eOstroleka.pl
Region,

Wiele osób wciąż bez prądu. Trwają naprawy [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
fot. Grupa PGEfot. Grupa PGE
REKLAMA

Wciąż wiele osób pozostaje bez prądu po ostatnich wichurach. Energetycy pracują, by przywrócić dostawy prądu, ale zaznaczają, że nie wszystko da się zrobić od razu. Najpierw przewidziano pilne naprawy. 

W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja występuje w Oddziale Warszawa, gdzie aktualnie wyłączonych jest ok. 120 stacji transformatorowych, a skutki działania żywiołu odczuwa ok. 4 tys. odbiorców. 

Na terenie Rejonu Energetycznego Ostrołęka utrudnienia występują w następujących gminach: Baranowo, Chorzele,  Czarnia, Czerwin, Czerwonka, Goworowo, Jednorożec, Kadzidło, Krasnosielc, Krzynowłoga Mała, Lelis, Maków Mazowiecki, Młynarze, Myszyniec, Olszewo-Borki, Ostrołęka, Płoniawy-Bramura, Przasnysz, Rozogi, Różan, Rzekuń, Rzewnie, Rzewnie, Sypniewo, Szelków, Troszyn, Zbójna.

- Mimo zaangażowania nie tylko wszystkich własnych służb technicznych, ale także wielu firm zewnętrznych, nie da się przyspieszyć procesu usuwania awarii - informuje PGE Dystrybucja, dodając:

Najpierw trzeba lokalizować miejsca uszkodzenia linii i zabezpieczać zerwane przewody. Kolejnym etapem jest usunięcie awarii w hierarchicznej kolejności na liniach wysokich napięć, średnich, a następnie niskich napięć, po którym dopiero następuje sukcesywne przywracanie zasilania u indywidualnych odbiorców. Jeśli nikt nie pojawia się przy domu Klienta, nie oznacza to, że nic nie robimy. Linie przesyłowe, którymi dostarczany jest prąd, mają wiele kilometrów długości. Prace wykonywane są na odcinkach o znacznej długości, w warunkach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego, przy stosowaniu wymaganych przepisami metod bezpiecznego ich wykonania.

Krótkoi mowiąc - w pierwszej kolejności eliminowane są uszkodzenia, które stwarzają zagrożenie: złamane słupy, zerwane przewody itd. Dopiero później będzie można zająć się innymi usterkami.

Jak wygląda naprawa?

 - Naprawa urządzeń energetycznych wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów i procedur, co sprawia, że cały proces przygotowania do robót w terenie oraz wykonania samej naprawy jest bardzo złożony i stwarza problemy nie tylko naszym Klientom, którzy niecierpliwie oczekują na przywrócenie zasilania, ale także naszym pracownikom. Nie wolno jednak zapomnieć, że organizacja bezpiecznego wykonywania pracy wymaga od elektromonterów m.in. właściwego zabezpieczenia miejsca awarii, wyłączenia linii i jej uziemienia. Te czynności nie mogą być wykonywane w stresie i pośpiechu, bowiem zależy od nich życie i zdrowie pracowników, a także osób postronnych - czytamy w komunikacie PGE Dystrybucja.

Pomimo całorocznych starań i nakładów ponoszonych na remonty i modernizację sieci, nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania przerw w dostawie energii, zwłaszcza przerw wynikających z działania sił natury. - Jak pokazują liczne przykłady, kraje dużo bogatsze i w teorii dysponujące lepszą infrastrukturą, doświadczają podobnych problemów. Podejmowane przez energetyków działania mają na celu uzyskanie coraz większej niezawodności pracy sieci i pewności zasilania, lecz całkowite wyeliminowanie przerw w dostawie energii elektrycznej, zarówno planowych jak i awaryjnych, jest niemożliwe - dodają specjaliści.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×