2012-06-24T17:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wesele Kurpiowskie 2012: „Właśnie spełnia się nasze marzenie” [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Powiat ostrołęcki: Sylwia Giers i Mateusz Gadomski to główni bohaterowie odbywającego się w Kadzidle Wesela Kurpiowskiego. Młoda para w obecności kilkutysięcznej widowni powiedziała sobie sakramentalne tak w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha. Mszę celebrował biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

- Właśnie teraz spełnia się nasze marzenie - powiedzieli nam tuż bo sakramencie młodzi państwo Gadomscy. - Taki tradycyjny kurpiowski ślub to dla nas naturalna kolej rzeczy, oboje jesteśmy związani z zespołem Kurpianka, to w zespole się poznaliśmy, przy zespole się zaręczyliśmy i nie wyobrażaliśmy sobie innego wesela.

Wesele Kurpiowskie to część Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego który od czterech lat połączony jest ze Światowym Zjazdem Kurpiów. Impreza co roku przyciąga do Kadzidła ludowe zespoły z całego świata. Także i w tym roku na scenie zaprezentowały się grupy z Turcji, Bułgarii, Zakopanego czy Poznania.

- Od kilku lat Wesele Kurpiowskie to prawdziwa ceremonia zaślubin. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy mszę odprawi biskup łomżyński. Jest to dla nas prawdziwy zaszczyt - mówi Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło.

Uroczystości rozpoczęły się od widowiska weselnego zaprezentowanego przez zespół Kurpianka. Zobaczyliśmy w nim tradycyjne kurpiowskie zabawy weselne. Następnie młodzi udali się do kościoła, gdzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski udzielił im sakramentu małżeństwa. Po mszy w asyście świadków weselnych i kilku tysięcy gości przeszli pod scenę przy Gminnym Domu Kultury gdzie odbyła się oficjalna część wesela.

Przywitanie przez rodziców tradycyjnym chlebem solą, gromkie sto lat i życzenia od gości oraz zabawa przy ludowej muzyce zespołu Kurpianka - tak wyglądała dalsza część przedstawienia weselnego. Młodej parze życzenia składali m.in. europoseł Jarosław Kalinowski, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

- Kurpiowszczyzna wyróżnia się na tle innych regionów. Tu te tradycje są żywe, jakby nigdy nie zginęły, są nadal kultywowane - mówił Jarosław Kalinowski.

IV światowy Zjazd Kurpiów, którego częścią było Wesele Kurpiowskie, był także okazją do wręczenia statuetki Nepomuków wraz z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. Otrzymali je Maria Przytocka, Leszek Czyż oraz śp. Kazimierz Sulewski.

Po części oficjalnej młoda para udała się na swoje prawdziwe wesele. Czego chcieliby sobie życzyć państwo młodzi na nowej drodze życia? - Szczęścia, zdrowia i w każdym kątku po dzieciątku - zdradziła nam Sylwia Gadomska.

A my życzymy państwu młodym spełnienia wszystkich marzeń...

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2