eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wojciechowice. Kiedyś kulturalne, dziś przemysłowe [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Historia Wojciechowic w kulturalnym ujęciu była tematem dzisiejszego spotkania w Kultowni OCK. Wspominano m.in. dzieje ZDK, który dziś ma zupełnie inny charakter.

W środę, 15 listopada w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury odbyło się drugie ze spotkań w ramach projektu “Wojciechowice. Mapa pamięci”. Tematem spotkania była kulturalna funkcja osiedla Wojciechowice, które dziś niemal w całości opanowane jest przez różnego rodzaju przemysł, usługi i handel.

Obecnie coraz mniej osób pamięta, że jeszcze pod koniec ubiegłego wieku w tę część miasta wybierano się na seanse filmowe czy różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. W miejscu, gdzie obecnie funkcjonuje dyskont czy sala bankietowa, na początku lat 60-tych XX-wieku swoją działalność rozpoczynał Zakładowy Dom Kultury utworzony przez rozwijające się Zakłady Celulozowo-Papiernicze.

To tu zaczynała się historia OSPY, tu odbywały się pierwsze zajęcia grup tanecznych i wokalnych, tu organizowano ciekawe koncerty, wystawy, spektakle.

Wśród uczestników spotkania były zarówno osoby, które ZDK nie pamiętają lub kojarzą, że był tam Wojewódzki Dom Kultury z kinem, ale były też osoby, które uczestniczyły w ówczesnych koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych.

Miłych wspomnień i ciekawych anegdot nie brakowało, mimo upływu wielu lat.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×