2020-02-19T14:23:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wójt gminy Kadzidło odpowiada na anonimowe pytania. Co z cenami za wywóz śmieci?

REKLAMA
zdjecie 4840
zdjecie 4840
REKLAMA
1
1
24
Plotki mają to do siebie, że szybko się rozchodzą. Być może tym spowodowany był anonimowy list, jaki trafił do naszej redakcji, a dotyczył cen za wywóz śmieci w gminie Kadzidło. Czytelniczka stawia pytania do władz gminy, a wójt Dariusz Łukaszewski odpowiada wyczerpująco.
 
Do naszej redakcji dociera wiele listów i maili. Możemy je liczyć w dziesiątkach każdego dnia, ale każdy sygnał od Państwa staramy się sprawdzać. Tak też było w przypadku listu, który dostaliśmy pocztą tradycyjną. Zawierał on prośbę o wyjaśnienie kilku kwestii dotyczących gminy Kadzidło, a konkretnie - wywozu śmieci. Pytania brzmiały następująco:

1. Czy to prawda, że wójt, radni i sołtysi nie płacą za odbiór odpadów komunalnych? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

2. Dlaczego cena za wywóz śmieci jest tak wysoka - 65 zł za segregowane i 130 zł za niesegregowane (chyba najdroższe w całym powiecie) od gospodarstwa domowego?

3. Dlaczego nie ma podziału na gospodarstwa (tak jak było wcześniej)? Na gospodarstwa domowe 1-osobowe, 2-osobowe, 3-osobowe i więcej. Osób starszych i samotnych w naszej gminie jest bardzo dużo i muszą ponosić takie duże koszty, gdzie dochody mają bardzo niskie i każda złotówka się dla nich liczy.

Pojawiło się również pytanie numer cztery, a w zasadzie stwierdzenie i to bardzo subiektywne - dlatego nie prosiliśmy władz gminy Kadzidło o odpowiedź. Co ciekawe, pismo z pytaniami zostało wysłane anonimowo i w zasadzie władze gminy wcale nie musiały odpowiadać na pytania, które nie wiadomo kto zadał i czy rzeczywiście jest to mieszkanka gminy Kadzidło. Okazało się jednak, że wójt postanowił odpisać naszej czytelniczce. Odpowiedzi na pytania przesłał nam osobiście.
 
Odpowiada wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski:
 
1. Opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych są obowiązani ponosić wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy bez wyjątku, a więc także Pan Wójt, radni i sołtysi. Z przykrością stwierdzam, że insynuacja zawarta w skierowanym piśmie jest kłamstwem.
 
2. Określona przez Radę Gminy wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika z konieczności pokrycia z zebranych opłat kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które uległy zwiększeniu w wyniku wzrostu kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem tych odpadów po przeprowadzonych postępowaniach przetargowych. Koszty te zostały określone na poziomie 1,9 mln zł rocznie. Wzrost kosztów w stosunku do lat ubiegłych jest spowodowany m.in. drastycznym wzrostem opłaty środowiskowej wnoszonej do Urzędu Marszałkowskiego za składowanie odpadów, która w roku 2018 r. wynosiła 140 zł za tonę, w 2019 r. - 170 zł za tonę, a aktualnie w roku 2020 wynosi 270 zł za tonę odpadów. Wzrastają również inne składniki mające wpływ na cenę odbioru odpadów: ceny paliwa, energii, kosztów pracy. Biorąc powyższe koszty pod uwagę Rada Gminy Kadzidło działając zgodnie z obowiązującymi przepisami ustaliła stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na poziomie 65 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego przy uwzględnieniu liczby gospodarstw domowych na terenie gminy i zastosowała częściowe zwolnienie z tej opłaty w kwocie 3 zł z tytułu kompostowania bioodpadów. Rada Gminy Kadzidło ustaliła także podwyższoną miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego w wysokości 130 zł jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość powyższej stawki nie mogła być niższa niż dwukrotna wysokość i nie wyższa niż czterokrotna wysokość stawki ustalonej w przypadku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Rada Gminy Kadzidło ustaliła w tym przypadku najniższą możliwą do uchwalenia stawkę.
 
3. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, rada gminy może uchwalić jedną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. Gmina Kadzidło zawsze dba o dobro mieszkańców. Musi natomiast podejmować działania na podstawie obowiązującej ustawy sejmowej. Gminy są z zasady przeciwne funkcjonującym przepisom prawnym regulującym problem odpadów, które dla gmin przynoszą ogromne problemy, żadnych zaś korzyści. Podkreślamy od lat, że mieszkańcy powinni mieć prawo do podpisywania umów bezpośrednio z firmami, zaś gminy nie powinny zajmować się regulowaniem sposobu odbioru odpadów, ani ustanawiać odpłatności za tę usługę. Należy stale pamiętać, że żadna gmina, poprzez prowadzenie gospodarki odpadami, nie zwiększa ani o złotówkę środków inwestycyjnych, którymi można wzmocnić budowę gminnych chodników, dróg, wodociągów, kanalizacji. Gospodarowanie przez gminy cudzymi odpadami przynosi samorządom same problemy, zarówno  organizacyjne, jak i wizerunkowe. Od lat podkreślamy, że adresatem skarg, żalów, pretensji mieszkańców nie powinny być, Bogu ducha winne samorządy, ale parlament, który stanowi prawo.
 
Byłeś/aś świadkiem wypadku? Widziałeś/aś coś nadzwyczajnego, śmiesznego, a może masz problem, którym chciałbyś się podzielić? Jeżeli tak, to skontaktuj się z nami! Kontakt: redakcja@eostroleka.pl lub poprzez wiadomość na Facebooku.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×