2022-08-23T21:25:01+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Władze Ostrołęki na ławie oskarżonych. Proces ws. oświaty rusza we wrześniu

REKLAMA
REKLAMA
12
7
90

We wrześniu ruszy kolejny proces sądowy przeciwko przedstawicielom władz miasta. Tym razem na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym zasiądą prezydent i wiceprezydent Ostrołęki. 

Śledztwo oświatowe. Zarzuty dla władz Ostrołęki

W październiku 2021 roku ujawniliśmy, że wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów prezydentowi oraz wiceprezydent Ostrołęki - Łukaszowi Kulikowi i Annie Gocłowskiej (zgodzili się na podanie danych - przyp. red.). Samorządowcy byli wzywani do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Sprawa jest wielowątkowa, dotyczy kwestii oświaty, a konkretnie - odwołania i powołania dyrektorów dwóch ostrołęckich szkół - ZSZ 2 i SP 10. W ocenie prokuratury, proces ten, po rezygnacji poprzednich dyrektorów, przebiegł niezgodnie z prawem.

Prokuratura oskarża oboje przedstawicieli władz miasta o niedopełnienie obowiązków odpowiednio: Prezydenta Miasta Ostrołęka oraz Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Ostrołęce (tę funkcję pełniła poprzednio wiceprezydent Gocłowska) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innej osoby oraz naruszenia praw pracowniczych.

Prezydent: "To kolejny element kampanii dyskredytującej"

Oboje oskarżeni nie przyznają się do winy. Prezydent Kulik mówił już wcześniej, że "sprawę traktuje jako kolejny element kampanii dyskredytującej, prowadzonej przez osoby nie potrafiące pogodzić się z własną porażką".

Z kolei wiceprezydent Gocłowska dodała w swoim oświadczeniu: - Sytuacja, w której się znajduję jest dla mnie tak krzywdząca, jak i absurdalna. Swoją rolę postrzegam jako służbę dla ostrołęczan i ostrołęczanek, nie interesowały i nie interesują mnie żadne partykularne interesy. Wszystkich współpracowników traktuję jednakowo i uczciwie. Chciałabym również w ten sam sposób być traktowana.

Proces rusza we wrześniu

31 grudnia 2021 r. akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Ostrołęce. Wówczas sprawa ucichła na długie miesiące. Ale po blisko dziewięciu miesiącach od momentu, gdy prokuratura wysłała akt oskarżenia, proces się rozpocznie.

Jak się dowiedzieliśmy, 13 września wyznaczono pierwszy termin w rozprawie przeciwko władzom miasta. Terminów wyznaczono już cztery - po jednym w każdym miesiącu, do grudnia włącznie. 

Gorący czas dla władz miasta

Wrzesień będzie więc gorącym miesiącem dla władz miasta, biorąc pod uwagę kwestię procesów sądowych. Nie tylko ruszy nowy proces, ale 1 września zaplanowano rozprawę apelacyjną w trwającym już procesie prezydenta Łukasza Kulika, w którym sąd pierwszej instancji skazał go na 20 tys. zł grzywny. Prezydent domaga się uniewinnienia, prokuratura - wyższej kary. Stawka tego procesu jest duża, bowiem prawomocne skazanie prezydenta oznacza utratę stanowiska. 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×