zdjecie 4498
zdjecie 4498
2012-07-17T12:05:52+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Wolontariat w służbie zdrowia zagrożony likwidacją

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA

Planowane przez Ministerstwo Zdrowia i Polityki Społecznej zmiany w prawie oznaczają likwidację wolontariatu w szpitalach i tym samym niepowetowaną stratę dla tysięcy pacjentów, w tym dzieci, którzy otrzymują od wolontariuszy cenne wsparcie psychologiczne - kluczowe w pokonywaniu ciężkich chorób, często nieuleczanych i przewlekłych.

28 czerwca 2012 r. organizacje pozarządowe działające w oparciu o wolontariat w instytucjach leczniczych, zawiązały Koalicję dla Wolontariatu, która prowadzi akcję „Stop likwidacji wolontariatu”. Impulsem do tego działania są planowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmiany te, jeżeli zostaną wprowadzone, będą skutkowały likwidacją wolontariatu w szpitalach i innych jednostkach leczniczych.

Mobilizację do działania zainicjowała Fundacja „Dobrze że jesteś”, która od ponad 7 lat buduje system stałego, pozamedycznego wsparcia dla pacjentów z chorobą nowotworową, na oddziałach hematologicznych i onkologicznych w polskich szpitalach. Do Koalicji dla Wolontariatu włączyło się kilkadziesiąt innych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz pacjentów  w całej Polsce. Jest wśród nich Federacja Stowarzyszeń Amazonki, która pozyskuje i szkoli wolontariuszki od 1992 roku, dzięki czemu dziś ponad 1200 Ochotniczek wspiera kobiety w trakcie leczenia raka piersi w szpitalach onkologicznych. Do Koalicji dołączyły także Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacja „Dr Clown”, Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Fundacja Lubię Pomagać, Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza, Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”, a także Leszek Pawłowski, Mariusz Mierzejewski oraz Krzysztof Wojdyna.

Wszyscy - wyrażając głębokie zaniepokojenie kierunkiem zmian proponowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - zdecydowali o natychmiastowej interwencji i wspólnym działaniu. Nieudolne prawo może uderzyć bowiem zarówno w pacjentów oddziałów ciężkich, w organizacje pozarządowe organizujące wolontariat, jak również w ideę społeczeństwa obywatelskiego, które budowane jest przez oddolne inicjatywy. Planowane zmiany zniszczą wieloletni dorobek wielu organizacji, które pozyskują wolontariuszy i przygotowują ich do pracy z ciężko chorymi pacjentami.

- Szkolenia wolontariuszek (Ochotniczek) prowadzone są od 1992 roku  - mówi Łucja Werblińska, Przewodnicząca Ochotniczek Federacji Stowarzyszeń Amazonki. - Szkolenia są prowadzone przez psychologów wg schematu światowego ruchu Reach to Recovery. Szkolenia są prowadzone przez psychologów podczas specjalnych warsztatów wyjazdowych, kilka razy w roku, a koszty tych szkoleń są opłacane w dużej mierze przez PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Szkolenia kilku tysięcy Ochotniczek są zatem opłacane z podatków wszystkich obywateli. Planowane przez Ministerstwo zmiany oznaczałyby wyrzucenie tych pieniędzy w błoto, a wsparcie kobiet krótko po zabiegach operacyjnych z powodu raka piersi jest nie do przecenienia.

Inne organizacje, często organizują system wolontariatu od wielu lat na własny koszt - dzięki wsparciu poprzez darowizny od prywatnych osób. Państwo, które nie jest w stanie zapewnić należytej opieki pacjentom w służbie zdrowia, powinno dofinansowywać i wspierać tak potrzebne inicjatywy a nie je likwidować.

W wyniku ustaleń Koalicji dla Wolontariatu 10 lipca został wystosowany list do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z protestem wobec planowanych zmian oraz z prośbą o spotkanie przedstawicieli Koalicji z Ministrem w celu przeprowadzeni rzeczywistych konsultacji społecznych z organizacjami, które od wielu lat działają na polu wolontariatu.

Jednocześnie podobne pismo - z prośbą o opinię planowanych zmian prawnych - zostało wystosowane do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Oba listy opublikowane są na stronie www.stoplikwidacjiwolontariatu.pl

Koalicja powołała specjalną stronę internetowądedykowaną akcji www.stoplikwidacjiwolontariatu.pl, na której koalicja będzie na bieżąco informować o swoich działaniach. Zachęcamy do odwiedzania strony - można się na niej zapoznać ze szczegółami problemu, zobaczyć jak działają organizacje pozarządowe w służbie zdrowia a także wyrazić poparcie przez złożenie podpisu. Apelujemy też do pozostałych organizacji pozarządowych o włączenie się w naszą akcję - kontakt na wspomnianej stronie. Koalicja prowadzi tez akcję na  Facebooku http://www.facebook.com/StopLikwidacjiWolontariatupl

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×