eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Warsztaty etnograficzne „Ginące zawody” w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5983

Wystartowała XIX edycja warsztatów etnograficznych „Ginące zawody” w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Głównym tematem tegorocznej imprezy jest ciesielstwo i architektura drewniana. Hasłem przewodnim jest „Mistrz i Uczeń”.

Warsztaty „Ginące Zawody” w Kadzidle to wspaniała inicjatywa, która przeciwdziała zapomnieniu o tradycjach naszego regionu. Rynek rękodzieła nie tylko w naszym powiecie kwitnie, a zainteresowanie na tego typu produkty wciąż wzrasta. Dzięki temu rozwija się też turystyka i możliwość rozszerzenia zainteresowań nie tylko wśród dzieci i młodzieży ale również osób dorosłych, którzy chętnie pogłębiają swoją wiedzę na temat regionu, który zamieszkują.  

Impreza ta skierowana jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Twórcy ludowi przez trzy dni zaprezentują uczestnikom obyczaje i twórczość ludową mieszkańców Kurpiowszczyzny, tj. rękodzieło i rzemiosło. W Zagrodzie Kurpiowskiej możemy podziwiać m.in. plastykę obrzędową i zdobniczą, plecionkarstwo, koronkarstwo, obróbki bursztynu, garncarstwo, tkactwo, bartnictwo, obróbkę lnu, hafciarstwo,  tworzenia wycinanek, pisanek i kierców, kwiatów, przygotowania potraw i wypieków regionalnych a także tańce gadkę i śpiew. Dzięki ogromnemu przywiązaniu do tradycji kurpiowskiej dziedziny te przetrwały do dziś. Jak podają statystyki – pierwsza edycja warsztatów odbyła się w 2001 roku pod kierunkiem pomysłodawczyni Czesławy Kaczyńskie, która przyciągnęła 1200 osób, głównie dzieci ze szkół, dorosłych i rodzin z powiatu ostrołęckiego. Dziś Czesława Kaczyńska podziękowała darczyńcom, sponsorom oraz przybyłym gościom. Warsztaty rozpoczęła pięknym śpiewem jedna z twórczyń ludowych Apolonia Nowak.

Na uczestników imprezy czekają również przepyszne wyroby, wykonywane w Chacie Kurpiowskiej (fafernuchy), ręcznie robione wycinanki. Istnieje możliwość wykonania samodzielnie takiej pracy tj. robienia kwiatów z bibuły, hafciarstwa, sztuki kowalstwa, plecenia koszyczków, składania modelu Domku Kurpiowskiego i innych przecudnych ręcznych dzieł ludowych. W zaciszu za Chatą Kurpiowską można było zaobserwować stawianie kurnika z bali drewnianych. Panowie chętnie tłumaczyli jak kiedyś stawiano chaty i inne pomieszczenia gospodarcze, jak wykańczano dachy itp.

Twórcy ludowi bardzo chętnie dzielą się z uczestnikami swoimi pracami, pokazują jak wykonać dzieło samodzielnie. Posiadali zaplecze materiałowe do pracy dla uczestników warsztatu. Pomagali i opowiadali o życiu, zwyczajach i tradycjach na Kurpiach. Przy każdym stoisku artysty ludowego można było zaobserwować zainteresowanie i chęć próby stworzenia czegoś osobiście.  Frekwencja dopisała. Nie tylko dzieci ale i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie. Grupy zorganizowane miały okazję potańczyć tańce Kurpiowskie na scenie gdzie, przygrywał Zespół Kurpiowski.
Dodatkowo dla dzieci przygotowano gry i zabawy.

Zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe na poznawanie i zagłębienie się w życie Kurpiów aby choć na chwilę przenieść się do świata gdzie żyli nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie.

Warsztaty odbywają się w dniach 5.06.2019r. -7.06.2019 r. w godzinach 8.00- 15.00. Wstęp do Zagrody Kurpiowskiej (Trasa Mazurska 1 b) nie tylko dla grup zorganizowanych ale również dla osób indywidualnych, które chciałyby podziwiać wydarzenie wynosi 3 zł. Rezerwację biletów można dokonać po numerem telefonu: (29) 761-82-00.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×