał, że w sprawie pomnika zostały podjęte „bardzo obiecujące rozmowy z prof. Andrzejem Kunertem, sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, i jest znaczne zbliżenie stanowisk w tej sprawie”.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w Radzie Warszawy, która, jak mówi radny PiS Paweł Lisiecki, „próbuje zamieść sprawę pod dywan”. Tymczasem mieszkańcy budynku, obok którego ma stanąć pomnik, sprzeciwiają się temu i wystąpili na drogę prawną. Zdaniem Lisieckiego pomnik powinien trafić, wraz z innymi komunistycznymi reliktami, do muzeum w Kozłówce, zaś plac przy Dworcu Wileńskim powinien zostać oddany do dyspozycji mieszkańców Pragi.

Przedstawiciele PiS zaapelowali do władz Warszawy o „przeprowadzenie konsultacji społecznych z zainteresowanymi mieszkańcami, wsłuchania się w głos Prażan oraz niestawianie pomników symbolizujących komunistyczne zbrodnie w Polsce”.


[źródło: mypis.pl]
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×