2015-02-18T11:06:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 6 3.3
Ostrołęka,

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski spotkał się z samorządowcami w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
2
4
10
Najlepszy komentarz
~Gość, 13:39 18-02-2015,   -
Czyżby jakieś wybory się zbliżały, że władza przyszła do ludzi? Gdzie władza była od ostatnich wyborów?
odpowiedz   •   oceń :  
W środę 18 lutego wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przyjechał do Ostrołęki, by spotkać się z lokalnymi samorządowcami. Głównymi tematami rozmów były wyniki działań policji, rozwój infrastruktury w regionie oraz szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych. Wojewoda przekazał również dobrą informację dotyczącą planowanej budowy obwodnicy miasta.

Jest bezpieczniej, jest też nad czym pracować

Na tradycyjne co półroczne spotkanie z wojewodą mazowieckim przybyli lokalni samorządowcy, w tym wójtowie gmin w powiecie ostrołęckim, wiceprezydent miasta Ostrołęki Grzegorz Płocha, jak również starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Tuż przed spotkaniem wojewoda Jacek Kozłowski spotkał się z dziennikarzami, by przekazać im szczegółowe informacje na temat planowanego przebiegu wizyty.

- Spotykamy się z samorządowcami, by rozmawiać o głównych założeniach polityki rządu, a w szczególności takich, które wymagają dobrej współpracy właśnie z samorządem - mówił.

Jednym z podstawowych tematów, poruszanych podczas spotkania, było bezpieczeństwo. W minionym roku na Mazowszu (bez Warszawy i okolicznych powiatów) zanotowano mniej wypadków drogowych - 2892, podczas gdy rok wcześniej było ich aż 3047. Liczba ofiar śmiertelnych również jest mniejsza - w 2014 roku w wypadkach drogowych zginęło 321 osób, rok wcześniej - o 118 osób więcej. W Ostrołęce i okolicach liczba wypadków kształtuje się praktycznie na takim samym poziomie (2013 r. - 52, 2014 r. - 53). Jacek Kozłowski podkreślił także fakt otwarcia nowej i nowoczesnej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Ubiegłoroczne sukcesy nie oznaczają jednak, że policja nie ma nad czym pracować w 2015 roku. Stróże prawa mają się w nim skupić m.in. na poprawie bezpieczeństwa seniorów, pieszych i rowerzystów oraz walce z piratami drogowymi i nietrzeźwymi kierującymi. Pomóc ma w tym Regionalny System Ostrzegania, który uruchomiony został w styczniu tego roku. Jest to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach, np. klęskach żywiołowych i sytuacji na drogach.

Obwodnica na liście rezerwowej

Ogromne emocje i zainteresowanie budziła część spotkania, dotycząca rozwoju infrastruktury. Wojewoda mazowiecki przyjechał do Ostrołęki, by przekazać lokalnym samorządowcom ważną informację, dotyczącą gorącego tematu planowanej budowy obwodnicy miasta. Na początku roku Kozłowski w piśmie skierowanym do ministra infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak zarekomendował włączenie do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 budowę obwodnicy Ostrołęki, podkreślając, że realizacja tego projektu ożywi rozwój gospodarczy i turystyczny naszego regionu. Obwodnica w ostatnim czasie po raz pierwszy pojawiła się na liście rezerwowej Programu. Jak podkreślił Jacek Kozłowski, nie jest to jeszcze decyzja ostateczna.

- Mam nadzieję, że decyzja dotycząca projektu budowy obwodnicy nie zostanie już zmieniona. Znajduje się on na liście rezerwowej, ponieważ na liście podstawowej znajdują się projekty, dla których poczyniono już pewne działania. W tym wypadku cały proces przygotowania inwestycji przed nami, stąd lista rezerwowa - dodał Kozłowski.

Oprócz tego, wojewoda zapowiedział dalsze remonty dwóch ważnych dla ostrołęczan dróg krajowych - nr 61 (Warszawa - Ostrołęka - Augustów) i nr 53 (Ostrołęka - Olsztyn). Wśród najważniejszych inwestycji drogowych wymieniona została także rozbudowa drogi krajowej nr 8 od Wyszkowa do granicy województwa mazowieckiego oraz budowa drogi S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn. W 2015 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje także remont fragmentów dróg krajowych nr 50 (6,4 km na odcinku Łochów - Topór - Brok) i nr 60 (7 km na odcinku Gołymin - Tłucznice).

Wojewoda zwrócił także uwagę na trwającą już modernizację linii kolejowej Warszawa - Białystok. Obejmuje ona wymianę i budowę torów o długości 156 km, modernizację stacji i przystanków kolejowych oraz budowę wiaduktów drogowych i kolejowych oraz przejść pod torami.

