2015-04-20T21:35:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie za nami [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Kupowano dużo i konkretnie. Miłośnicy przydomowych sadów i ogrodów wybierali wśród bogatego asortymentu szkółkarskiego ozdobnego i owocowego. Miody i podlaskie specjały cieszyły podniebienia smakoszy z całego województwa. Z powodzeniem zadebiutowały Targi Motoryzacyjne i Podlaski Czempionat Ogierów Kryjących. Swoją ofertę zaprezentowało prawie 180 wystawców. Mimo nie sprzyjającej aury przez dwa dni Szepietowo odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających.
Targi po raz dziewiętnasty zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji m.in.: wystawy, pokazy, konkursy i bogatą ofertę wystawienniczą.

Targi Ogrodnicze
Kupujący byli konkretni i wymagający, szukali „perełek” ogrodniczych, których w Szepietowie z pewnością nie zabrakło. Wiosenne Targi Ogrodnicze to największa tego typu impreza w województwie podlaskim.
Chętnie kupowano byliny, zarówno te tradycyjne: prymulki, sasanki, rozchodniki, czy rojniki, jak i nowe, oryginalne odmiany tj. ciemiężyca czarna - roślina przeznaczona na stanowiska zacienione.
Co raz większą popularnością cieszą się zioła. Kupujący szukali nowości – mówi Maria Kowieska ze szkółki „Byliny z Babcinego Ogródka” z okolic Piaseczna, wybierali curry, ziele oliwne o smaku oliwki, które idealnie pasuje do sałatek i kanapek. Pani Maria poleca również lipię cytrynową i ziele Azteków zamiast cukru, wystarczy jeden listek dodany do herbaty, trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina ciepłolubna. Często kupowano mięty smakowe: truskawkowe, pomarańczowe, pieprzowe, szczególnie chwalono cytrynowe.

zdjecie 300
Wśród materiału owocowego niezmiennie od kilku lat królują stare odmiany jabłoni tj. szara i złota reneta, kosztela, papierówka, czy malinówka - mówi Robert Morzy, szkółkarz z Siemiatycz. Czyli wszystko to co pamiętamy z ogródków naszych babć i dziadków - dodaje wystawca. Z pośród grusz wybierano odmianę klaps i późniejszą, idealną do przechowania  -lukasówkę.
Tradycyjnie nagrodzono najlepszych wystawców. W kategorii „Najatrakcyjniejsze stoisko” nagrodę przyznano Marcinowi Dąbrowskim z pod Olsztyna. Szkółka oferuje bardzo szeroki asortyment bylin. Umiejętnie wyeksponowane nasadzenia stworzyły kompozycję kolorystyczną, przyciągającą wzrok zwiedzających. Zdobywcy "Hitu targów" to Maria i Jan Kowiescy z miejscowości Stara Iwiczna koło Piaseczna, właściciele szkółki „Byliny z Babcinego Ogródka”. Wystawcy zaoferowali szeroką ofertę ziół do domowego ogrodu. Nagrodę „Najbogatsza oferta” przyznano firmie ogrodniczej FLORIDA z Wysokiego Mazowieckiego. Wystawca Sławomir Porowski zaoferował szeroką gamę nasadzeń liściastych, iglastych, formowanych, szczepionych, o ozdobnych kwiatach i liściach.

Nie tylko do ogrodu
Na szepietowskich targach furorę robiły nie tylko rośliny, ale również regionalne przysmaki. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w chleb na zakwasie, swojską wędlinę, ser koryciński, a także oscypki. Na deser były mrowiska i sękacze, a do popicia kwas chlebowy, podpiwek i domowe nalewki.
Hitem wśród produktów pszczelich została pierzga w miodzie akacjowym. Przywiózł ją Sławomir Semeniuk właściciel Gospodarstwa Pasiecznego „Złota Pszczoła” z miejscowości Rozwadówka Folwark. Jest to pyłek kwiatowy wzbogacony naturalnie przez pszczoły. Produkt doceniono za nieocenione właściwości lecznicze.

Targi motoryzacyjne
Targi AGRO-MOTO przyciągnęły do Szepietowa kilkunastu wystawców z branży motoryzacyjnej. Zaprezentowano najnowsze modele topowych producentów. Można było obejrzeć wyposażenie aut, sprawdzić ich funkcjonalność i wybrać się na jazdę próbną.
- Największą popularnością cieszyły się samochody terenowe, segment suv. Klienci oglądali samochody wyższe, rodzinne z napędem na cztery koła – zdradził Paweł Zając z firmy Auto-Breczko z Białegostoku.
Spore zainteresowanie wzbudziły również skutery i motory firmy Romet, prezentowane na stoisku Oscar z Ostrołęki. Po wejściu ustawy, która dopuszcza kierowców, z prawem jazdy kat. B, do prowadzenia motocykli o maksymalnej pojemności 125 cm, zyskaliśmy wielu nowych klientów – zauważa wystawca.
Jako ciekawostkę podamy, że najdroższy samochód prezentowany na targach wart był 477 tyś. zł. to BMW X6.

Czempionat Ogierów Kryjących
Podlaski Czempionat Ogierów Kryjących cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród hodowców ale i odwiedzających targi. Zaprezentowano 32 ogiery w trzech grupach rasowych.
Czempionaty zdobyli:
Jerzy Giedrojć z Czerwonki za ogiera IKAR – rasa polski koń zimnokrwisty w typie sokólskim
Andrzej Ślepowroński z Łomży za ogiera BAYARD DE MAIRY – rasa ardeńska
Jan Kozłowski z Bakałarzewa za ogiera SZREK – rasa ogier polski zimnokrwisty – zdobył superczempionat

Wystawa królików i drobiu ozdobnego
W ramach Wystawy Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego zaprezentowano ponad 200 królików, w różnym wieku: dorosłe, młode oraz maluchy. W sumie przyjechało 29 hodowców z województwa podlaskiego. Ulubieńcem dzieci był królik mały z rasy Teddy, dorośli interesowali się rasą Kalifornijską i Holenderską. Wszyscy zainteresowani mogli zakupić prezentowane króliki i drób ozdobny.

Zapraszamy do Szepietowa na kolejne targi już w maju – 30 i 31 maja Zielona Gala i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.

REKLAMA
zdjecie 1701
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×