zdjecie 4084
zdjecie 4084
zdjecie 4084
2021-07-08T13:51:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Warsztaty rzeźbiarskie na Kurpiach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Warsztaty rzeźbiarskie na Kurpiach, fot. Urząd Gminy ŁyseWarsztaty rzeźbiarskie na Kurpiach, fot. Urząd Gminy Łyse
REKLAMA
8
1
2

W gospodarstwie agroturystycznym Józefa Bacławskiego przeprowadzone zostały warsztaty rzeźbiarskie o tematyce kurpiowskiej sztuki ludowej. Realizatorem "Warsztatów rzeźbiarskich na Kurpiach" było Kurpiowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Łysych.

Warsztaty przeprowadził najbardziej rozpoznawany twórca ludowy w dziedzinie rzeźbiarstwa na Kurpiach – Pan Józef Bacławski (określany również mianem Kurpiowskiego Wita Stwosza). Pod jego okiem trzech równie uzdolnionych twórców ludowych zgłębiało tajniki rzeźbiarstwa według miejscowych wzorów. Warsztaty rzeźbiarskie miały charakter otwarty. Każda zainteresowana osoba, po wcześniejszym zgłoszeniu, mogła przyglądać się pracy twórców  oraz spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie.

Wybór Pana Józefa jako osoby prowadzącej warsztaty nie był przypadkowy. Pan Józef jest bardzo skromnym człowiekiem, ale konsekwentnie idzie własną drogą. Potrafi też docenić innych, dostrzegając w nich partnerów, a nie konkurentów, co jest miarą jego wielkości nie tylko jako artysty, ale i człowieka. Jego dzieła przypominają dostojne rzeźby z kurpiowskich kościołów – to niedościgła inspiracja wielu ludowych twórców, w przypadku rzeźb Bacławskiego sięgająca jednak wzorcowego ideału. Specjalizuje się w rzeźbie sakralnej (pełnoplastycznej oraz płaskorzeźbie), ale nie stroni też od tematów świeckich mających oparcie w miejscowej tradycji. Na ziemi kurpiowskiej w niejednym miejscu natrafić można na jego prace. Najczęściej wykonuje postacie kurpia i kurpianki, starców, bartników wspinających się na drzewo bartne oraz popularne w regionie sowy. Wykonuje małe i duże formy (sięgające niekiedy 3 metrów), a niektóre z rzeźb pokrywa polichromią.  Jedna z jego większych realizacji to droga krzyżowa przy kościele w Łysych. Poza rzeźbiarstwem, które jest głównym sposobem na życie, Józef Bacławski wraz z żoną Małgorzatą prowadzi własne gospodarstwo rolne i gospodarstwo agroturystyczne. Na cele projektu Pan Józef udostępnił własny warsztat, gdzie na co dzień tworzy niezwykłe dzieła.

Warsztaty rzeźbiarskie na Kurpiach odbyły się w dniach 21-25 czerwca 2021 r.

REKLAMA
zdjecie 4084
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×