Ponad trzy miliony dla powiatu ostrołęckiego

Spotkanie samorządowców z wojewodą było także okazją do pogłębienia wiedzy na temat pomocy rolnikom poszkodowanym w skutek wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wśród najczęstszych błędów podczas zgłaszania szkód przez samorządy pojawiają się m.in. nieczytelne wypełnienie wniosków, nieuwzględnianie całości produkcji rolnej, brak dokumentacji od policji, straży pożarnej lub IMGW.

Podczas spotkania wojewoda przekazał również promesy przeznaczone na remonty i odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych. Prawie 3,3 mln zł otrzymały powiat ostrołęcki (3,2 mln zł) oraz gmina Troszyn (62 tys zł). Środki zostaną przeznaczone na odbudowę drogi powiatowej nr 2569W (Goworowo - Pomian) o długości 3,5 km a także remont drogi gminnej nr 251102W (Troszyn - Janochy) o długości 0,9 km.

Punktem końcowym zjazdu były założenia kampanii "Wiem co jem", promującej zdrowe odżywianie. Projekt realizowany jest przez m.st. Warszawa. Wojewoda Jacek Kozłowski podkreślił, że jest to bardzo ważne przedsięwzięcie i jednym z głównych jego założeń będzie współpraca ze szkołami, polegająca na wyeliminowaniu ze sklepików szkolnych żywności, która nie jest korzystna w procesie rozwoju dzieci i młodzieży.
REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 13:39 18-02-2015,   -
Czyżby jakieś wybory się zbliżały, że władza przyszła do ludzi? Gdzie władza była od ostatnich wyborów?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:52 18-02-2015,   -
Wybory sie zbliżają! Nie głosuję na darmozjadów!!! Tylko na nowe twarze i nowe partie! Te stare nie dostaną nawet głosa!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:58 18-02-2015,   -
odnosze wrazenie , ze przedstawiciel PO pan wojewoda kozlowski co roku to samo , ludzie przyjada POgadaja i POjada i tak co roku a efekty jak widac.Moim zdaniem strata czasu i pieniedzy , ale czy PO liczy sie z pieniedzmi bo czas idealnie wskazuja zegarki Nowaka i misia Kaminksiego PO 30000 tysi za sztuke
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:59 18-02-2015,   -
no to sie chlopy nagadali a jakie efekty sukcesy wow !!!!!!!!!!!!
POrazka
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:00 18-02-2015,   -
Jest nad czym pracować to delikatne stwierdzenie. Podobno Mazowsze ma ogromne długi, ciekawe dlaczego o tym pan Kozłowski nie wspomniał. Ale niech się obławia póki może, niedługo do władzy wraca PIS!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:10 18-02-2015,   -
[quote= ]Jest nad czym pracować to delikatne stwierdzenie. Podobno Mazowsze ma ogromne długi, ciekawe dlaczego o tym pan Kozłowski nie wspomniał. Ale niech się obławia póki może, niedługo do władzy wraca PIS! [/quote]
jasne już wróci nawet w ostrołęce ledwie wygrali, teraz pora na kogoś/coś nowego. PIS PO wynocha!!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:57 18-02-2015,   -
[quote= ][quote= ]Jest nad czym pracować to delikatne stwierdzenie. Podobno Mazowsze ma ogromne długi, ciekawe dlaczego o tym pan Kozłowski nie wspomniał. Ale niech się obławia póki może, niedługo do władzy wraca PIS! [/quote]
jasne już wróci nawet w ostrołęce ledwie wygrali, teraz pora na kogoś/coś nowego. PIS PO wynocha!!!! [/quote]
W Ostrołęce ledwie wygrali??? To kto prawie wygrał w Ostrołęce? Kto jest nowy i taki niby dobry? Co zrobił dla Ostrołęki i chce tu zrobić? Z kim obecna władza rywalizuje, kto ma jakieś inne pomysły na miasto?
odpowiedz   •   oceń :  
~epo , 17:36 18-02-2015,   -
A cóż to wodzu czasu nie miał czy gniewa się na WOJEWODĘ.Przysłał trzeci garnitur,który listę podpisze trochę zamarkuje i w nogi.
odpowiedz   •   oceń :  
~rezerwa to za mało! , 18:38 18-02-2015,   -
Czyli nie będzie obwodnicy!
Przyjechał i odjechał i nic konkretnego dla miasta i regionu nie zaproponował. To za mało jak na wojewodę przystało.
Za duże daje rejonowi Płockiemu i okolicom Warszawy, nie chcemy tutaj być
w tym mazowieckim, bo to nie nasze!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:47 18-02-2015,   -
[quote=epo ]A cóż to wodzu czasu nie miał czy gniewa się na WOJEWODĘ.Przysłał trzeci garnitur,który listę podpisze trochę zamarkuje i w nogi. [/quote]
WOJEWODA się gniewa, że wybraliśmy takiego wodza, a nie kolegów WOJEWODY. No cóż, panie WOJEWODO, jeśli będzie się pan nadal na nas gniewał, to nie wybierzemy na wodza pana kolegów.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1