zdjecie 3243
zdjecie 3243
2021-03-23T18:03:06+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo, KORONAWIRUS

Wielki Tydzień po raz drugi pod znakiem dużych zmian

REKLAMA
REKLAMA
3
2
0

W drugim Wielkim Tygodniu podczas pandemii papież Franciszek przywróci mszę Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, ale to nie on odprawi mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne. Droga Krzyżowa odbędzie się, jak przed rokiem, na placu Św. Piotra.

 Wszystkie watykańskie uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy odbędą się w reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby osób, zgodnie z przepisami lockdownu, który będzie obowiązywał także w Rzymie do 6 kwietnia.

 Według informacji przekazanych we wtorek dziennikarzom przez biuro prasowe Watykanu papież odprawi w bazylice Świętego Piotra mszę w Niedzielę Palmową 28 marca. Drugi rok z rzędu liturgia ta, której towarzyszy procesja z gałązkami oliwnymi, nie odbędzie się na placu przed bazyliką watykańską.

 W Wielki Czwartek rano papież przewodniczyć będzie mszy Krzyżma Świętego w bazylice Św. Piotra. Mszę tę odwołano w pierwszym roku pandemii.

 Po południu tego dnia, także w Watykanie, mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć będzie nie papież, ale dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po raz pierwszy Franciszek nie odprawi tej mszy. Przyczyny tej zmiany i nieobecności papieża nie są jeszcze znane. Do wybuchu pandemii od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawiał zawsze tę mszę poza Watykanem; w więzieniach, klinikach, ośrodku dla uchodźców.

 W Wielki Piątek w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem Franciszka. Miejscem wieczornej Drogi Krzyżowej, podobnie jak w pierwszym roku pandemii będzie znów plac przed bazyliką w Watykanie, a nie jak dotąd zawsze Koloseum. Przewidziano udział niewielkiej liczby wiernych.

 Papież powierzył zadanie napisania rozważań do Via Crucis grupie skautów z katolickiego związku Agesci z miejscowości Foligno w Umbrii oraz z rzymskiej parafii pod wezwaniem Świętych Męczenników z Ugandy. Rozważaniom przy kolejnych stacjach będą towarzyszyć rysunki dzieci z domów opieki.

 W Wielką Sobotę wieczorem w bazylice Świętego Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się ona wcześniej niż zwykle, czyli o 19.30 i potrwa do 21.30. Zmiana ta wynika z obowiązywania godziny policyjnej we Włoszech od 22.00.

 W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Franciszek będzie przewodniczyć mszy w bazylice, po niej w południe wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

 W drugi dzień Świąt odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a więc bez udziału wiernych na placu.

 

Źródło: eOstroleka.pl/PAP
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×