zdjecie 9344
zdjecie 9344
2021-02-05T16:36:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Województwo Mazowieckie otwarte na szerszą współpracę z Chinami

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
0
1

Odbyło się 5. Forum liderów lokalnych Chiny – Regiony Europy Środkowej i Wschodniej (CEEC), (międzypaństwowego) formatu „17+1.” Zaproszenie dla Samorządu Województwa Mazowieckiego do udziału w tym wydarzeniu wystosowali organizatorzy tegorocznego forum: władze Prowincji Liaoning (Chiny), za pośrednictwem Ambasady ChRL w Warszawie.

Spotkanie Azji z Europą

Forum zgromadziło przedstawicieli władz i regionalnych agend gospodarczych z 21 prowincji Chin oraz 17 państw regionu Europy środkowej i wschodniej. Ze strony europejskiej głos na forum zabrali m.in. przedstawiciele regionu Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), kantonu Nadmorski-Górny Kotar (Chorwacji), regionu Presov (Słowacja), kantonu Ialomita (Rumunia), a także rezydujący w Chińskiej Republice Ludowej ambasadorzy: Czech, Chorwacji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Słowenii. Ze strony organizatorów, stanowisko w tej sprawie przedstawili m.in.: gospodarz wydarzenia, gubernator prowincji Liaoning, Liu Ning, a także specjalny przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL ds. współpracy Chiny–CEEC, w formacie „17+1,” Huo Yuzhen.

Forum służy pogłębieniu współpracy pomiędzy Chinami i regionami państw Europy środkowowschodniej oraz promocji wszechstronnej kooperacji na polu gospodarczym, nauk, technologii, edukacji, kultury i sportu na poziomie lokalnym. Wydarzenie służyło również wzmacnianiu wzajemnego zaufania w drodze do wypracowywania wzajemnie korzystnych rezultatów.

Mazowsze stawia na współpracę

W swoim wystąpieniu, marszałek Adam Struzik podkreślił wagę forum „17+1.

W  wymiarze regionalnym, inicjatywa ta sprzyja podnoszeniu i omawianiu zasadniczych zagadnień gospodarczych, które znajdują się blisko działań władz miejscowych i które często wymagają lokalnego wsparcia
– zauważył marszałek Adam Struzik.

Województwo mazowieckie od lat utrzymuje aktywne relacje z Chińską Republiką Ludową na poziomie regionalnym. Współdziała z prowincjami Hebei i Shandong, z którymi na przestrzeni ostatnich lat zawarło porozumienia partnerskie. Władze obu stron prowadzą rozmowy o charakterze gospodarczym z przedstawicielami prowincji Liaoning (2016); Hunan (2016/2017), Jiangxi (2019) czy Zhejiang (2020).

W kontekście rozwoju szerokiej współpracy ponadregionalnej, zarówno w ramach koncepcji Nowego jedwabnego Szlaku jaki i forum „17+1,” korzystne położenie geograficzne, silny wzrost ekonomiczny i zdolności gospodarcze województwa składają się na wartości, które mogą być wykorzystywane zarówno w wymiarze współpracy dwustronnej z chińskimi prowincjami, jak i w szerokim kontekście międzyregionalnym.

Samorząd Województwa zainteresowany jest pozyskaniem dla Mazowsza trwałych i korzystnych dla stron inwestycji przemysłowych, a w zamian zaoferować  najlepsze mazowieckie produkty i wspierać wzajemnie korzystne okazje inwestycyjne
– podkreślił marszałek Adam Struzik.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×