2013-12-06T18:07:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

WOŚP: Są już skarbonki na 22. Finał [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

160 000 sztuk, 100 palet, 4 ciężarówki… skarbonek – to wkład Stora Enso Poland w najbliższy 22 Finał WOSP.

Dnia 4 grudnia do Zakładu Opakowań w Mosinie przyjechał Jurek Owsiak. Na konferencji prasowej, w obecności wielu ogólnopolskich mediów odbyła się tam „premierowa” prezentacja skarbonek zjeżdżających prosto z taśmy produkcyjnej. Jurek Owsiak mówił też o najbliższym Finale i najciekawszych przedmiotach na  licytacje jak choćby buty Leo Messiego.

12 stycznia 2014 roku znowu zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem „Na zakup specjalistycznego sprzętu  dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów”. Jak informuje Fundacja, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup bardzo specjalistycznego sprzętu do szybkiej diagnostyki w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Dziś w Polsce jest 12 takich oddziałów ratunkowych, a pragnieniem Fundacji jest aby  w każdym województwie funkcjonował dobrze wyposażony SOR i aby powstawały nowe Oddziały wypełniając „białe plamy” w niektórych obszarach Polski. Druga część zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona, podobnie  jak w roku ubiegłym, na wsparcie geriatrii i godną opiekę seniorów. Pomoc zostanie skierowana na nowo powstałe oddziały. Ze zbiórki ubiegłorocznej zakupiono ponad 2200 urządzeń.

Nieodłączną częścią orkiestrowych finałów jest kolorowa, tekturowa skarbonka. Co roku do rąk 120 000 wolontariuszy w 800 sztabach w Polsce trafia 160 000 sztuk tekturowych skarbonek. Od 6 lat skarbonka produkowana jest w najnowszym zakładzie  Stora Enso Poland w Mosinie k. Poznania.

Skarbonki przez wiele lat produkowane były w zakładzie Stora Enso  w Ostrołęce gdzie  narodził się ich pomysł. 16 lat temu jeden z naszych pracowników, konstruktor opakowań - Mariusz Bajer obserwując w jak dziwne pojemniki były zbierane pieniądze podczas pierwszych finałów Orkiestry, zaprojektował skarbonkę z tektury. Pomysł spodobał się Jurkowi Owsiakowi i tak od 16 lat jesteśmy partnerem Fundacji, a skarbonka stała się nieodłącznym, barwnym symbolem kolejnych finałów.

Projekt graficzny skarbonki z roku na rok stawał się coraz bardziej wyrafinowany i wymagał coraz wyższej jakości nadruku. Od 5 lat skarbonki są produkowane w naszym najnowszym zakładzie produkcyjnym w Mosinie koło Poznania, który może taką najwyższą jakość zagwarantować. W Mosinie powstają efektowne opakowania kaszerowane z tzw. mikrofali z zaawansowanym nadrukiem offsetowym. Tego rodzaju opakowania służą najczęściej do pakowania luksusowych produktów.

Od 16 lat nie zmienił się natomiast rodzaj materiału używanego do produkcji skarbonek. Powstają one z tektury  o fali E tzw. mikrofali (wysokość fali E 1.20 mm, 140g). Po zadrukowaniu tektura pokrywana jest warstwą lakieru i laminowana co zwiększa jej odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. W roku 2005 z okazji XIII finału skarbonka została powiększona o 13% i tak już zostało do dziś...na szczęście!


Stora Enso  –  ogólnie
Stora Enso to fińsko-szwedzki producent wyrobów papierniczych, opakowaniowych i drzewnych z historią ponad 700 lat. Produkuje papiery do druku, wysokiej jakości papiery graficzne, opakowania konsumenckie i przemysłowe produkty drzewne. Zatrudnia około 27 000 pracowników w ponad 35 krajach świata.

Stora Enso w Polsce  posiada w Polsce 4 zakłady: w Tychach, Łodzi, Ostrołęce i w Mosinie k.Poznania. Zakład w Ostrołęce jest największym w grupie Stora Enso Poland. Jego historia sięga roku 1959r. W Ostrołęce, w jednym kompleksie przemysłowym zlokalizowane są: Zakład Celulozy i Papieru, Zakład Tektury i Pudeł oraz Zakład Worków Papierowych.
Kompleks zakładów produkcyjnych uzupełnia centrum logistyczne z nowoczesnymi magazynami, zintegrowanymi z systemem zarządzania SAP.
W Stora Enso Poland S.A. od 2004r. funkcjonuje zintegrowany system zarządzania - zarządzanie jakością – norma ISO 9001, zarządzanie środowiskiem – norma ISO 14001, zarządzanie bezpieczeństwem – specyfikacja OHSAS 18001. Stora Enso Poland zatrudnia ponad 2000 pracowników, w siedzibie firmy w Ostrołęce ponad 1200.

Stora Enso Poland posiada także największą, własną sieć pozyskiwania makulatury w Polsce działającą w 20 największych miastach.

Nowa inwestycja

W tym roku w maju w Zakładzie w Ostrołęce zrealizowana została olbrzymia,  proekologiczna inwestycja o wartości 420mln Euro. Jest to bardzo nowoczesna maszyna, a właściwie cały ciąg technologiczny do produkcji papieru z makulatury. W połączeniu z nowo wybudowaną  elektrociepłownią, jest to największa inwestycja ostatnich kilku lat w Polsce. Na tej super nowoczesnej maszynie, o  zdolności produkcyjnej 455tys t/rok, są wytwarzane lekkie, niskogramaturowe papiery opakowaniowe z mas makulaturowych, przeznaczone do produkcji tektury falistej…w tym także do skarbonek. Jest to zupełnie nowy asortyment papierów, który poszerza ofertę produktową na rynku, a dwukrotne zwiększenie zużycia makulatury odciąża środowisko naturalne. Co roku na wysypiskach śmieci ląduje bowiem 2 mln ton surowca jakim jest makulatura, a 1 tona makulatury to 17 uratowanych drzew!


Zakład w Mosinie

Zakład Stora Enso Poland w Mosinie położony jest w odległości 20 km od Poznania. (Powstał na opustoszałym terenie po Fabryce Mebli Swarzędzkich).Decyzja o budowie zakładu została podjęta na początku 2003 r., pierwsze prace budowlane zakładzie rozpoczęto w 2004 r. W grudniu 2005 r. zakończona została realizacja I etapu inwestycji i nastąpiło uruchomienie zakładu produkcji opakowań z tektury laminowanej.  


Specjalizacja zakładu

W Mosinie powstają efektowne opakowania kaszerowane z tzw. mikrofali (fala B, E, N) z zaawansowanym nadrukiem offsetowym (7 kolorów+ lakier) lub z nadrukiem  hybrydowym połączonym  z lakierowaniem UV, także z wykorzystaniem efektu dripp-off matowego bądź strukturalnego.
Szczególnie wymagającym klientom proponujemy inne opcje wykończenia opakowania takie jak:  
- złocenie/srebrzenie folią na gorąco
- foliowanie folią z połyskiem i matową
- wklejanie okienek
- wytłaczanie
Zakład specjalizuje się w produkcji kartoników laminowanych i standów.

Zobacz materiał wideo z WOŚPu w 2008 roku:

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6