2020-01-23T09:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wicepremier odpowiada na interpelacje posłów: Ostrołęka C bez "planu B"

REKLAMA
zdjecie 4038
REKLAMA
zdjecie 4038
3
2
26
Wicepremier Jacek Sasin odpowiedział na kolejne poselskie interpelacje dotyczące elektrowni Ostrołęka C. Dowiadujemy się m.in. tego, że na razie rząd nie rozważa zmiany paliwa zasilającego elektrownię z węgla na gaz ziemny. Trwa budowa bloku energetycznego o mocy ok. 1000 MW. 
 
- Projekt budowy nowego źródła wytwórczego w północno-wschodniej Polsce - bloku energetycznego o mocy ok. 1000 MW w Ostrołęce (Ostrołęka C) jest prowadzony przez spółkę Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Ta spółka, jej akcjonariusze oraz sponsorzy projektu tj. ENERGA SA oraz ENEA SA są podmiotami które decydują o realizacji tego przedsięwzięcia. Niemniej należy również wyjaśnić, że projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. wskazuje, że nowy blok o mocy 1000MW w Ostrołęce jest istotny dla uzupełnienia bilansu mocy w związku z koniecznością odstawień starych wyeksploatowanych jednostek. Ponadto z uwagi, iż większość mocy wytwórczych zlokalizowana jest na południu kraju budowa stabilnego dużego źródła wytwórczego w północno-wschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tego regionu oraz ekonomiki dostaw energii. Instalacja będzie spełniać wszystkie wymagane normy emisji w odniesieniu do dużych instalacji spalania (LCP), a także normy emisyjne zawarte w najnowszych dyrektywach Unii Europejskiej, które nakładają wymogi stosowania najlepszych dostępnych technik (tzw. BAT) w zakresie ochrony środowiska - odpowiedział poseł Agnieszce Pomaskiej z Koalicji Obywatelskiej wicepremier Jacek Sasin.
 
Minister aktywów państwowych zapewnił również, że nowy blok w Ostrołęce będzie zaprojektowany w nowoczesnej technologii.
 
- Blok energetyczny zaprojektowany będzie w technologii nadkrytycznej i osiągnie jedną z najwyższych wśród elektrowni parowych w Polsce sprawność - na poziomie 46%, przy światowej średniej wynoszącej 33%. Zwiększenie sprawności elektrowni oznacza znaczącą redukcję emisji, w tym CO2 - dodał.
 
Interpelację w sprawie elektrowni Ostrołęka C złożyli także posłowie Konfederacji. Pytali oni m.in. czy rozważany jest plan B, czyli zmiana technologii elektrowni z węglowej na gazową?
 
- Aktualnie nie jest opracowywany plan alternatywny, w którym nastąpiłaby zmiana paliwa zasilającego Elektrownię Ostrołęka C z węgla kamiennego na gaz ziemny. Wszystkie decyzje i pozwolenia administracyjne, na podstawie których jest realizowany projekt Ostrołęka C zostały wydane dla bloku klasy 1000 MW opalanego węglem kamiennym - odpisał wicepremier Sasin.
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
Dzisiaj:
Wydarzenia
×