2016-07-12T17:51:16+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Większa jawność procesu karnego – ustawa podpisana przez Prezydenta

REKLAMA
REKLAMA
5
7
1
Najlepszy komentarz
~fan , 21:05 12-07-2016,   -
sędziowie wychodzą w połowie dnia z hukiem a potem narzekają za nie maja czasu na uzasadnienie - choć może i mają rację - praca nie powinna być  ciężką. Ciekawe czy PIS i Prezydent zrobią porządek z tą kastą
odpowiedz   •   oceń :  
Zwiększenie transparentności procesów karnych – to główny cel podpisanej 11 lipca 2016 r. przez Prezydenta RP ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nowymi przepisami prokurator będzie mógł zgłaszać wiążący sprzeciw wobec wyłączenia jawności rozprawy. Do tej pory sąd mógł – choć nie musiał – wedle swego uznania wyłączyć jawność rozprawy z urzędu lub na wniosek strony. Po wejściu w życie ustawy (po 14 dniach od jej ogłoszenia) prokurator będzie uprawniony poprzez wniesienie sprzeciwu przeciwdziałać bezzasadnemu wyłączeniu konstytucyjnej zasady jawności rozprawy.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą przedstawiciele mediów będą mogli rejestrować każdą jawną rozprawę. Dotychczas sąd mógł na to zezwolić, teraz nie będzie to zależało od oceny przez ten organ celowości takiej rejestracji. – Nie bójmy się mediów, nie bójmy się jawności rozpraw; państwo powinno umożliwiać kontrolę trzeciej władzy – mówi Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – Jestem przekonany, ze więcej jawności będzie zaletą i rzuci wiele światła na dyskusyjne i nie zawsze zrozumiałe decyzje wymiaru sprawiedliwości – dodaje.

Nowe przepisy poszerzają również możliwość przystępowania organizacji pozarządowych do procesów (w statucie muszą mieć określony cel związany z przedmiotem sporu między stronami). Przed zmianami sąd dopuszczał organizację do udziału w postępowaniu, jeśli przemawiał za tym interes wymiaru sprawiedliwości. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów sąd będzie musiał dopuścić taką organizację, jeśli zgodzi się na to któraś ze stron, nawet gdy druga się sprzeciwia. Strony będą mogły cofnąć wyrażoną zgodę. Sąd – niezależnie od stanowiska stron będzie mógł dopuścić przedstawiciela danej organizacji, gdyby uznał, że leży to w interesie wymiaru sprawiedliwości.

Podpisana dzisiaj ustawa wprowadza także modyfikacje dotyczące trybu uchylania tajemnicy lekarskiej. Dysponentem tej tajemnicy po śmierci pacjenta powinny być osoby mu najbliższe. Zgodnie z tymi przepisami będą mogły skutecznie zwolnić lekarza z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej w interesie zmarłego pacjenta. Umożliwi to poznanie całokształtu okoliczności związanych z jego stanem zdrowia i może poprzedzać decyzję o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~fan , 21:05 12-07-2016,   -
sędziowie wychodzą w połowie dnia z hukiem a potem narzekają za nie maja czasu na uzasadnienie - choć może i mają rację - praca nie powinna być  ciężką. Ciekawe czy PIS i Prezydent zrobią porządek z tą kastą
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1